Čolek žlutobřichý

Cynops ensicauda

Výskyt: Japonské ostrovy
Velikost: 12-16 cm
Počet vajec: 50 ks
Inkubace: 10-15 dnů
Přeměna v dospělce: 2 měsíce
Krmivo: Perloočka, larvy komárů, žížaly
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3437 zobrazení     0 komentářů

Čolek žlutobřichý obývá ve volné přírodě Japonské ostrovy.

Dosahuje v dospělosti délky těla v rozmezí od 12 do 16 centimetrů, někdy však až 20 centimetrů. Jsou známy dva poddruhy čolka žlutobřichého. Tělo je stlačené, pokožka zrnitá. Nápadný je tmavohnědý až černý hřbet a nažloutlé až oranžově zbarvené břicho. Po stranách těla bývá nažloutlý pruh s mnoha světlými skvrnami. V období rozmnožování má čolek žlutobřichý rozšířené okraje velmi dlouhého ocasu. Za hlavou má nápadně velké příušní žlázy. Samečci bývají menší a mají více zduřelé okraje kloaky. Samičky kladou vejce do vody mezi listí. Vylíhlé larvy jsou žravé a mají sklon ke kanibalismu.

Pro 3-5 exemplářů čolka žlutobřichého založíme terárium či lépe paludárium o minimální velikosti 80 x 35 x 35 centimetrů.

Pro suchozemskou část terária použijeme hrubší písek, dále různé kořeny a kameny, které poskytnou úkryt. Vodní část má být hustě zarostlá, rostliny mají zakrývat i hladinu. Vhodně umístěné rostliny umožňují čolkům vylézat z vody. Kořeny a kameny by měly být i ve vodní části terária. Protože tito čolci šplhají, je třeba terárium dobře zakrýt.

Čolek žlutobřichý požírá nitěnky, larvy komárů, perloočky, žížaly apod.

Čolek žlutobřichýNázvy ve světě

Slovensky: Čolok mečochvostý

Foto: http://amiciinsoliti.altervista.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.