Makak jávský

Macaca fascicularis

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 37-63 cm bez ocasu
Hmotnost: 1,5-8 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4642 zobrazení     0 komentářů

Makak jávský, dříve nazývaný také makak obecný, má v růžovém obličeji šedobílý knír a často malou chocholku na temeni, čímž se odlišuje od ostatních makaků. Pravděpodobně je to nejběžnější primát jihovýchodní Asie kromě člověka.

Dobře tento druh šplhá a plave a tráví hodně času i na zemi, často přímo v lidských sídlech, zvláště v chrámech na Bali, kde je z náboženských důvodů chráněn. Žije v pohyblivých, velmi hlučných a škodlivých tlupách, někdy až o stovce opic. Hierarchie není tak vyvinutá jako u jiných makaků. Když se cítí ohrožen, prchá do korun stromů nebo skáče do vody A rychle plave pryč. Je to všežravá a velmi přizpůsobivá opice.

Makak jávský dosahuje délky těla 37-63 centimetrů, ocasu 36-72 centimetrů, hmotnost u dospělých jedinců značně kolísá v závislosti na pohlaví, od 1,5 až do 8 kilogramů.

Makak jávský obývá jihovýchodní Asii; kde se vyskytuje v lesích a mangrovových porostech podél řek, pobřeží nebo na březích ostrovů.

Tento druh byl kdysi loven pro potřeby lékařského výzkumu.

Makak jávský náleží do čeledi kočkodanovití. Do této skupiny zařazené opice jsou všežravci, jejich základní potravou jsou plody příležitostně doplněné o hmyz a drobné obratlovce. Najdeme zde rozličné přechodné typy s odlišným způsobem života, z různě velkou specializací. Některé přešly k pozemnímu životu v otevřené savaně a jiné zůstaly stále vázány na prales.

Makak jávskýNázvy ve světě

Anglicky: Long-tailed Macaque, Chorvatsky: Makaki rakojed, Německy: Javaneraffe, Rumunsky: Macac comun, macac cu coadă lungă, Slovensky: Makak dlhochvostý, Vietnamsky: Khỉ đuôi dài

Foto: http://birdsphotographer.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.