Poletucha menší

Petaurista elegans

Výskyt: Asie
Délka: 30-45 cm bez ocasu
Hmotnost: 1-1,3 g
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15216 zobrazení     0 komentářů

Poletucha menší obratně plachtí pomocí tenké osrstěné blány mezi předními a zadními končetinami a překonává vzdálenosti od stromu ke stromu delší než 400 metrů.

Obvykle plachtí tento savec tak, aby se vyhnul nebezpečí. Ztrácí výšku pomalu, takže uletí trojnásobek vzdálenosti, a let obratně řídí předníma nohama. Poletucha menší má plavou až červenou srst, naspodu světlejší, a ocas s černou špičkou. Hbitě šplhá. Hnízda si staví ve stromových dutinách nebo vidlicích větví, kde přečkává den, zatímco v noci hledá poletucha potravu.

Délka těla se u tohoto druhu pohybuje od 30 do 45 centimetrů, ocasu 32-61 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 1—1,3 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá poletucha menší východní Afghánistán, severní Indii, západní Čínu i jihovýchodní Asii; hlavně se vyskytuje v pralesích.

Poletucha menší náleží do čeledi veverkovití. Doba březosti je v této čledi je známá jen u některých druhů a pohybuje se mezi 25–40 dny. Ve vrhu bylo zjištěno od 1 do 11 mláďat; jejich váha, pokud je známa, se pohybuje od 4 do 30 g. Mláďata jsou kojena 2,5 – 6 týdnů. Pohlavně dospívají v šesti měsících až třech letech.

Délka život není příliš známa; v zajetí byl zaznamenán i věk přes 10 let.
 

Poletucha menšíNázvy ve světě

Anglicky: Spotted Giant Flying Squirrel

Foto: http://www.animal.eolchina.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.