Netopýr východní

Myotis blythii

Výskyt: Evropa
Velikost: 62-71 mm
Hmotnost: 15-28 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
12.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2616 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr východní mívá předloktí dlouhé 52,5-59 milimetrů, délka těla se u dospělého jedince pohybuje mezi 62 a 71 milimetry, ocas je dlouhý 53-59 milimetrů, ucho 20-26 mm. Hmotnost dospělce se pohybuje od 15 do 28 gramů. Vzhledem je velmi podobný netopýru velkému, avšak má špičatější boltec a jeho vnitřní okraj je užší. Tragus je úzký při bázi. Čenich má kratší.

Rozšíření

Netopýr východní obývá severní hranice, zasahuje Slovensko, Českou republiku (hojněji jižní Moravu), Rakousko a Švýcarsko. V České republice jako celku, je vzácný, na Slovensku je populace tohoto netopýry hojnější.

Způsob života

Jedná se o teplomilný druh žijící v jeskyních. Ze Slovenska jsou známy letní kolonie i na půdách. Často tvoří smíšené kolonie spolu s netopýrem velkým. Potravu loví netopýři za tmy, nejčastěji ve výšce 5-8 metrů nad zemí. Jeho potravu tvoří větší hmyz, živí se především nočními motýly a brouky, které lokalizuje v prostředí pomocí ultrazvuku. V zimě nacházíme kolonie i jednotlivce v jeskyních. Období páření nastává v podzimních měsících i v průběhu zimy. Na začátku léta je poté hlavním úkolem samic najít vhodné místo pro odchov mláďat. V měsíci červnu rodí samice netopýra východního jedno, vzácně i dně mláďata.

Netopýr východníNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Mouse-eared Bat, Chorvatsky: Oštrouhi šišmiš, Německy: Kleines Mausohr, Rusky: Ostrouchaja nočnica, Slovensky: Netopier východný

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.