Netopýr rybožravý

Noctilio leporinus

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 9-10 cm
Hmotnost: 60-78 g
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz, ryby
velikost písma:  A A A
30.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4105 zobrazení     0 komentářů

Pro tento druh je typická sametová, oranžově, hnědě nebo šedě zbarvená srst s výrazným světlým pruhem na hřbetě. V noci loví netopýr rybožravý v letu ryby, kraby houslisty a další členovce, které sbírá velkými, silnými a ostrými drápy na zadních nohou z půdy nebo z povrchu vody
v řekách a jejich ústích.

Spolu s netopýrem říčním (Noctilio albivenstris) patří do čeledi noktilionovitých. Netopýr rybožravý dorůstá délky těla 9-10 centimetrů, předloktí tohoto druhu nebývá delší než 8-9 centimetrů, hmotnost se u tohoto netopýra pohybuje od 60 do 78 gramů.

Ve volné přírodě se netopýr rybožravý vyskytuje ve střední Americe, stejně tak obývá severovýchod a střed Jižní Ameriky. V těchto oblastech navštěvuje netopýr rybožravý pralesy kolem řek.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Netopýr rybožravýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Bulldog Bat, Slovensky: Netopier rybár, Španělsky: Murciélago pescador

Foto: http://eandt.theiet.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.