Mšice zelná

Brevicoryne brassicae

Délka těla: 2-2,4 mm
Hostitelské rostliny: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi, mšicomaři
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1200 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Řepka a další druhy brukvovitých rostlin.

Popis

Okřídlení jedinci asi 2-2,4 mm dlouzí, hlavu, tykadla, hruď, sifunkuly a nohy mají tmavohnědé, dlouhá průhledná křídla, zadeček žlutozeleně zbarvený s několika tmavými příčnými pruhy. Bezkřídlé samičky jsou šedozelené, pokryté šedobílým, voskovitým popraškem („popelka“).

Příznaky poškození

Listy, květenství. sešule žloutnou a zasychají. Mšice zelná vytváří kolonie. Ohniskové výskyty, často napadené pouze okraje pozemků.

Způsob života

U mšice zelné přezimuje vajíčko na brukvovitých rostli­nách. Zjara, v květnu, se mšice množí a vytvářejí nejprve kolonie neokřídlených a Ke konci jara i okřídlených jedinců.

Vysoké teploty podporují jejich vývoj. Za příznivých podmínek vytváří více než 10 generací. Koncem června a v červenci se vyvíjejí okřídlené samičky, které pak přelétají na brukvovité rostliny včetně řepky a zhruba od poloviny října kladou vajíčka k přezimování.

Ochrana

Přirození nepřátelé - slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, blanokřídlí parazitoidi, mšicomaři.

Indikace ošetření - ošetřují se porosty při napadení 10 a více procent plodenství 100 a více mšicemi. Na podzim (od fáze 4. listu) při výskytu 150 mšic na 25 hodnocených rostlinách. Chemické ošetření je účelné nejpozději 10 dnů po odkvětu.

Mšice zelnáNázvy ve světě

Anglicky: Cabbage Aphid
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.agroatlas.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.