Aktuálně: 4 714 inzerátů176 669 diskuzních příspěvků17 782 uživatelů
Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 23:18:33 xxx.xxx.112.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 10.05.2024, 22:51:22

Tak to jste mě tedy vůbec nepotěšila… 😁 A to si chci nechat ty tři kozlíky do jarní aukce, protože věřím, že to dopadne, tak aby se mi aspoň něco za ty kozy vrátilo… Plemenářku veřejně sdělovat nebudu, ale nemohu na ni říct špatného slova. Hodně nám pomáhala při tom začátku. Ale asi jí jde předně o ty kozy, vysvětlovala nám, jak hnědých je málo a tyto ještě nejsou tak příbuzné. Tak asi proto, no…

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 22:59:16 xxx.xxx.112.62
roklanka:

Nehodlám se přít. Rozeznat mléko od  Jerseyky snad dokáže každý a  znám hodně lidí,kterým nechutná a ještě je odrazuje barva. Chuťové pohárky  mám v pořádku,to bych se nemohla živit v minulosti jako kuchař.  Za váš rychlý krok  jistě nemůže kozí mléko,ale něco jiného,neboť kdyby tomu tak bylo,bylo by velmi vyhledávané.


Já se s vámi nepřu, chraň bůh! Pouze se podivuji, protože mě obě mléka mi přijdou diametrálně odlišná. A tím jsem taky ohledně kvality svých chuťových pohárků skončila. 😁 Co myslíte, že je tedy na vině ohledě nesnášenlivosti kozího mléka? Já to osobně beru tak, že na něj nejsem zvyklá. Stejně tak jako ti krabicákoví konzumenti na opravdové kravské. Jenom jsem ještě nebyla schopná za ta léta si zkusit na něj zvyknout.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 21:56:28 xxx.xxx.112.62

Tak už jsem se v tom zorientovala. Jako začátečníci se s tím teprve seznamujeme. Takže jsme hledali kozy, co mají papíry a vybrané kozy jsme konzultovali s plemenářkou. Ale už jsme se ztratili v tom KU. Takže tyto kozy se narodily v KU, ale samy vydojeno nemají. Dvě mají sedm let a dvě šest. Asi by ten první odběr dopadl dobře, kdyby se nestalo tamto. Ale už se skoro spravily, takže požádáme o nový pokus.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 21:36:40 xxx.xxx.112.62
Mirka:

Dobrý den, k mému problému, dojila jsem ve školním statku kozu, která měla zánět a od té doby mám k mléku (kozímu) odpor. Jak si získat zpět důvěru ke kozímu mléku? Máme dostávat mléko od souseda co má kozu, řekla jsem mu že budeme mít zájem ale..

manžel s dcerou jej nikdy nepili a už předem je odsoudili, že to nedaj do huby. Jsme zvyklí pít mléko kravské krabicové, tak mě napadlo, že bych je zpočátku mohla začít přimíchávat do krabice, třeba nikdo nic nepozná. Obávám se, že když řeknu zde je kozí mléko, tak z principu je nebudou pít. Jak se naučit pír kozí mléko?


Já bych to zkusila nalít to krabice od krabicáku, počkat, až si nalijou a napijou, a počkat na reakci. A pak to kdyžtak vybalit. Maskovaní by se nemuselo vyplatit, pokud by jim způsobilo bouřlivou střevní reakci. Vím o čem mluvím, na kravském mlíce jsem závislá takřka od narození, ale kozí nemůžu. Pouze přetvořené v jogurty, sýry atp. 

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 21:20:24 xxx.xxx.112.62
roklanka:

Problém je v hlavě 😀. I krávy mají záněty, takže jste měla kliku,že jste nedojila krávu. Valná většina lidí nerozezná  čerstvě nadojené kozí mléko od kravského.  Dokonce lidem kteří jsou zvyklí  na krabicák , nechutná čerstvě nadojené kravské. Kdysi jsem dělala test  mlék, nalila jsem do skleniček  kravské,krabicák,kozí a ovčí.   Jen u ovčího mě podezírali,že jsem tam nalila  Tatra mléko,jinak  se netrefil ani jeden.


Tak to mi neříkejte, že to nepoznají. Kozí chutná a voní úplně jinak než kravské. Já to tedy určitě poznám podle chuti. Pokud ne, střeva by to následně hodně rychle poznala. 😆 I rozeznám mléko od Jersey a od “normálních krav” typu Čestr, Holštýn. Ta tučnost je tam hodně znát. Ovčí jsem nikdy nepila. 

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 13:47:25 xxx.xxx.112.70
roklanka:

Začínat kontrolu užitkovosti s  kozama  okolo 7 roku ,je při vší  úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá  litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající  linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud  máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.


Aha, no tak my to začali loni konzultovat s plemenářkou, co pod ní spadáme, že jsme našli paní, co musela skončit s chovem, který měla v KU a plemenářka nám řekla, ať do toho jdeme. Přiznám se, že jsem na tom chtěla ušetřit a vytvořit si postupně nové stádečko, než kupovat tři kozy (povinné minimum a víc koz nechci) s cenou pět tisíc za kus. A ony opravdu pěkně dojí. 

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 10:43:05 xxx.xxx.112.70
roklanka:

Tolik práce to není a budete moci,pokud máte kvalitní kozy, produkovat plemenný materiál.


Ovšem za předpokladu, že kozlíci uspějí na trhu vedle těch nabušených. A plus práce navíc. Nějak toho začínám litovat, že jsem si na sebe ten bič upletla…

Dnes byl první odběr mlíka. Každá průměrně půl litru mlíka, někdo je skoro před týden vypustil na dvorek, takže sežraly kde co a jedna je na tom dost špatně. A zrovna ta druhá nejlepší dojnice. 😠 Jsou někde kolem sedmi let, žádné mladice.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 10:32:43 xxx.xxx.112.70
Anonymní:

No já bych řekl že zmizeli všechny krávy ze statků ne jenom dojné. Dnešní doba zemědělství nepřeje, přílišná byrokracie znechutí vše.


Což byrokracie (pokud máte třeba jednu kravku pro sebe, tak krom registrovaného hospodářství víc řešit nemusíte), ale sousedi a územní plány…😠

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 29.04.2024, 10:23:58 xxx.xxx.112.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 29.04.2024, 09:09:35

Ano, začínáme s tím, ještě v KU nejsme. Zatím ještě odběr mléka nebyl. Toho se právě bojím, že budeme za tu práci kolem na nule.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 28.04.2024, 00:03:54 xxx.xxx.112.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 27.04.2024, 10:41:01

V podstatě bych s tím problém neměla za předpokladu, že by ta celá úřednická procedura byla sndno zrealizovatelná za rozumný peníz a bez úřední buzerace.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 28.04.2024, 00:00:01 xxx.xxx.112.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 27.04.2024, 09:41:35

Tak my máme 4 kozy a měly by být v kontrole užitkovosti, takže rozbory budou povinné. To jen u krávy by byly extra. Každopádně podstatné bude, kolik to všechno bude stát.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 25.04.2024, 23:39:28 xxx:xxx.3e5a:ee86
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 25.04.2024, 21:52:38

Aha, tak to jste mě moc nepotěšila. Tak se asi chtě nechtě stejně budu muset do těch nařízení apod ponořit. A třeba mě ten prodej ze dvora nemine. Když to bude lepší, než vylévat mléko do hnoje…

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 25.04.2024, 23:37:16 xxx:xxx.3e5a:ee86
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 25.04.2024, 19:04:43

No právě, bejvávalo. Časy se mění, a tam, kam jsme se přestěhovali, je to ohledně sousedů běs. ☹️ Takže si musíme dávat pozor, abychom měli vše v pořádku a byli posichrovaní po všech stránkách. Nemůžu si dovolit žádný průšvih.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 25.04.2024, 09:55:10 xxx.xxx.112.47

Milí chovatelé dojných plemen, měla bych otázku. Jak prodáváte přebytky mléka, abyste neporušili zákon, když nemáte zařízený ofiko prodej (sýrárna, prodej ze dvora…)? Může se nabídka mléka schovat pod termín krmné mléko? Děkuji moc za odpovědi 

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.01.2024, 17:19:06 xxx:xxx.af99:4729
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 09.01.2024, 16:28:47

Počkejte, to si asi nerozumíme. Já tohle chování odsuzuju. Jenom podle diskuze, a vlastně mé zkušenosti usuzuji, že vymožení předkupního práva je v dost případech nemožné a není valné opory v zákoně. Chovatelka našeho zachráněnce je naopak skvělá. Byla ráda, že jsem ho dohledala, a přesně jak píšete, tu fotku jiného psa z jiné chovky jsme nechápaly obě. Domluvily jsme se, že si ho mohu koupit, jinak by si pro svého odchovance dojela. A ten majitel B mi zapřel smlouvu (s chovatelkou ji uzavřenou měl), ale s ním jsem si smlouvu pochopitelně sepsala, i když on ji pro sebe nechtěl. Množka (kočičí) je ten majitel B. A ano chtěl se psa zbavit za každou (poloviční) cenu prvnímu zájemci, co zavolá a hned si ho odveze.

Diskuzi jsem založila někdy před třemi měsíci zde https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/17420-novy-clen-smecky/2/

Tady jsem si jen dovolila napsat vlastní případ z druhé strany.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.01.2024, 16:07:13 xxx:xxx.af99:4729

Tak se sem s dovolením připíchnu. Hodím sem pohled ze druhé strany. Někdy před třemi měsíci jsem založila na podobný případ diskusi. Podle vašeho schématu jsem majitel C. Když jsem našla ten prapodivný inzerát, tak jsem si dohledala chovatelku a domluvila se s ní, že si psíka mohu koupit. Ale vlastně ani nevím, jak by to mělo být správně právně. Ale myslím si, že se chovatelky nemusím bát. 🙂Přijde mi to předkupní právo jako nevymožitelné. Jednak se chovatel nemusí vůbec dozvědět, že se pes z jeho odchovu prodává (v mém případě fotka inzerovaného psa byla stažená z jiné chovky) a ani nevím, zda si chovatelé projíždějí inzeráty nebo jak se vůbec dozvídají, že se prodává jejich odchov. No a ten majitel B mi navíc trvrdil, že žádnou smlouvu k němu nemá a nedostal. Taže bych ho vlastně koupila v dobré víře. 

Obrázek
Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 30.10.2023, 22:43:27 xxx:xxx.2e28:bd26
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 30.10.2023, 22:08:33

Jak již jsem psala Fíkovnici, buď bych si ho vzala já nebo chovatelka, tam bylo důležité, že jsem inzerát  našla včas, a byla jsem asi první, protože oni byli schopni ho prodat komukoli, kdo si pro něj přijede ihned.

Kluci jsou zatím v pohodě, už si zlehka hrají. Ale ten “náš” je jednak dominantnější, takže to dává najevo (ale agrese ani od jednoho tam není), a také je hrr. Takže on by si hrál, ale nováček je drobet bojácnější, a kdo ví, čím si prošel, takže si musí k němu najít pomalu cestu. Ale snad to půjde. 😉 Jen to nesmíme pohnojit my, dávat si bacha, aby nevznikla žárlivost atd…

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 30.10.2023, 22:33:44 xxx:xxx.2e28:bd26
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 30.10.2023, 22:26:35

Děkujeme 😍, ale zase bych to tak nepřeháněla. Ale mám z toho radost a dobrý pocit. Jen mě prostě mrazí z toho, jací jsou lidi, a stále mě to ujišťuje v tom, že v žádném případě bych nechtěla mít chovku a nevědět do jakých rukou prodám ty mrňousky.