Podobně jako ostatní zemní veverky má veverka kapská dlouhé a silné drápy, které jí umožňují vyhrabávat rozsáhlé systémy tunelů, v nichž žije. Srst na hřbetě a na hlavě je hnědá s růžovým odstínem a na bocích je bílý pruh. Také obličej, nohy a břicho jsou bílé a na bázi ocasu probíhá černý pruh, zatímco špička je bílá. Tyto veverky jsou všežravé, vyhledávají semena, hlízy a masité kořínky a také hmyz a ptačí vejce. Žijí v koloniích po šesti až deseti členech, vzácně jich může být i třicet. Čekávají až do východu slunce, pak vylezou z nor, ale za chladných a nevlídných dnů zůstávají pod zemí.
Veverka kapská dorůstá délky těla 20-30 centimetrů, ocasu 18-26 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 400-800 gramy.
Veverka kapská obývá jižní Angolu, Zimbabwe, Botswana, Jihoafrickou republiku a Namibii; vyskytuje se zde v otevřené krajině. Veverky kapské žijí v několikačlenných skupinách, v kterých bývá obvykle 6 až 10, v některých případech až 30 členů. Jsou to velice bystrá a plachá zvířata a při hledání potravy.
Samice rodí po 46-78 denní březosti ve své noře jedno až tři slepá a holá mláďata. Prvních několik dnů svého života tráví v norách, kam jim matka nosí potravu. Mezi 21. až 22. dnem života otevírají oči a již v osmi týdnech většinou opouštějí matku. Veverka kapská se v přírodě nedožívá obvykle více než tří let, v zajetí se může výjimečně dožít až 15 let.
Komentáře ke zvířeti