Daman skalní

Procavia capensis

Výskyt: Afrika, Asie
Délka: 30-58 cm
Hmotnost: 1,8-5,5 kg
Březost: 202-245 dnů
Počet mláďat: 1-6 ks
Délka života: 9-14 let
Potrava: Výhonky, ovoce, trávy
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4300 zobrazení     1 komentář

Daman skalní má zavalité tělo s krátkou hustou srstí, svrchu šedou nebo šedohnědou, zespodu světlejší. Žije v koloniích až po čtyřiceti členech, tvoří je dominantní samec, několik dalších samců, samičky a mláďata. Ačkoli žijí v různém prostředí, dávají přednost skalnatým výchozům a útesům, kde si v rozsedlinách budují travou vystlaná hnízda. Jsou loveni pro maso a kožešinu.

Daman skalní dosahuje délky těla 30-58 centimetrů, délky ocasu 1-3 centimetry, hmotnost se pohybuje v rozmezí 1,8-5,5 kilogramu.

Daman skalní obývá ve volné přírodě jižní a východní Afriku a také západní Asii; vyskytuje se v savanách, pouštích, řídkých lesích a na kopcích.

Daman skalní vytváří mnoho poddruhů.

Dnešní damani patří do čeledi damanovití, která je v řádu také čeledí jedinou. Vyskytují se pouze v Africe a na Blízkém východě. V minulosti byli damani mnohem rozmanitější a rozšířenější skupinou. První damani se objevili před 40 milióny lety, a mnoho miliónů let byli damani dominantním býložravcem Afriky, podobně jako američtí lichokopytníci. Existovalo mnoho druhů, největší vážil jako malý kůň. Velikost pravěkých damanů nám může pomoci uvědomit si, že damani jsou s největší pravděpodobností nejbližší příbuzní slonů.

Během miocénu ale byli zatlačeni nově vzniklými turovitými a ztratili svoje vůdčí postavení. Nicméně až do pliocénu byli damani rozšířeni v Africe, Evropě i Asii.
 

Daman skalníNázvy ve světě

Anglicky: Common Rock Hyrax, Francouzsky: Daman du Cap, Chorvatsky: Kapski pećinar, Maďarsky: Fokföldi szirtiborz, Německy: Klippschliefer, Polsky: Góralek skalny

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.01.2019, 11:24
Mužu si koupit tu kočičku ?