Aktuálně: 4 342 inzerátů189 163 diskuzních příspěvků17 953 uživatelů

Výstavní standart křečka syrského

Výstavní standart křečka syrského
Ing. Zbyněk Pokorný 09.03.2014, 16:00
2 690 3 minuty čtení

Z anglického originálu Show standards - Syrians (British Hamster Association).

Typ (25 bodů)

Tělo, by mělo být široké a bochníčkovitého tvaru. Hlava by měla být dobře umístěna na těle, obrys by měl naznačovat hladké křivky od nosu přes hlavu, až k šíji. Hlava by měla být v poměru k tělu velká s bochníčkovitou lebkou, krátkým obličejem a tupým nosem.

Typ
Typem se myslí celkový dojem z křečka. Křeček by měl být podsaditý a neměl by být vyzáblý. U obou pohlaví by šíře přes "boky" neměla být o moc větší než šíře přes "ramena". Tlustí křečci jsou penalizováni. Tlustí křečci jsou přes "boky" mnohem širší a tím snižují celkový dojem.

Křeček by neměl mít "krysí" hlavu s úzkým, špičatým nosem. Měl by mít kompaktní, krátkou hlavu. Ideálně by vzdálenost mezi ušima měla být stejná jako vzdálenost od špičky nosu po střed spojnice spodní hrany uší. Toto nemusí být splněno u mladých křečků (4 měsíce), kteří ještě nemají dostatečně vyvinuté proporce hlavy.

Srst (20 bodů)

Srst by měla být jemná, měkká a velmi hustá. Hustá srst na bříšku zasluhuje zvláštní pozornost. U krátkosrstých křečků by měla být srst krátká a hladká. U dlouhosrstých křečků se musí posuzovat každé pohlaví odděleně, jelikož samci mají delší srst než samice. Jedinec s hrubou srstí může být diskvalifikován.

Srst
Při pohybu ruky proti srsti by neměla být vidět kůže. Saténoví křečci mají srst jemnější, ale kůže by být vidět neměla.

U krátkosrstých křečků jsou penalizovány dlouhé, vyčnívající chlupy.

U dlouhosrstých křečků se odděleně posuzují samci a samice. Samci mají srst na zádech delší, krátká srst na zádech je penalizována, u samic je kratší srst na zádech dovolena.

Řídká srst na břiše je nežádoucí.

Výstavní standart křečka syrského

Velikost (10 bodů)

Křečci by měli být co největší, ale ne tlustí. Samice mohou být větší než samci.

Kondice (10 bodů)

Křeček by měl být zdravý a v dobré kondici, když se vzbudí, měl by být ostražitý, živý a čilý. Křeček má být ochočený, aby se mohl vzít do ruky. Tělo má být pevné s žádným přebytkem tuku. Kožíšek by měl zářit zdravým leskem a křeček by měl být čistý, bez příznaků choroby, nebo viditelného zranění.

Oči a uši (5 bodů)

Oči by měly být velké, vyčnívající a postaveny hodně od sebe. Uši by měly být neporušené, velké, zakulacené, posazené dobře od sebe a neseny vztyčené. Když je křeček vzhůru, uši by měly být rozevřené.

Oči a uši
Penalizují se oči malé, různě veliké.
Standard vyžaduje uši veliké, ale v harmonii s velikostí hlavy. Může být penalizováno, pokud jsou uši v poměru k hlavě příliš veliké, špičaté nebo vyčnívající. Poranění ucha, např. od kousnutí je penalizováno

Barva a znaky (30 bodů)

Typovým křečkům by mělo být přiděleno 15 bodů za zbarvení a 15 bodů za znaky.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat