Mainská mývalí kočka – Maine Coon

Maine Coon

Původ: Severní Amerika - Maine
Oficiální zkratka v ČR: MCO
Skupina plemen: II. Polodlouhosrsté kočky
Hmotnost: 4-10 kg
velikost písma:  A A A
09.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17384 zobrazení     0 komentářů

Historie a původ

Mainská mývalí kočka patří k nejstarším a největším plemenům koček. Její vlastí je americký stát Maine na drsném severu USA a coon je americký výraz pro mývala. Tento název byl patrně přidán proto, že její huňatý ocas připomíná ocas tohoto malého medvídka. Do sféry legend patří biologicky absolutně neobhajitelná teorie, že mainská mývalí kočka vznikla zkřížením kočky domácí s mývalem. O původu mainské mývalí kočky se dodnes pouze spekuluje. Tak se předpokládá, že se krátkosrsté americké kočky domácí pářily s dlouhosrstými mutanty, které přistěhovalci, obchodníci a námořníci přivezli z Evropy. Nápadná podobnost mainské mývalí kočky s norskou lesní kočkou vede k domněnce, že mají obě společné předky. Doloženo je, že mainská mývalí kočka byla v polovině 19. Století předváděna na zemědělských výstavách a byla ceněna pro chytání krys a myší. Z původního užitkového zvířete se brzy stalo uznávané kočičí plemeno. Její sláva však neměla dlouhého trvání. Již na přelomu století, kdy se v USA objevily první perské kočky, upadla mainská mývalí kočka stále hlouběji v zapomnění. Po desetiletí ji bylo s těží možné vidět i na výstavách. Teprve v 50 letech 20. Století mohla díky iniciativě angažovaných chovatelů a milovníků tohoto plemene slavit svůj návrat a dnes je oblíbena po celém světě.

Velikost a stavba těla

Mainská mývalí kočka je statná ve své velikosti i váze. Vzhledem k tomu, že patří k plemenům s pozdějším vývojem, dospívá teprve ve věku kolem tří let. Obdélníkově působící dlouhé tělo je svalnaté a má široký hrudní koš. Silné jsou také končetiny. Tlapky jsou velké a kulaté, porostlé chomáčky chlupů. Stejně dlouhý jako tělo je i na začátku široký a do špičky vybíhající ocas, ke konci pokrytý dlouhými splývavými chlupy. Hlava, která má směrem k čenichu čtverhranný tvar, je k poměru k tělu relativně malá. Středně dlouhý nos vypadá z profilu jako pršák. Veliké uši osazené chomáčky chlupů jsou na své základně široké, špičaté, vysoko a daleko od sebe posazené. Velké a výrazné oči jsou lehce šikmé a položeny daleko od sebe.

Srst a barvy

V barvě jsou povoleny všechny odstíny od zelené, zlaté a měděné. Srst nemá podsádku, neplstnatí a péče o ni je velmi snadná.

Charakter a temperament

Mainská mývalí kočka je kočka nenáročná, pokud si s ní dostatečně hrajete a mazlíte se s ní. Je ideální rodinnou kočkou a snáší se také s ostatními domácími kočkami. V jednom však ostatní kočky předčí: nejen mňouká, ale vydává zvuky podobné cvrkotu, ze kterých je možno vysledovat spokojenost nebo pravý opak.

Mainská mývalí kočka – Maine CoonNázvy ve světě

Anglicky: Maine Coon, Německy: Maine-Coon-Katze, Holandsky: Maine coon

Foto: http://www.rivercatsmainecoons.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.