Vaza malý

Coracopsis nigra

Výskyt: Madagaskar
Velikost: 35 cm
Hmotnost: 315 g
Kroužek: 6,5-8,5 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Potrava: Semena, ovoce, dužnaté plody, květy...
Cena: Kolem 25 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16307 zobrazení     0 komentářů

Popis

Vaza malý je výrazně menší druh než vaza velký, celkově černohnědý se šedavými skvrnami na podocasních krovkách. Vnější prapory ručních letek jsou šedé. Zobák rohovitě zbarvený, šedší po pelicháni. Duhovka tmavohnědá, nohy šedé. Mladí ptáci jsou méně výrazní než dospělí, více šedí.

Výskyt

Madagaskar mimo vnitrozemí, Komory, ostrově Praslin na Seychellách.

Život v přírodě

Vaza malý je převážně lesní pták, který proti vazovi velkému dává přednost hustým souvislým lesům. Zaletuje i do pobřežních mangrovových porostů. Hejnka jsou hlasitá a nápadná, často jsou dříve slyšet než vidět. Ptáci nejsou nijak bázliví, ale po vyplašení rychle šplhají co nejvýše do koruny a teprve poté odlétají. Let je půvabný, s mohutnými rytmickými pohyby křídel.

O hnízdní biologii v přírodě je toho známo málo. Hnízdí od října do ledna v dutinách vysokých stromů. Snůška činí 2 až 3 vejce.

Chov

Do londýnské zoologické zahrady byl vaza malý dovezen v roce 1867. První odchov se podařil až v roce 1983 v Německu. I u nás byl chován v minulém století, vždy však byl dovážen vzácně, i když častěji než jeho velký příbuzný. Pro chov se hodí jen velké, bohatě zarostlé zahradní či skleníkové voliéry.

Potrava

Podobná jako u vazy velkého, především semena, ovoce a další dužnaté plody, květy a zelené části rostlin.

Vaza malýNázvy ve světě

Latinsky: Coracopsis nigra, Anglicky: Black Parrot, Německy: Rabenpapagei, Dánsky: Lille Vasapapegøje, Španělsky: Loro Negro, Finsky: pikkumustakaija, Francouzsky: Perroquet noir, Italsky: Vasa nero, Japonsky: kousuzumiinko, Japonsky 2: コクロインコ, Holandsky: Kleine Vasa-papegaai, Norsky: Svartpapegøye, Polsky: papuzica mala, Rusky: Малый Попугай-Ваза, Slovensky: krkavcík menší, Švédsky: Mindre vasapapegoja, Čínsky: 马岛小鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.