Maďarský ohař krátkosrstý

Rövidszörü Magyar Viszla

Oficiální zkratka v ČR: MOK
Výška v kohoutku: 53-64 cm
Hmotnost: 22-30 kg
Délka života: 11-14 let
FCI: VII. - Ohaři
Číslo standartu: 57
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
06.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6470 zobrazení     0 komentářů

Původem je Maďarský ohař krátkosrstý potomek prastarých maďarských loveckých psů, který se přizpůsobil moderním loveckým metodám. Je křížený s pointerem a německým krátkosrstým ohařem. Jeho čisté šlechtění probíhá od roku 1920. Křížením s německým drátosrstým ohařem vznikl později drátosrstý ohař vizsla.

Co se týče dnešního využití, je Maďarský ohař krátkosrstý všestranný pracovní lovecký pes.

Charakterově je Maďarský ohař krátkosrstý živý, přátelský, vyrovnány, snadno vychovatelný pes, který je i sociálně únosný. Tento lovecký pes je využitelný pro práci před výstřelem i po něm. Je velmi dobrý na stopě, důsledně vystavuje zvěř a spolehlivě aportuje jak na zemi, tak i z vody. V těžkém terénu se pohybuje s velkou vytrvalostí a dobře odolává i všem nepříznivým povětrnostním vlivům.

Toto plemeno je velmi vázané na svého pána, je ochotné se podřizovat a dá se i snadno vychovávat. Rychlý a obratný maďarský ohař má výborný čich, a je proto nejen vhodným psem pro lov, ale i pro hledání ve vodě. Doporučuje se využívat jej i pro mantrailing atd. Je to ovšem pes, který bude vždy vyžadovat zaměstnání a pohyb. Není proto z těchto důvodů vhodným psem pro pohodlné lidí. Jeho krátká srst nevyžaduje po chovateli téměř žádnou péči.

Maďarský ohař krátkosrstýNázvy ve světě

Anglicky: Hungarian Short-haired Pointing Dog - Vizsla, Maďarsky: Rövidszörü Magyar Vizsla

Foto: http://dogscatsbreed.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.