Amazónek růžovolící

Pionopsitta pulchra

Výskyt: Kolumbie, Ekvádor
Velikost: 23 cm
Hmotnost: 203-208 g
Kroužek: 9,5 mm
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
10.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12542 zobrazení     0 komentářů

Popis

V dospělosti amazónek růžovolící dorůstá délky až 23 cm a dosahuje hmotnosti v rozmezí 203 - 208 g. Hlavu a krk má tento papoušek hnědě zbarvené. Tváře, jak už napovídá druhový název, jsou růžové. Oči mají žlutou duhovku, zobák je rohově hnědý. Prsa a břicho jsou zelené, křídla rovněž zelená s modrými okraji, i svrchu ocasu jsou tmavě modrá brka. Končetiny mají barvu šedou. Mladí ptáci se od dospělých liší méně rozšířenou růžovou barvu na lících a hnědým okem.

Život v přírodě

Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje na území Kolumbie a Ekvádoru, kde mimo dobu hnízdění tvoří hejna okolo 25 i více jedincích, žije ve vlhkých, stále zelených lesích až do výšky 1600 metrů nad mořem. Kvůli odlesňování a pytlákům má početní stav amazónka růžovolícího klesající charakter. Chovná sezóna v přírodě probíhá od listopadu do března.

Chov

Jedná se o extrémně náchylného papouška, dle údajů nikdy v zajetí nevydržel déle než pár měsíců, proto není v chovech zastoupen. Během aklimatizace měli ptáci zvýšený zájem o ovoce a minerální látky. Doporučovány jsou spíše vnitřní voliéry, ve kterých teplota nepoklesne pod 20 °C. O průběhu hnízdění se ví pouze málo.

Krmivo

Amazónek růžovolící konzumuje ovoce, jako jablka, hrušky, banány. Ze zeleniny konzumují mrkev, celer, fazole a hrách v luscích. Dobré je také podávat zelené listy, například mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Část krmné dávky tvoří i směs semen, složená z různých barev prosa, ovsa, konopí a malé množství slunečnice.

Amazónek růžovolícíNázvy ve světě

Latinsky: Pyrilia pulchra, Anglicky: Rose-faced Parrot, Německy: Rosenwangenpapagei, Dánsky: Rødmasket Pragtpapegøje, Španělsky: Lorito Carirrosado, Finsky: ruusuposkiaratti, Francouzsky: Caïque à joues roses, Italsky: Pappagallo facciarosa, Japonsky: mekashiinko, Japonsky 2: メカシインコ, Holandsky: Rozewangpapegaai, Norsky: Rosenkinnpapegøye, Polsky: barwinka rózowolica, Rusky: Розовощёкий украшенный попугай, Slovensky: amazoňan ružovolíci, Švédsky: Rosenkindad papegoja, Čínsky: 粉脸鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.