Ara horský

Propyrrhura couloni

Výskyt: Bolívie, vychodní Peru, západní Brazílie
Velikost: 41 cm
Hmotnost: 250 - 290 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: Zhruba měsíc
Potrava: Semena, plody, bobule
Cena: 50 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
11.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     34107 zobrazení     0 komentářů

Samec je celkově zelený, na spodní straně žlutější, celá hlava mimo nahé lícní oblasti modrá. Letky ruční a krovky ruční modré, letky loketní a krajní vnější křídelní krovky modré, lemované zeleně. Ocasní pera jsou modrá, spodní strana letek a ocasu špinavě žlutá. Nahá lícní oblast šedá, zobák šedočerný, horní čelist od špice a po stranách rohový, duhovka žlutá, běhák růžově masový.

Samice je stejně zbarvena jako samec.

Mláďata jsou matnějších barev,duhovku mají tmavou a běhák šedočerný.

Rozšíření

východní Peru, údolí řeky Huallaga od Loreto po Huánaco, podél řek Ucayali a Apurímae a také při řece Purús v západní Brazílii.

 
Život v přírodě

Během července a srpna v letech 1967-68 ve východním Peru byl pravidelně ara horský identifikován ve značném množství asi 300 m od řeky Curanja u Balty, Loreto. V roce 1971 v téže lokalitě zde zaslechli nebo pozorovali ary jen ojediněle, většinou v párech, po třech kusech ale nikdy ne ve větších skupinách. Na západním svahu údolí Apurímac a Ayacucho ve východním Peru se ary horské nikdy nepřipojily do velkých hejn arů malých. Ara horský se značně liší svým hlasem od ary marakány. Ara marakána ho má značně ostrý a hlasitý, zatímco ara horský značně měkčí a ve vyšší tónině.

Oblasti obývané arou horským jsou dosud jen částečně probádané, proto o jeho životě v jeho domovině není mnoho známo. Do divočiny, kde tento ara žije je všem zoologům a ornitologům znemožněn přístup, protože v období dešťů (od října do dubna) nejsou tyto oblasti přístupné. Panují tam extrémní teploty s téměř stoprocentní vlhkostí. Předpokládá se, že ara horský hnízdí v období dešťů jako ostatní druhy arů.

Ara horský bývá též nazýván ara šedolící.

Ara horskýNázvy ve světě

Latinsky: Primolius couloni, Anglicky: Blue-headed Macaw, Německy: Blaukopfara, Dánsky: Blåhovedet Dværgara, Španělsky: Guacamayo Cabeciazul, Finsky: sinipääara, Francouzsky: Ara de Coulon, Italsky: Ara testablu, Japonsky: yamahimekongouinko, Japonsky 2: ヤマヒメコンゴウインコ, Holandsky: Blauwkopara, Norsky: Blåhodeara, Polsky: ara niebieskoglowa, Portugalsky: Maracanã-de-cabeça-azul, portugalštině brazilské: Maracanã-de-cabeça-azul, Rusky: Горный ара, Slovensky: ara modrohlavá, Švédsky: Blåhuvad ara, Čínsky: 蓝头金刚鹦鹉

Použitá literatura

Čerpáno z literatury M. Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.