Pyrenejský horský pes

Chien de Montagne des Pyrénées

Oficiální zkratka v ČR: BHP
Výška v kohoutku: 65-80 cm
Hmotnost: 45-60 kg
Délka života: 13 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 137
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6766 zobrazení     0 komentářů

Původem byl Pyrenejský horský pes pastevecký strážný pes z francouzských Pyrenejí, ale i hlídací pes na šlechtických zámcích. Společenský pes na dvoře Ludvíka XIV.

I dnes je využíván jako doprovodný pes; zároveň je spolehlivý hlídací a ochranný pes. Pyrenejský horský pes je silný a pohyblivý pes se sklonem k nezávislosti a snahou o vlastní iniciativu. Je silně teritoriálně založený a ve svém revíru nestrpí žádného cizího člověka. Je také velmi ostražitý a kdykoliv připravený k obraně. V noci je aktivnější než ve dne. Nemá žádné sportovní ambice.

Pyrenejský horský pes potřebuje laskavou a důslednou výchovu. Podřizuje se pouze jednoznačnému vedení. Štěňatům musí být vštěpovány požadované vlastnosti a musí být zahájena i jejich socializace. Jen tak jsou schopna adaptovat se na moderní rodinný život. Není to pes vyloženě určený pro začátečníky. Vyhovuje ale chovatelům, kteří sice chtějí mít svého psa stále kolem sebe, nemají ale zájem jej permanentně zaměstnávat. Pyrenejský horský pes se rád zdržuje ve volné přírodě, vyžaduje dostatečný životní prostor a zaměstnání strážného psa. Není to pes pro městské ani bytové prostředí. O jeho bílou srst se musí pravidelně a pečlivě starat.

Pyrenejský horský pesNázvy ve světě

Anglicky: Pyrenean Mountain Dog, Francouzsky: Chien de Montagne des Pyrénées

Foto: http://cun-troupeaux.fr/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.