Mšice zelná

Brevicoryne brassicae

Délka těla: 2-2,4 mm
Hostitelské rostliny: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi, mšicomaři
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2571 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Řepka a další druhy brukvovitých rostlin.

Popis

Okřídlení jedinci asi 2-2,4 mm dlouzí, hlavu, tykadla, hruď, sifunkuly a nohy mají tmavohnědé, dlouhá průhledná křídla, zadeček žlutozeleně zbarvený s několika tmavými příčnými pruhy. Bezkřídlé samičky jsou šedozelené, pokryté šedobílým, voskovitým popraškem („popelka“).

Příznaky poškození

Listy, květenství. sešule žloutnou a zasychají. Mšice zelná vytváří kolonie. Ohniskové výskyty, často napadené pouze okraje pozemků.

Způsob života

U mšice zelné přezimuje vajíčko na brukvovitých rostli­nách. Zjara, v květnu, se mšice množí a vytvářejí nejprve kolonie neokřídlených a Ke konci jara i okřídlených jedinců.

Vysoké teploty podporují jejich vývoj. Za příznivých podmínek vytváří více než 10 generací. Koncem června a v červenci se vyvíjejí okřídlené samičky, které pak přelétají na brukvovité rostliny včetně řepky a zhruba od poloviny října kladou vajíčka k přezimování.

Ochrana

Přirození nepřátelé - slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, blanokřídlí parazitoidi, mšicomaři.

Indikace ošetření - ošetřují se porosty při napadení 10 a více procent plodenství 100 a více mšicemi. Na podzim (od fáze 4. listu) při výskytu 150 mšic na 25 hodnocených rostlinách. Chemické ošetření je účelné nejpozději 10 dnů po odkvětu.

Mšice zelnáNázvy ve světě

Anglicky: Cabbage Aphid
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.agroatlas.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.