Viskača – činčila ušatá

Lagidium viscacia

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 47-66 cm bez ocasu
Hmotnost: 2-8 kg
Březost: 145-166 dnů
Počet mláďat: Až 4 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5864 zobrazení     1 komentář

Největší člen rodiny činčilovitých má nápadně velkou, mocnou hlavu a silné nohy. Viskača žije v hlučných koloniích dvaceti až padesáti jedinců, které v noci spásají pastviny a ničí je hrabáním soustavy nor, u jejichž vchodů hromadí kameny, větvičky a kosti.

Délka těla dosahuje u tohoto druhu 47-66 centimetrů, a ocasu 15-20 centimetrů, hmotnost značně kolísá, od 2 do 8 kilogramů.

Viskača obývá jih Jižní Ameriky; konkrétně pampy a křovinaté oblasti. Živí se vším rostlinným, co najdou, na kamenech ve vysokých polohách toho moc na výběr nemají. Viskača je společenský tvor a zdržuje se v koloniích. Aktivní je především ve dne. Činčila ušatá se dožívá věku kolem tří let.

Samice je březí 145-166 dnů, rodí až čtyři mláďata, obvykle jich však je ve vrhu méně. Pohlavně dospívají po půl roce života a dožívají se okolo deseti let.

V zajetí se musí činčila ušatá chovat ve výbězích dobře zabezpečených proti podhrabání s vnitřním prostorem nebo velkých ubikacích.

Náleží do čeledi činčilovitých. Tato čeleď v šesti druzích obývá většinou vysokohorské oblasti Jižní Ameriky. Mají hustou srst, která je chrání v drsných podmínkách. Kvůli kvalitní kožešině jsou ve své vlasti často pronásledováni. Zadní nohy se 3-4 prsty jsou silné a dlouhé, přední mají čtyři prsty, ocásek je dlouhý a bohatě osrstěný. Ušní boltce jsou větší, řídce porostlé srstí. U činčil rodu Chinchila jsou samice větší než samci. Březost je poměrně dlouhá, vyspělá mláďata se rodí 1-3 krát ročně. Žijí obvykle v rodinných skupinkách nebo v koloniích, které mohou mít několik desítek až set členů.
 

Viskača – činčila ušatáNázvy ve světě

Anglicky: Southern Viscacha, Slovensky: Viskača horská

Foto: http://www.alamany.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.01.2023, 11:38
Činčila ušatá se dožívá věku kolem tří let.
...Pohlavně dospívají po půl roce života a dožívají se okolo deseti let.

Tak co platí? Podle Wikipedie prý délka života není přesně známa, odhaduje se těch deset let, ale jedinec v zajetí přežil údajně až 19 let.