Obecně se jako druhy vhodné pro začínající chovatele doporučují korálovky nebo užovka červená. Nejsou agresivní, dobře přijímají potravu, nemají velké prostorové nároky a ani nejsou nijak drazí. Takže pokud uvažujete, že začnete s hady, máte internet a spoustu literatury k mání a nastudování, co vlastně potřebují.
Pro lepší doporučení vhodného kandidáta by bylo vhodné se rozepsat o tom, jaké máte představy a možnosti.
Preventivním opatřením asi nebude odrývání 30 cm půdy a její nahrazení. Při podezření bych si nejprve podezření potvrdil a teprve po tom přijal náležitá opatření.
Ale teď vážně. Milý neregistrovaný, pokud Vás opravdu zajímá příčina úhynu, bylo by ideální provézt pitvu a případně ji doplnit o laboratorní vyšetření. A dostanete odpověď. Ano. Nějakou korunu to stojí, zvlášť s tou laborkou, ale dostanete přesnou odpověď.
Pokud Vás zajímá, co nás tady napadne, bude to chtít více informací. Holuby chováte ve voliéře, jaké plemeno?, věk uhynulého holuba?, v jaké voliéře?, jak umístěné? jak dlouho je tak máte? , jak krmíte? čím? kolik?, kolik holubů tam je?, mají možnost proletu?… Je toho daleko víc, co by bylo potřeba vědět, abychom byli schopni se tu zamyslet a kolektivně vymýšlet, co se asi mohlo stát. A ideálně doplněno o fotky 😉
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 19.07.2023, 16:28:29
Tak na to ani odpovědět jinak nejde, ne? Když je jediná informace, že ležel na zádech. Leda by tu byla nějaká vědma, co by nastartovala křišťálovou kouli😉
Se divím, že není problém ještě s kanibalismem. Stačí sednout k netu a seženete i BIO KKS pro nosnice, takže pokud máte zájem o bio chov, tak si sáhnete trochu hlouběji do kapsy, ale o slepice se můžete postarat.
Odpověď na příspěvek uživatele Jiří z 08.07.2023, 06:52:43
Vytrhané peří na temeni je od kohoutka, při pojímání se přidržuje právě v těchto místech. Nevím, ale mám pocit, že osm slepiček na dva kohoutky je málo. Jinak vejce budou zpočátku menší.
Máčím pšenici v zimě, abych aspoň trochu nahradil zelené, kterého v té době není dost, ale samozřejmě je možné ji krmit i v létě. Ale to bych nějak nepřeháněl, v zrní je často spousta nečistot, které dokáží rychle zkvasit, proto v tomto období spíš dělám exotům, holubům i slepicím vaječnou míchanici v odpovídajícím množství, aby to během pár minut všichni sezobali.
Však slepice jsou poloviční predátoři a odkoukávají. Plazi asi ne. Ale nejsem fundovaný etolog přes tyhle tvory.
U plazů to bude taky trochu složitější. Některé druhy jsou, v různé míře, sociální, čelí předačním tlakům a musí se vyrovnávat se změnami prostředí. Možná spíš záleží na naší defiici inteligence.
Je lepší mít to opačně, jednu samici a dva samce. Lichý samec pomáhá i s dokrmováním odchovů jiných párů, lichá samice ostatním párům spíš škodí a nic neodchováte.
Já měl zakrslé holandské slepice a kvokaly skoro na povel. S rousnými, počítám, to bude obdobně. Kuřata krásně odvodí a uhlídá. Ale osobně disponuji líhní i umělou kvočnou.