Aktuálně: 4 341 inzerátů190 138 diskuzních příspěvků17 958 uživatelů

Kakadu jako domácí mazlíček

Kakadu jako domácí mazlíček
Jan Vorel (JaVor) 07.07.2024, 13:00
244 3 minuty čtení

Kakaduové pocházejí z Austrálie a jihovýchodní Asie. Stejně jako u jiných papoušků jsou ohroženi ztrátou biotopu v důsledku rozšiřování zemědělské krajiny a pytláctvím.

V dnešní době lze kakadua pro chov domácího mazlíčka pořídit od chovatele. Ideální je mládě ponechat několik týdnů pod rodiči, poté ho odebrat k ručnímu odchovu spolu se sourozenci nebo jinými papoušky, aby mládě nebylo samo.

„Bílé“ druhy, jako jsou kakadu bílý (Cacatua alba), kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita), kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea) a další, jsou jako domácí mazlíčci velmi oblíbené, ale zároveň mají často problémové chování, jako je škubání peří, silný křik, kousání a agresivita.

Jejich povaha je variabilní - od rezervovaného chování kakadua moluckého (Cacatua moluccensis) po hravého a komického kakadua naholícího (Cacatua sanguinea).

Všichni jsou velmi interaktivní a inteligentní. Vyžadují však adekvátní socializaci, aktivní mentální stimulaci a možnost projevovat své přirozené chování - tedy stále si hrát. Požadují naši pozornost a rádi se učí různé triky, akrobatické kousky, dostávají úkoly atd. Jsou to skvělí společníci, ale potřebují od majitele hodně pozornosti, času a snahy porozumět.

Jsou velmi hluční a také destruktivní, a tak se absolutně nehodí do bytu v panelovém domě a jim podobným. Jsou extrémně mazliví, nicméně toto chování bývá zdrojem největších psychických i fyzických zdravotních poruch. Intenzivní mazlení je pohlavně dospělými kakaduy vnímáno jako páření a má za následek chronickou hormonální stimulaci. Majitelé papoušků kakadu by se měli naučit, jak podporovat správné sociální chování pomocí pozitivní motivace a citlivou výchovou.

Kakadu jako domácí mazlíček

Kakaduové někdy imitují zvuky a lidskou řeč, ale jejich výslovnost není tak čistá. Většina produkuje velmi jemný bílý peřový prach, který ulpívá na všem - na kleci, na nábytku, na oblečení a také je vdechován ze vzduchu. Může být důvodem dýchacích potíží lidí i jiných zvířat a papoušků. Proto se doporučuje pořídit do domácnosti minimálně jednu čističku vzduchu.

Jak rozeznat samce od samice?

U většiny druhů lze určit pohlaví podle barvy duhovky. U dospělých samců je tmavě hnědá, u dospělých samic světle hnědá až červenohnědá. Nelze to však uplatnit u všech jedinců, a proto se pro určení pohlaví používá endoskopie nebo analýza DNA.

Jak správně krmit kakaduy?

U bílých druhů kakaduů je krmná dávka velmi podobná krmné dávce amazoňanů. Černí kakaduové potřebují stravu bohatší na tuky, ale ti nebývají chováni jako domácí mazlíčci vzhledem k jejich vyšší ceně a ztížené dostupnosti.

Jak poskytnout kakaduovi zábavu na celý den?

Většina papoušků kakadu je hravá a miluje jednoduché hračky a větve na okus. Rádi vše ničí silným zobákem, hračky tedy musí být především bezpečné a netoxické. Majitel se musí maximálně snažit mentálně papouška stimulovat ke hře a nějaké činnosti sportovního typu.

Dá se kakadu ochočit?

Stejně jako ostatní ručně dokrmení papoušci jsou mladí kakaduové přizpůsobiví a milí. Měli bychom je zvykat na různé situace (cestování, návštěvy atd.) již od útlého věku. Celoživotní pozitivní motivace, trpělivost majitele a vymýšlení nových her jsou nutností pro prevenci vážných problémů chování.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Jan Vorel (JaVor)

Autorem od: 27.09.2023

Podobné články

Může vás také zajímat