Amazónek bělobřichý

Pionites leucogaster

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 25 cm
Hmotnost: 170 g
Kroužek: 9-9,5 mm
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 25 dni; mláďata vylétávají po 10 týdnech
Potrava: ovoce!! směs pro velké a střední papoušky
Cena: Kolem 9000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     93331 zobrazení     1 komentář

Výskyt

V přírodě můžeme tohoto papouška nalézt na území států Bolívie, Brazílie a Peru. V důsledku nepřetržitého kácení tropických pralesů je amazonek bělobřichý na pokraji vyhubení a proto je pořádáno mnoho akcí, které mají za cíl reintrodukci druhu do klidnějších oblastí Jižní Ameriky.

Popis

Jelikož je to pták žijící v deštném pralese v povodí řeky Amazonky, kde roste mnoho pestrobarevných rostlin, tak tomu odpovídá i jeho kontrastní zbarvení. Hřbet, ocas a záda jsou zelená, hlava a „kalhotky“ jsou žluté až oranžové. Líce má výrazně žluté a bříško bílé. Zobák je růžový. Zabarvení nožek se liší u jednotlivých poddruhů. Pták dorůstá 25cm.

Péče

Většinu času tráví v přírodě amazónci bělobřiší v korunách stromů, kde si také zakládají hnízdo. To využívají i v mimohnízdním období. Proto je pro zdárný odchov zapotřebí zajistit ptákům v budce pocit bezpečí a pohody. I když se to nezdá, tak tento malý papoušek má dost velikou spotřebu krmení . Důležité je, že na rozdíl např. od amazoňanů nemá sklony k tloustnutí. Základ krmení tvoří směs pro střední a velké papoušky. Pro zajištění dobré kondice je důležité dostatečné množství ovocné šťávy, kterou si z různých druhů ovoce (citrusy, angrešt, rybíz, blůmy, broskve, nektarinky, atd.) vymačkává. Jako u všech ptáků je nepostradatelný grit nebo písek na trávení, sépiová kost a každodenní čistá voda na koupání. Vše doplňujeme multivitamínovými přípravky (Roboran, Vitamix). S červy většinou tito papoušci problémy nemají, ovšem nebude na škodu, když dvakrát do roka odčervíme Panacurem nebo Levamizolem. Preventivním řešením může být také vratič nebo česnek. Amazonek bělobřichý přímo hýří svojí aktivitou, je to neuvěřitelně kreativní živočich, který objevuje pořád něco nového. Myslím, že může být vyjímečným domácím mazlíčkem, který vám bude neustále projevovat spoustu lásky a přítulnosti. Dokáže se spřátelit i s jinými členy rodiny, které jsou také zvířecího původu. Naučí se imitovat váš hlas. Ovšem podmínkou je vaše každodenní péče, amazonek bělobřichý špatně nese nudu, proto musí být ubikace vybavena spoustou hraček, provazů a větví na okus. Papoušek se také může naučit hodně pohybových triků, které na požádání provede. Ptáci se vyznačují pronikavým křikem převážně v ranních a večerních hodinách.

Chovatelské zařízení a chov

I když nejsem zastáncem rozlišování druhů ptáků pro začátečníky a pro zkušené chovatele, tak amazónka bělobřichého bych přeci jenom zařadil mezi ty náročnější na odchov. A to hnedka z několika důvodů. Tento pták i přesto, že měří pouhých 25cm, vyžaduje prostornou voliéru. Někomu se daří i klecový chov, ale nevidím důvod proč obírat papouška o pocit volnosti, to je druhá věc, měli bychom zajistit pocit bezpečí a pohody. Budka by neměla být příliš velká a stejně tak vletový otvor. Základem pro zdárný odchov je samozřejmě harmonizující pár, kterému zajistíme samostatnou voliéru s budkou (Pozn. V dřívějších dobách bylo, stejně jako u ostatních dovozových pralesních druhů problém sehnat ptáka samičího pohlaví, vysvětlujeme si to metodikou odchytu, při které má samice daleko menší riziko na polapení.). Pokud vše proběhne hladce, tak samička naklade okolo 4 vajec, které zahřívá 25dní. Mláďata vylétávájí zhruba po 10 týdnech. Často se stává, že nejmenší zahyne na nedostatek potravy, protože ho starší sourozenci odstrkují, tomu by bohužel nemůžeme zabránit. Nemohou za to ani rodiče, kteří krmí neunávně ve dne v noci. Myslím, že amazónek bělobřichý je určitě chovatelsky atraktivní druh a že je pouze otázka času než se zdomestikuje a populace v našich chovech se stabilizuje.

Poddruhy

V současné době známe pouze 3 subspécie: PAPOUŠEK BĚLOBŘICHÝ SEVERNÍ – PIONITES LEUCOGASTER LEUCOGASTER, PAPOUŠEK BĚLOBŘICHÝ ZÁPADNÍ – PIONITES LEUCOGASTER XANTHURUS, PAPOUŠEK BĚLOBŘICHÝ EKVÁDORSKÝ – PIONITES LEUCOGASTER XANTHOMERIA.

Amazónek bělobřichýNázvy ve světě

Latinsky: Pionites leucogaster, Anglicky: White-bellied Parrot, Německy: Rostkappenpapagei, Dánsky: Orangekronet Korthalepapegøje, Španělsky: Lorito Rubio, Finsky: valkovatsa-aratti, Francouzsky: Caïque à ventre blanc, Italsky: Caicco ventrebianco, Japonsky: shiroharainko, Japonsky 2: シロハラインコ, Holandsky: Witbuikcaique, Norsky: Oransjekronet Hvitbukpapegøye, Polsky: barwinka bialobrzucha, Portugalsky: Marianinha-de-cabeça-amarela, portugalštině brazilské: Marianinha-de-cabeça-amarela, Rusky: Рыжеголовый белобрюхий попугай, Slovensky: tepuj bielobruchý, Švédsky: Rosthuvad vitbukspapegoja, Čínsky: 白腹鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.08.2021, 14:35
amazonek,bělobřichý,vyskyt,mužeme,tohoto,papouška
nalezti,na,uzemi,státu,bolivie,a,,brazilie,a,peru,v,dulsledku
káceni,tropických,lesu,je,amazonek,bělo,břichý,k,vymření
a,proto,pořadano,jest,mnoho,akci,ktere,si,už,cíl
dali,za,jeho,záchranu,podivejmese,amazonek,bělobřichy
se,chove,aji,v,zologických,zahradach