Veverka prévostova

Callosciurus prevostii

Výskyt: Malajský poloostrov, Borneo
Velikost: 21-54 cm s ocasem
Hmotnost: 250 g
Březost: 46-48 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Délka života: Kolem 15 let
Potrava: Ovoce, plody, semena
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5849 zobrazení     0 komentářů

Nápadné zbarvení je pro tuto stromovou veverku typické. Svrchní část je černá, naspodu převládá kaštanově červená a zářivě bílá, na nose a na tvářích je bílý pruh stejně jako na bocích a stehnech.

Velké vystouplé oči prozrazují skvělý zrak. Veverka prévostova žije v malých rodinných skupinách a dorozumívá se švitořivým, ptáky připomínajícím hlasem a pohyby ocásku.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje mezi 13-28 centimetry, ocasu 8-26 centimetrů, hmotnost se pohybuje kolem 250 gramů. Přiživuje se i na plantážích olejných a kokosových palem. Žije v párech nebo malých rodinných skupinách a staví si velká hnízda vysoko v korunách stromů, nebo využívá dutiny.

Veverka prévostova se vyskytuje na Malajském poloostrově, Sumatře, Borneu, ostrově Celebes a dalších menších ostrovech. v roce 2008 byla IUCN uznána jako LC (stupeň ohrožení je nižší nebezpečí)

Veverka prévostova patří zcela bez pochyby k nejnádherněji zbarveným savcům, proto se dříve jmenovala veverka nádherná. Živí se převážně ovocem a jinými plody, semeny a občas i drobnými živočichy. Přiživuje se i na plantážích olejných a kokosových palem.

Březost trvá u tohoto druhu od 46 do 48 dní. Mívá 2-4 mláďata. Dožívá se kolem 15 let.

Veverka prévostovaNázvy ve světě

Anglicky: Prevost's Squirrel, Francouzsky: Écureuil de Prévost, Holandsky: Prevosts klapperrat, Chorvatsky: Prevostova vjeverica, Italsky: Scoiattolo tricolore, Maďarsky: Prevost-mókus, Německy: Prevost-Hörnchen, Polsky: Wiewiórka trójbarwna, Rusky: Белка Превоста, Slovensky: Veverica Prévostova

Foto: http://www.nerjarob.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.