Mravenec horský

Manica rubida

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 5-13 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
22.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3456 zobrazení     2 komentáře

Mravenec horský je po celém těle dlouze odstále ochlupený, patří k velkým druhům evropských mravenců. Dělnice jsou žlutohnědé s tmavší částí zadečku a přední částí hlavy, dlouhé 5 až 8 mm. Samičky jsou dlouhé 9 až 13 mm.

Mravenec horský žije hlavně v horách na prosluněných suchých kamenitých stráních s nízkou vegetací, na pastvinách a na horských loukách. Hnízdo leží v zemi, někdy též pod kmeny, ve štěrbinách zdí. Hnízda jsou zpravidla polygynní, čítají kolem 1000 dělnic. K rojení dochází od jara do podzimu. Tento druh má žihadlo spojené s jedovou žlázou, jímž bodá i velké mravence, pro člověka je bodnutí velmi bolestivé. Je rozšířen v jižní a střední Evropě / v Alpách vystupuje až do výše 2400 m.n.m. /, na Sibiři a v Malé Asii.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Foto: fourmis.elevage.free.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.07.2021, 15:37
mraveněc,horský,tento,hmyz
žije,v,horách,kyselina,mravence
se,využivá,k,lekařským,učelum
15.07.2018, 11:40
chyba, hnízda jsou zpravidla monogení (1 královna 1 mraveníště)