Aktuálně: 7 731 inzerátů141 696 diskuzních příspěvků17 267 uživatelů

Jak se starat o činčily

Jak se starat o činčily
Scarlett Scarlett 30.04.2014, 16:00
3 882 3 minuty čtení

Každý den bychom měli činčily nechat pořádně vyběhat. Můžete je pustit kamkoli budete chtít, ale počítejte s tím, že každá škvíra stojí za prozkoumání a každý kus nábytku za ochutnání. A to platí i pro kabely, které jsou pro ně velikým lákadlem. Ovšem pokud budete činčilu hlídat, nemusíte se o nábytek bát. Počítejte s tím, že činčily jsou skvělí skokani (ne všechny činčily však tuto schopnost uplatňují) a vyskočí až metr do výšky. Skvělým prostředkem pro „vyvenčení a unavení" činčily například schody, kterým nikdy neodolají. V průběhu venčení by měli mít volný přístup do své klece, protože mimo ni se nikdy nevyčůrají. Bobky však budou trousit všude, takže je potřeba po venčení vždy zamést.

Jelikož jsou činčily noční tvorové, je vhodné pouštět je večer, v době, kdy jsou aktivní. Ve dne totiž spinkají a tak by ono venčení nemělo příliš smysl. Kdy je, ale budete pouštět je jen a jen na vás.

Venčení činčil však provádějte pouze doma! Jsou to rychlá a mrštná zvířátka, ale hlavně jsou velice lekavá a tak při větším rozrušení by se vám mohli lehko ztratit. Můžete však svou činčilu naučit na kšandičky s vodítkem, ani tak bych ji ale mimo domov rozhodně nepouštěla. Některé činčily si je totiž dokáží sundat!

Jak se starat o činčily

Pokud si myslíte, že místo proběhnutí se po domě dáte raději činčile do klece kolotoč, NEDĚLEJTE TO! Činčila by si mohla zlomit nožku! Takže raději obětujte svých 30 - 60 minut a nechte činčilu proběhnout. Pokud si ji ochočíte a budete ji pouštět v prostoru, kde vám nic nezničí a neuteče, nemusíte se bát nechat ji tam samotnou.

Každý den bychom jim měli dopřát pořádnou koupel. Ale pozor! Činčily se koupou ve speciálním písku určeném přímo pro ně. Rozhodně je nikdy nezkoušejte koupat ve vodě! Zacuchal by se jim kožíšek a to není dobré! Koupel v písku si velice užívají kdykoli kdy k ní mají přístup. A to dlouho a s chutí. Jsou však i případy, kdy se činčily koupat nechtějí. Nejčastěji jsou to ty, které dříve neměli přístup ke koupeli a koupat se neumí.

Pokud máte malou činčilu, nebojte se toho, že se neumí koupat. Musí se to teprve naučit. Pokud jí budete písek pravidelně předkládat, časem na to přijde sama. Pokud  máte možnost nechat mládě s rodiči nebo jinou „zkušenější " činčilou, nechte ji ať to od nich odkouká.

Činčily každý den krmíme a dáváme jim čerstvou vodu.

Se svými činčilkami si hrajte, bavte je a udělejte vše proto, aby byli šťastné. Činčila se o sebe nemůže sama postarat, proto se o ni musíte starat vy a udělat pro ni vše nejlepší co je pro ni dobré.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat