Bércoun rezavý

Elephantulus rufescens

Výskyt: Východní Afrika
Délka: 12-12,5 cm bez ocasu
Hmotnost: 50-60 g
Březost: 60 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Drobní živočichové, plody, semena, bobule
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7736 zobrazení     1 komentář

Bércoun rezavý je šedý nebo hnědý s bílou spodní stranou. Tento rychlonohý živočich zkoumá opadanku dlouhým čenichem a lapá drobné bezobratlé, zejména termity, lepkavým jazykem, ale živí se také ovocem a jinými částmi rostlin. Tento druh si nestaví hnízda ani nehrabe žádné nory, ale používá stálé lovecké stezky, po nichž prchá před nepřáteli.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla 12-12,5 centimetrů, ocas je dlouhý od 10 do 16,5 centimetrů, hmotnosti dosahuje v rozmezí od 50 do 60 gramů.

Bércoun rezavý obývá východní Afriku; kde se konkrétně vyskytuje v suchých lesích a savanách. Je monogamní, jedinec každého pohlaví odhání své soupeře.

Bércouni (Macroscelidea) jsou řád drobných hmyzožravých savců endemických pro Afriku. Řád tvoří jediná čeleď bércounovití (Macroscelididae). Bércouni mají jisté rysy, které jsou blízké hmyzožravcům, na druhé straně mají i znaky naprosto odlišné. Mají kompletní bullae tympanicum, dobře vyvinuté endotympanicum, velká zygomata, naopak malé čichové laloky. Fosilní nálezy pocházejí pouze z Afriky, největší diverzity zažili v Miocénu (25 milionů let), ovšem za nejstarší nález se považuje Metoldobotes žijící v eocénu (50 milionů let).
 

Bércoun rezavýNázvy ve světě

Anglicky: Rufous Elephant Shrew, Francouzsky: Macroscélide roux, Holandsky: Rosse olifantspitsmuis, Německy: Rotbraune Elefantenspitzmaus, Polsky: Ryjoskoczek rudawy, Rusky: Рыжий прыгунчик, Slovensky: Tenkonožec červenkavý, Swahilsky: Sange mdogo, Španělsky: Musaraña elefante hocicorta

Foto: http://www.pinterest.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.08.2015, 19:17
Nevíte zda jsou u nás k sehnání na chov mláďátka bércounů?