Aktuálně: 2 527 inzerátů241 480 diskuzních příspěvků18 745 uživatelů

Papoušek senegalský červenobřichý

Poicephalus senegalus versteri

Papoušek senegalský červenobřichý
Jaroslav Zappe (zjarda) 11.05.2025, 12:00
392 9 minut čtení

Čistá forma

Je velká škoda, že není v módě držet se čistých forem, a doufám, že se najde pár zapálených chovatelů, kteří vytvoří pevný čistý chovný kmen, a tato krásná forma se opět vrátí. Já za sebe stále pevně věřím, že se mi podaří návrat k chovu a samozřejmě i k této formě senegalců. Všem přeji v tomto snažení hodně úspěchů a trpělivosti. Přestože udržení čistých forem asi není v módě, jsem přesvědčený, že vyšší generace by byli opravdu krásní ptáci a byla by jen radost je mít ve svém chovu. Vím sám dost dobře, že to není až tak jednoduché sehnat opravdu kvalitní a nepříbuzné protějšky do chovu, ale i tak si myslím, že to za to stojí a snaha je pak vidět na krásných ptácích a nádherném odchovu! Člověk by si myslel, že po četných dovozech z volné přírody i po úspěšných odchovech by forma versteri měla být k mání, ale já vidím, že opak je pravdou. Asi nejsou v takovém množství, jak bych si přál. Já jsem měl bohužel poslední odchov tří kusů v březnu roku 2008 (viz foto) a pak jsem musel chov ukončit. Chov versteráků ukončili i moji přátelé, úspěšní chovatelé, kteří se zajímali o čistou formu. V chovu papoušků pokračují, ale buď chov omezili, nebo přešli na jiné velké druhy. Já je chápu, je to touto dobou, každý se snaží otáčet, jak to jde. Jsem přesvědčený, že chov papoušků Afriky a Jižní Ameriky (tímto nechci nějak podceňovat nebo urazit jiné kontinenty) je hodně finančně nákladný a náročný. To se týká hlavně dodržení teploty (u mě nikdy neklesla pod 20 °C) a pak kvalitní a pestré výživy – kdo si myslí, že jim stačí dát jablko a mrkev, tak se moc plete.

Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý

Kvalitní výživa

Kladu velký důraz na kvalitní různorodou výživu a vím, že bez správného krmení se kladných výsledků nedočkáme a šizení se vůbec nevyplácí. Vždy jsem si vše míchal sám, dělal vaječnice i dokrmovací kaše. Podával jsem slunečnici bílou a žíhanou, kardi, kukuřici, pohanku, nahý oves, dýně, vlašské ořechy, různé druhy prosa i v klasech, klíčené mungo, hrách, kukuřici, datle a fíky, rozinky, piškoty, tvrdý rohlík, vaječnici, skoro všechny druhy ovoce a zeleniny, sépie pravé, minerální písek s mušlemi, na okus větve černého bezu, vrby a ovocných stromů, zelené krmení, květy afrikánů (i sušené), kvalitní vodu a čaj černý a heřmánkový, vitaminové doplňky – Vitamix EX–A a Supervit–D do vody. Do dokrmovací kaše jsem dával mleté ovesné vločky, vařenou mrkev, vajíčko, drcené piškoty, strouhanku, vlašské ořechy, slunečnici loupanou, pampelišku, špenát, kopřivu, květ afrikánu i pampelišky – dle nabídky a možností, různé ovocné druhy jogurtů i s biokulturou, měkký tvaroh, jahody, jablko, kiwi, mleté vařené vaječné skořápky a vitaminové doplňky. Sběry z naší přírody jsou časově náročné, ale také velmi potřebné, sbíral jsem borůvky, maliny, jahody, ostružiny, rybíz, jeřabiny, černý bez, šípky i ty okrasné velké, mléčnou kukuřici, pšenici, oves, pampelišku i s květy, ptačinec. Pro ptáky pěstuji afrikány, na okus dávám hlavně větve z černého bezu, vrby a pak z ovocných stromů (jabloň, třešeň). Toto vše uvádím proto, že když odchovům nic nechybí a výživa je úplně v pořádku, jsou ptáci krásně opeření a vybarvení! Na mých fotografiích vidíte tříměsíční odchovy, a tak si můžete udělat obrázek, jak papoušek vypadá, když je podáváno vše, co má být. Podle mých vlastních zkušeností ani to nejlepší nerezové chovatelské zařízení se sprchovým systémem, s dlouhými výlety a zateplenými zálety nemůže nahradit kvalitní výživu.

Doufám, že jsem trochu osvěžil problematiku a důležitost čisté formy, ale taky důležitost výživy a dodržení podmínek, ovšem ani tak to nezaručuje pokaždé úspěšný odchov … je nutné i to chovatelské štěstíčko a trpělivost.

Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý Papoušek senegalský červenobřichý

Jak se vlastně odlišují od oranžovobřichých (Mezotypus)? Tak tuto otázku jsem často slýchával nejčastěji, a to nejen od laiků nebo začátečníků, ale i od zkušených chovatelů. Myslím, že je to dost smutná skutečnost. První pár papouška senegalského Versteri jsem si koupil v roce 2000 z importu Plzeň. Bylo mi řečeno, že je to první dovoz do ČR?! No nebyla to pravda, ale odchovy se nepovedli. Byli a jsou to krásní ptáci a za rok nasedli a odchovali 3 mláďata (2,1). Měl jsem 4páry versteri a z toho tři páry chovné a za pár let bylo 10párů chovných a zajímavé bylo, že jednu sezónu nasednou jedenkrát ročně a druhou dvakrát, a tak se to střídalo. Perfektně sedí a starají se o potomstvo na 100 %. Snůšky čítají 3–4 vejce, a co vejce to mládě. V tomhle směru jsou bez problémů. Já si ani nemůžu na žádný problém s nimi stěžovat. Mají své nároky, ale který druh je nemá.

Takže důležitý a zásadní rozlišovací znak u formy versteri je červená barva pod křídlem, sytě červená prsa a mají tmavě zelenou a hlavu šedočernou! Nejlepší je porovnat mláďata versteri a mezotypus, ale... již na první pohled je rozdíl znát a je jasný. Ten, kdo tohle nerozezná, tak má buď potíže s očima nebo to rozeznat nechce. Lidská závist tu jistě hraje svoji roli. Mnozí chovatelé tuto vlastnost jistě zažili, stejně jako já, na vlastní kůži. Někteří chovatelé popisují, že forma mezotypus 0,1 je pod ocasem také zelená, ale já jsem měl 0,1 u této formy pod ocasem žluté – sice matnější se zelenými pírkami, ale žluté. U versteri musí být 0,1 pod ocasem jenom zelená a je přepojena až se zeleným klínem na prsou a nesmí chybět červená barva pod křídlem! Jistě není žádným tajemstvím, že čas od času se objevují senegalci žluté straky a také skořicoví – podle mých zkušeností se nejedná o žádnou novou mutaci, neboť se zatím nikomu nepovedlo tyto zvláštnosti ustálit v genech. Navíc jsem zjistil, že všechna vajíčka od žluté straky i od skořicové jsou čistá. Byly měněny samice, použil jsem i vlastní chovné, bohužel výsledek se opakoval – ani jeden zárodek… Doufám, že někdo jiný bude mít víc štěstí, sám bych si to moc přál, protože jsou to moc krásní ptáci.

Kdo by si myslel, že odchovávat senegalce je jednoduché, tak je na omylu.

Krmení si míchám odjakživa sám, ale teď je hodně kvalitní od Avicentry Gold a Deluxe, ale i v této směsi jsem pár ingrediencí vynechal, a to hlavně celý oves, ječmen, buráky nebo těch je tam až moc! A také kaše na ruční odchov a ovocno–zeleninová směs 365 dní v roce!

Je to dost nákladné a náročné, ale za kvalitní a zdravý chov a odchov to stojí.

Skrblíkovský přístup není na místě. To si každý musí uvědomit. Lepší je problémům předcházet, než je pak pozdě a bezvýsledně řešit. Za celou dobu odchovu jsem neměl žádný problém – mláďata perfektně prospívají a chovní ptáci jsou také v pohodě – důkazem jsou pravidelné odchovy. Nabízeným krmivům a kaším, kterých je nyní na trhu hodně, nedůvěřuji, ale to je jen můj názor. Senegalce jsem si zamiloval a uvažuji, že se na ně budu specializovat. Jsou cenově nejdostupnější pro každého zájemce. Jen by si měl každý uvědomit, že ručně dokrmený, ochočený senegalec (a také každý jiný druh) bude asi jinak ceněn, než papoušek odchovaný u rodičů (přirozeně) nebo dokonce z importu. Často slyším překvapení ze strany zájemců, kteří nemají žádnou představu o náročnosti ručního odchovu. Já radím každému – získejte co nejvíce informací od více chovatelů, je to lepší, než si myslet o někom, koho většinou neznáte, že vás chce ošidit.

Přikládám také fotografie mých dřívějších odchovů, bohužel, je to již jen krásná vzpomínka na jiné druhy.

"Pravidla" pro odchov

  • menší stinný prostor, klid, teplota a světelný režim,
  • kvalitní a pestrá výživa - 50 % zrnin, 30 % ovoce, 20 % zeleniny,
  • hygiena celého prostoru, doporučuji čističku vzduchu, zvlhčovač.

Na závěr to nejdůležitější

Jak má správně Papoušek senegalský červenobřichý vypadat:
1,0 – hlava tmavě šedá, skoro černá, záda tmavě zelená, prsa sytě červená – skoro jako „krev“, pod křídlem stejná, ale v dospělosti se ztrácí, pod ocasem barva čistě žlutá.
0,1 – hlava tmavě šedá, záda tmavě zelená, prsa méně červená – v rozsahu i intenzitě, pod křídlem stejná, zůstává i v dospělosti, pod ocasem jen barva zelená.

Mláďata – celkově matnější, jinak jsou zbarvena jako samičky. V pohlaví je rozdíl ve velikosti hlavy a zobáku, barva na prsou po prvním přepelichaní (za tři měsíce) je již krásně červená (viz foto).

Takže důležitý a zásadní rozlišovací znak u formy versteri je tmavě šedá až černá hlava, tmavě zelená záda, červená barva pod křídlem už i u mláďat, sytě červená prsa a pod ocasem jen žlutá (samci) a zelená (samice).

Doufám, že pozorný zájemce o chov těchto krásných senegalců našel něco, co by mohlo pomoci rozšíření chovu a udržení opravdu čisté formy papouška senegalského červenobřichého (Versteri). Přeji každému chovateli mnoho úspěchů a hodně trpělivosti.

https://zjarda-papousci.webnode.cz

2
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Jaroslav Zappe (zjarda)

Autorem od: 09.05.2025

PROSÍM VŠECHNY,KTEŘÍ MAJÍ NA MĚ DOTAZY, AŤ MI PÍŠÍ NA EMAIL - TEN PROHLÍŽÍM ČASTĚJI... senegal.versteri@seznam.cz

Jsem chovatel papoušků už vlastně od dětství,ale choval jsem i hrdličky,holuby ang.páviky a parukáče,perličky,rybičky discuse a skaláre,dravce sovy a začínal jsem jasně andulky,zebřičky,korely,rozely pestré,zpěvavé,neofémy a pak postupně jsem přecházel na větší kakadu bílý a růžový,alex.rudohlavý,pullarie a pak amazónky černotemenné a bělobřiché,pap.senegálské a i krasavce čistou formu versteri, meyeri,rufiventris,hnědohlavé,koňžské,rueppellii a časem jsem se specializoval jen na AFRIKU-rod Poicephalus a taky rod Pionites. No,ale za mé praxe v chovatelství jsem choval a odchoval různé druhy papoušků různých kontinentů. Myslím,že mám nějaké zkušenosti a rád se o ně podělím,když je zájem! Na druhou stranu jsem zastáncem názoru,že člověk se učí celý život! Přeji hodně zdaru,nadšení a trpělivosti.

Podobné články

Může vás také zajímat