Křeček Roborovského

Phodopus roborovskii

Výskyt: Pouště a polopouště v Mongolsku
Délka: 4-6 cm
Hmotnost: 19-29 g
Březost: 20 dnů
Počet mláďat: 3-5 ks
Délka života: 2-3 roky
Krmivo: Směs zrnin, zelenina
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     39569 zobrazení     33 komentářů

Křeček Roborovského je nejmenší ze všech křečíků a také nejméně známý. V poslední době se jeho obliba ale stále zvětšuje. Poprvé byl odchycen v roce 1894, vědecky byl popsán v roce 1903.

Všichni křečíci pocházejí z Asie, hlavně ze severní Číny a Mongolska. Křeček Roborovského obývá převážně písčité oblasti, zatímco ostatní křečíci dávají přednost travnatým stepím. Tomu odpovídá i jeho zbarvení. Hřbet je pískově žlutý a břicho bílé. Chlupy k sobě těsně nepřiléhají, takže prosvítá spodní část chloupků zbarvená modře. Nad každým okem má bílou skvrnu. Jeho čenich je bílý s dlouhými hmatovými vousy.

Jsou to zvířátka aktivní hlavně v podvečer a v časných ranních hodinách. Dny tráví jak jinak než spánkem v nějakém úkrytu.

Křečíci Roborovští jsou poměrně společenská zvířata, takže je možné je chovat ve skupinkách. Když nechcete mít mladé, můžete chovat několik samic nebo samců. Samečci se snesou, pokud se dobře znají a nebudete k nim dávat samici. To by se pak o ni začali prát.

Jsou to zvířátka velice čilá a pohyblivá. Rychle pobíhají sem a tam, pořád se něčím zaměstnávají. Velice milují kolečko na běhání, které jim poskytne dostatek pohybu. Ale pozor, někteří křečíci se na něm mohou stát dokonce „závislí“, takže je lepší jim ho dát jen na několik hodin, aby si mohli také odpočinout.

Vzhledem k jejich velikosti je nejlepší je chovat v akváriu nebo teráriu. V kleci by se bez problémů protáhli mezi mřížemi. Jsou to zvířátka uzpůsobená k životu na zemi, takže moc nešplhají ani neskáčou. Když budete mít dostatečně vysoké akvárium (moje má 30 cm), nemusíte ho ani zakrývat. Jako podestýlka se hodí většina prodávaných podestýlek, ale nejlepší je asi jemný písek. Ten také nejlépe vyhovuje jejich nárokům a navíc si koupáním v něm udržují čistou srst. Máte-li nějakou jinou podestýlku, je třeba jim dát k dispozici misku s pískem, aby se v něm mohli „koupat“. Křečíci téměř nezapáchají, takže stačí vyměňovat podestýlku asi jednou za 3 týdny v závislosti na velikosti ubikace. Křečíci chodí močit na jedno místo, takže tento koutek musíte čistit častěji.

Do akvária můžete dát různé kameny, kusy kůry, menší větve a také noru, ve které budou křečíci bydlet. Jako nora poslouží různé vydlabané kmínky, skořápka kokosového ořechu, speciální dřevěné domečky z obchodu a podobně. Fantazii se meze nekladou. Jenom bych chtěla varovat před plastovými domečky. Křečíci je budou ohlodávat a plast v žaludku jim rozhodně nesvědčí. Zkuste raději přírodní materiály.

Křečky Roborovského krmte stejnou směsí zrní jako džungaráky. Jenom jim přidejte více drobných semínek (prosa…) a vybírejte slunečnice, arašídy apod. Jinak jim také dávejte zelené krmení a bílkoviny.

Křečci Roborovského jsou velice rychlí a není snadné je chytit do ruky. Na to musíte myslet, chcete-li je někam přemístit. Je lepší vzít je do nějaké krabičky, kterou pak zakrytou jednoduše přenesete. Když je budete odmala ochočovat, dají se sice vzít do ruky, ale na mazlení příliš vhodní nejsou.

Křeček RoborovskéhoNázvy ve světě

Anglicky: Desert Hamster, Německy: Roborowski-Zwerghamster, Rumunsky: Hamster Roborovski

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.07.2022, 10:46
Včera jsem si přivezla Křečíkaroboráčka a jak ho pozoruji zdá
se mi že vůbec nepije, okousal trochu piškoty ale jinak nic. Krmeni mám jako pro džungarský a výbavu- dřevo a hobliny.
03.04.2022, 18:38
Písek musí být na koupání pro činčily.
03.04.2022, 18:36
Místo terárka a akvárka doporučuji spíše box (můžete ho přemisťovat ,je to celkem i levné(100-700Kč) a je lehčí čištění ubikace. Já sem měla už 6 křečků a BOX se mi líbil ze všech ubikací nejvíce.
12.08.2021, 18:37
Prosim, jak je to s tim piskem? Poridili jsme a dali do hluboke misky. Uplny nezajem. Je potreba nejaky "spravny" druh pisku? No a k tomu zbytku clanku, furt (cca tyden) kam se chodi vyprazdnovat. Myslim, ze vsude. A k tomu mazleni, zbytek rodiny asi moc rad nema, ale ja kdyz si ho vezmu do ruky, taky mi okamzite vleze na rameno a tam cuci. Pripadne se schova pod vlasy. Ale rozhodne neutika. Musim dodat, ze pouze prede mnou.
20.06.2021, 12:28
Zrovna dneska jsem si donesla dva roboracky 6 týdenní samičky a hned od začátku se jim moc líbí koupací koutek s pískem, oddělila jsem v terarku asi 15cm terarka dřevěnou laťkou z bedýnky a nasypala do té části písek zbytek terarka mám normálně hobliny. Prví co zbaštily z misky jsou sušení červíci.
20.06.2021, 12:10
Věk zvířete se uvádí pouze orientačně každý krečík se může dožít více či méně let záleží na péči a zdravotních dispozicích konkrétního jedince. Já osobně neuznává používání plastových věci v terarku. Myslím že podstata chovu zvířátek je taková, že jim poskytnu prostředí co nejvíc podobné místu odkud pochází. I z estetického hlediska vypadá lépe eterarko s kmeny a pískem než takové, ve kterém jsou barevné plastové domky a jiné nesmysly. Alespoň já to tak beru.
08.04.2021, 14:12
Dobrý den, jen tak jsem si vyhledala obrázky křečků.. doma chovám 2 roborovské .Před tím jsem chovala 1 roborovskeho ale už umřel ...mám ty dva nové jak říkám..ale ten před chůzí se dožil 5let takže apsolutne nechápu proč je tam napsano max tolik let???!
12.05.2020, 21:55
Vsude pisi neco jineho
15.04.2020, 15:20
Dobrý den, pokud křečci hrabou je možné že jde pouze o obroušení drápků. Je důležité mít v kleci dřevěný domeček a nějaké dřevěné hračky. Pokud jsou to nováčci je tato činnost normální. Hezký den Patricie.
08.02.2020, 10:59
Moji křečci furt hrabou a já nevím proč neřeknete mi proč hrabou prosím
17.01.2020, 19:52
Jsou to opravdu společenská zvířátka, zjistil jsem že je takřka nemožné zjistit jakého jsou pohlaví když je kupujete, protože jako mláďata jsou vpodstatě všichni samičky, pokuď je chcete mít na chov musíte si jich pořídit víc, je jedno jestli budou z jednoho vrhu nebo z více, protože teprve až někdy věku 6-8 měsíců se u toho nejsilnějšího (největšího) z nich můžou, ale nemusí, vyvinout samčí pohlavní orgány, proto je lepší chovat 4-6 jedinců dohromady.
11.01.2020, 11:20
Cute zvíře
02.02.2019, 18:45
Ahojte, mám doma dva křečky roborowské a takovou tu klec s rourami, a už jsem si všimla, že se perou. Nevím ale,jak poznát jestli je to holka a holka nebo kluk a kluk.
Jeden křeček se jmenuje Alvin a druhý Saimon. Prosím o pomoc,,jak jim zabránit v praní?' Děkuju za odpověď
04.10.2018, 17:48
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, od malička jsem je hladil a ochočoval je, normálně se nechají pohladit, ale jakmile je vezmu do ruky tak mi skáčou hlavou na zem.. Je to normální a souvisí to s jejich hyperaktivitou? Nevydrží v ruce ani pár sekund
23.05.2018, 15:31
krecici roborovskeho ziji zami nebo ve skupinkach? (doma-v kleci)
11.05.2018, 16:22
tu klec by sis mohla necat taky mám Roborovský v kleci a mají se dobře tu klec mám po bývalích křečkách
16.01.2018, 19:28
Do budoucna bych si přála dva křečky roborovsky, ráda bych nechala klec po mým starším křečkovi. Jenže by prý bylo lepší terárko nebo akvárko, myslím si že by stejně mřížemi neprolezl. Mám si klec pro roborovský nechat nebo ne?
15.01.2018, 15:52
Náš křečík roborowský pořád skáče sem a tam a je moc rychlí nedá se moc chytit a my máme piliny a ne písek nevadí to dáváme mu seno tam má pri vytamin C a má 2 domeček jeden dole a druhý nahoře a nahoře si tam ukrývá jídlo a já si mislim pořát že to snědla a menuje se Kukina děkuji ahoj a napiš mi já se jmenuje š ty jo ahoj
27.12.2017, 12:30
Křečci jsou pěkný roštáci a hlavně tyhle no....:-) I když sem ho nikdy neměla doma..Ale všichni víme jaký jsou křečci XD
27.12.2017, 12:25
To je ale frajer :-D