Veverka prévostova
Callosciurus prevostii
Veverka prévostova
Callosciurus prevostii
Nápadné zbarvení je pro tuto stromovou veverku typické. Svrchní část je černá, naspodu převládá kaštanově červená a zářivě bílá, na nose a na tvářích je bílý pruh stejně jako na bocích a stehnech.
Velké vystouplé oči prozrazují skvělý zrak. Veverka prévostova žije v malých rodinných skupinách a dorozumívá se švitořivým, ptáky připomínajícím hlasem a pohyby ocásku.
Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje mezi 13-28 centimetry, ocasu 8-26 centimetrů, hmotnost se pohybuje kolem 250 gramů. Přiživuje se i na plantážích olejných a kokosových palem. Žije v párech nebo malých rodinných skupinách a staví si velká hnízda vysoko v korunách stromů, nebo využívá dutiny.
Veverka prévostova se vyskytuje na Malajském poloostrově, Sumatře, Borneu, ostrově Celebes a dalších menších ostrovech. v roce 2008 byla IUCN uznána jako LC (stupeň ohrožení je nižší nebezpečí)
Veverka prévostova patří zcela bez pochyby k nejnádherněji zbarveným savcům, proto se dříve jmenovala veverka nádherná. Živí se převážně ovocem a jinými plody, semeny a občas i drobnými živočichy. Přiživuje se i na plantážích olejných a kokosových palem.
Březost trvá u tohoto druhu od 46 do 48 dní. Mívá 2-4 mláďata. Dožívá se kolem 15 let.
Názvy ve světě
Veverka prévostova
Anglicky: Prevost's Squirrel, Francouzsky: Écureuil de Prévost, Holandsky: Prevosts klapperrat, Chorvatsky: Prevostova vjeverica, Italsky: Scoiattolo tricolore, Maďarsky: Prevost-mókus, Německy: Prevost-Hörnchen, Polsky: Wiewiórka trójbarwna, Rusky: Белка Превоста, Slovensky: Veverica Prévostova
Mohlo by vás také zajímat
Veverka sluneční, Veverka kapská, Vakoveverka větší, Vakoveverka páskovaná, Vakoveverka bezblaná, Veverka obecná, Veverka popelavá
Foto: http://www.nerjarob.com