Pes hyenový

Lycaon pictus

Výskyt: Afrika
Délka: 76 cm bez ocasu
Hmotnost: 17-36 kg
Březost: 69-72 dnů
Počet mláďat: 2-16 ks
velikost písma:  A A A
22.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5358 zobrazení     0 komentářů

Kdysi byl pes hyenový rozšířen po značné části Afriky v nejrůznějším prostředí, ale dnes se zachovalo jen několik zlomků původní populace. Tento pes loví velké živočichy a je ohrožen konkurencí lvů a hyen, ale největší nebezpečí pro něj znamená člověk. Je chytán do pastí, střílen, hyne při dopravních nehodách a podléhá chorobám jako je vzteklina a psinka, které přenášejí domácí psi. Hlavně však ztrácí území. Srst psa hyenového je pestře skvrnitá v barvách černé, bílé, šedé a žluté. Ne náhodou jeho odborné jméno znamená „malovaný vlk“. Pravděpodobně je nejspolečenštější ze psů, protože vytváří skupiny o třiceti a více jedincích. Vydává zvonivé vytí, kterým se svolávají členové smečky, a jemné kničivé zvuky, které prozrazují podřízenost.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje kolem 76 centimetrů, délka ocasu 30-41 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 17-36 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Afrika, vyskytuje se na jih od Sahary, zvláště v Tanzanii a Jihoafrické republice; kde obývá křoviny, hory a vyskytuje se též podél pobřeží.

Samice rodí 2 až 16 mláďat (obvykle 7), doba březosti je 69 až 72 dny. Mláďata se rodí v noře opuštěné například hrabáčem nebo prasetem bradavičnatým. Často v ní bývá více samic. Mláďata po narození nevidí, ale ve dvou týdnech se jim otevřou oči a brzy se vydávají ven z nory. Sají asi 3 měsíce a již od 2 týdnů se přikrmují natrávenou potravou, kterou jim členové smečky vyvrhnou. O mláďata se stará celá smečka a dokrmí i mláďata, která přišla o matku. V 6 měsících se mladí psi začínají učit lovu a doprovázejí smečku.

Přežití tohoto druhu závisí na aktivní ochraně.

Pes hyenovýNázvy ve světě

Anglicky: African Wild Dog, Chorvatsky: Afrički divlji pas, Rumunsky: Câine hienă, Slovensky: Pes hyenovitý, Swahilsky: Mbwa mwitu

Foto: http://www.ryanphotographic.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.