Roje a mor včelího plodu

Zejména začátečníkům, a nejenom jim, doporučuji tentokrát dočíst dokonce a pochopit, CELÝ NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK. Obsahuje stěžejní a nikde nepublikované vysvětlení toho, jak také funguje a šíří se mor včelího plodu (a i jiné včelí nemoci).
Rozmáhá se praxe, že se sebraný roj bez věznění ihned sklepne na HL otevřeného úlu a HNED se pokrmí hustým cukerným roztokem 3:2.
Začátečníci. Toto je kolosální nesmysl a část takto usazených rojů opět odletí.
Do vystrojeného úlu pro roj se dají mezistěny, případně nedostavěné nebo jen na prostředku jednou zakladené povytažené mezistěny, ale doprostřed je potřeba dát jednu souši, aby matka mohla “ihned” začít klást. Ale v té souši nesmí být ani dekagram zásob, jinak se téměř vždy roj napije a letí dál. Ale i kdyby roj po nasátí neodletěl je okamžité pokrmení a nevěznění velmi špatné, opětovné uletění roje by bylo to nejmenší! Viz dále.
Je tu mnohem důležitější důvod, který na přednáškách neslyšíme. Bohužel to není ani v odborné literatuře, kterou znám já, proto sdělím podstatné já.
Roj se musí věznit, nejméně jeden den, lépe dva. Místo vhodné pro věznění roje by mělo být tmavé a chladné, bez hluku, nejlépe sklep. Roj má včely nasáté potravou a věznění je nutné kvůli ozdravění. Pokud nevidíme roj vyletět, nikdy není jistota, že je náš a skoro nikdy náš není, i když si sedne poblíž našich úlů. Cizí roje to tak dělají, že přiletí a usednou na strom poblíž svojí konkurence. Všechna mě známá odborná doporučení jasně a nekompromisně říkají, že nesmíme sbírat roje neznámého původu kvůli včelím nemocem, ale nikdy to odborníci nevysvětlují. Vysvětlím to tedy já.

Pokud by bylo původní včelstvo zamořené sporami moru včelího plodu, včely samy se nemůžou nakazit. To může jen plod a ten v roji není. Ale roj si nese jídlo na 3 dny. Ovšem vždy je v přírodě nějaká snůška a není jisté a příroda nefunguje tak, že včely stráví nejdřív ty zásoby, co mají nasáté v sobě. Mohlo by se stát, že nasáté zásoby, co mají včely v sobě, nestráví docela a žijí z momentálního přínosu (nebo okamžitého pokrmení včelařem). Přesněji, co mají v sobě, neustále ředí přínosem z venku. Jestli roj aspoň 1 den vězníme, spotřebuje část zásob, které mají včely v sobě a případné spory moru se ocitnou ve výkalovém vaku jednotlivých včel. Opakuji, zárodky moru včelího plodu tudíž odejdou z volátek a žaludků včel do výkalových vaků dřív, než se v roji objeví plod. A jedině plod by se mohl morem nakazit. Když roj po věznění pak usadíme, než včely opraví a vyleští buňky jediné souše (stačí půlka), uplyne několik hodin, možná den. Pak matka položí první vajíčka a larvy se z nich vylíhnou po dalších 3 dnech. Pak je už tím méně pravděpodobné, že by ve včelách ještě byly zbytky zásob kontaminovaných zárodky moru včelího plodu a tudíž se vězněním prodlužuje ozdravná pauza. Při věznění 2 dny se tudíž prodlouží ozdravná plodová pauza na nejméně 5 dnů, kdy je roj bez plodu. Jak je známo, aby propukla klinika, je nutná vysoká koncentrace zárodků a při zátěži malé se s morem larvy plodu vypořádají samy. A právě čím delší je doba v roji bez larválního stadia plodu, tím vyšší je šance na přirozené ozdravění.
Hloubavější čtenář by mohl jistě namítnout, že případné spory moru včelího plodu jsou ve výkalech včel a mohly by představovat riziko nákazy. Ovšem včely kálí, kromě prvního jarního pročišťovacího proletu, vždy daleko od úlu a tudíž dojde k tak obrovskému rozptylu případných spor moru, že nic nehrozí.

Je faktem, že mor je stále problém. Nedivím se, když tak zvaní vědci a přednášející učitelé včelařství nabádají začátečníky k takovým bludům, jaké jsem vyslechl (a přetrpěl) na nedávné přednášce učitele včelařství já. Jsme šikanováni 3x víc vyšetřeními na mor včelího plodu, než bohatě postačovalo asi 50 let. Zvýšení povinných vyšetření na mor z jednoho na tři za rok samo nemůže zlepšit nákazovou situaci, pokud neběží současně další opatření a tak je výsledkem jen vytahání 3x vyšších poplatků ze včelařů s nulovým efektem. Alespoň mě není znám žádný výstup a zhodnocení zavedení tohoto plošného opatření a tak je skutečný důvod nejasný. Hloubavější asi sami pochopí, zda šlo o zlepšení nákazové situace s morem včelího plodu, nebo byl důvod jiný. Ovšem za trestuhodné považuji, že současně stát umožní přednášet včelařský obor lidem, kteří nejen, že včelařit neumí, to by byl jejich problém, i když ne tak docela, ovlivňují včely i svědomitých a včelařsky vzdělaných včelařů. Horší je to, že díky takovýmto učitelům včelařství pak zamoření morem (a jinými nemocemi včel) by v důsledku jimi rozšiřovaných bludů mohlo narůstat. Také mě napadá, že když profesionální řidič chce dělat PROFESIONÁLNÍHO řidiče, tak musí každý rok na přezkoušení, jestli by se neměl stejný princip zavést i u učitelů včelařství. To proto, že jako se doprava stále vyvíjí a mění se podmínky na komunikacích, vznikají nové značky a nové situace a nová pravidla, proto musí řidiči prokazovat zkouškou, že neztratili kontakt s vývojem. Učitel včelařství dosáhl v nějaké době, například před více než 30 lety nějaké včelařské vzdělání a aniž by se jeho odbornost vyvíjela spolu s vývojem oboru, přednáší dávno překonané nesmysly.
K pokrmování usazeného roje. Opakuji, nejméně 24 hodin po usazení se roj krmit nesmí. Pak je potřeba ho krmit jedině v případě, že venku prší a včely nemůžou ven, nebo není VŮBEC ŽÁDNÁ snůška. Připouštím, že to nemusí začátečník poznat. Zásobní rámky se roji nedávají nikdy, ani po několika dnech po usazení.
Aby roj postavil celé plodiště, musí mít dostatek snůšky. Jestli snůška není a nebo včely nemohou ven a musíme roj pokrmit, pak jen malými dávkami (asi 1-1,5 l denně a jen po nezbytnou dobu) ŘÍDKÉHO roztoku, který simuluje snůšku, protože žádný nektar ani medovice nikdy není sbírána včelami v tak husté koncentraci jako je cukerný roztok 3:2. To je nepřirozený lidský blud z neznalosti a velmi podrobně jsem na toto téma pojednal ve svých jiných pracích. Jednou ze základních podmínek úspěchu provozní metody Blaník je krmení pouze roztokem 1:1 a to nejen u roje, ale naprosto vždy, tedy i při doplňování zásob na zimu.
Proč musí být cukerný roztok podávaným včelstvům řídký, pouze 1:1 jsem vysvětlil jinde.