Aktuálně: 4 319 inzerátů190 585 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 11.07.2024, 20:53:38 xxx.xxx.112.94
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.07.2024, 13:43:45

Super! Četla jsem na to různé názory. Někdo, že pod ni dojičku nedostane, někdo, že nedokáže z mlíka vytvořit tvaroh, takže mě to stále dost odrazuje. Ale kdyby se dala sehnat někde tele jalovička… Možná, že bych to zkusila.

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 08.07.2024, 10:20:58 xxx.xxx.112.176

Vím, že na ifauně nějaká diskuze na toto téma byla, ale to už je pryč…

Máte někdo toto plemeno na mléko? Množství nádoje, chuť mléka, zpracovatelnost a nejlépe možnou osobní návštěvu..?

Děkuji moc za reakce. 😉

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 15.06.2024, 00:34:21 xxx.xxx.244.34
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 14.06.2024, 23:39:53

Nemáte vůbec  zač, ale já jen lovím z paměti, co mi uvízlo ze školy. ☺️ Ekologie a vůbec příroda mě baví, a ty vazby mě zajímají. A jak to chodí v praxi mám přeneseně od chlapa, ten v tomto dělá. A občas se kouknu kolem sebe. Vím, že je to všechno tak složité, že když se řekne A, mělo by se říci i B. A ne jen nesmyslně nadávat na myslivce, ale přitom nemít ty znalosti a neznát všechny souvislosti.

Vždyť někde jste to možná i psala to s vlky. Za mě regulace bude potřeba, ale měl by to dělat někdo, kdo je má vysledované, aby se odstřel provedl odborně a nerozbila se smečka. Ne že se vydají povolenky na nějaký počet kusů mezi myslivce, a ty je budou mydlit alfa, beta, nezájem a na jednu povolenku se jich střelí víc, tak, jak se třeba děje u kormoránů… No vidíte, a narozdíl ode mě dokonce i víte, kterej umělec to schválil. Ne vopravdu absurdistán…

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 14.06.2024, 16:02:00 xxx.xxx.104.125
Buggyra:

Hlavně myslivec se stará, aby ty stavy byly vysoké, tj. krmí zvěř, aby nepocházela v lesích hlady (a že ty svině tam dostávají lahůdky, o jakých se našim mazlíčkům nesní), tak by se taky měl postarat, aby ty vysoké stavy taky neškodily. Vůbec nechápu, proč ti myslivci tu zvěř v takových počtech udržují, může mi to někdo vysvětlit? Proč to drží přemnožené, proč to krmí, aby to přežilo zimu? Stačilo by přestat krmit. No ale to se dalo udělat tak před 20 lety. Dneska by zvěř tiše nepochcípala, ale vlezla by do města a tahala lidem děti z kočárků…


No, k tomu krmení, nebejvávalo. Desítky let je to bohužel uzákoněné, což je samozřejmě špatně. Navíc se krmí naprosto nevhodně. Díky velkým smrkovým kalamitám teď bude mnoho mladých porostů, kde se bude zvěř zdržovat a loupat. Ohledně množství prasat, co jsme se učili ve škole už dávno neplatí. Nějací “odborníci na slovo vzatí” totiž uzákonili, že se prasata můžou mydlit hlava nehlava. Tudíž hierarchie tlupy šla do kelu, už tam není hlavní kňour, který hlídá chrutí, takže loňčáci skáčou na lončačky a chruje se vlastně už prakticky celoročně. Tudíž musí logicky následovat nárůst populace. No a zemědělci a jejich “hospodaření” je kapitola sama o sobě. Lány řepky, kukuřice atp. Netřeba vypisovat. A prasata zakempí v té kukuřici, kde jim nic nechybí, pokud mají někde blízko vodu, tak vůbec nevylezou. A myslivec nemá šanci se jim dostat na pírko. A to ani při sklizni, poněvadž lov při ní je v zákoně o myslivosti zakázán. A navíc nezapomeňte na jednu důležitou věc, platnou pro všechnu zvěř. Ona není blbá. Hrozně její  inteligenci podceňujete. Ona dobře ví, kde se loví a kdy a kam se má schovat. No a to že lidi se nasáčkují všude plus čokli na volno, zvěř nemá nikde nerušené místo, kde by “neškodila”. A není přemnožená, je jí pouze tolik, kolik jí prostředí dovolí potravy. Ekosystém je strašlivě složitý. Vše souvisí se vším, a pokud se jede článek  toho propojeného řetězu naruší, projeví se to na jeho druhém konci. A když člověk vidí, jací umělci dělají zákony, tak se chce brečet…

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 13.06.2024, 20:59:52 xxx.xxx.112.188
»
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 13.06.2024, 19:28:48

Přiznám se, že jedu dle osvědčeného receptu, takže se toho držím. A očkuju z Hollandie či Activie. Jogut z té spešl sypé  kultury mě neoslovil. Každopádně, konzumuji a zpracovávám pouze “bezpečné” tj tepelně ošetřené mléko.

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 13.06.2024, 17:07:48 xxx.xxx.112.188
»
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 13.06.2024, 16:51:02

No všech ne. Je v tom dost velký rozdíl, jak jsem si omylem kolikrát vyzkoušela. Když jsem u pasterování zaspala a přetáhla jsem teplotu, tak tvaroh ani sýr nevznikl. Kdežto jogurty se dělají z mléka, které prošlo téměř varem 95-100° a zchlazeného na 40°. Zkrátka, je to zajímavá (al)che(y)mie.😁

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 13.06.2024, 16:58:12 xxx.xxx.112.188
S EO nebo bez:

Děkuji že píšete vaši zkušenost s EO. Přesně takhle si to představuju, když bych se pro EO rozhodla - jako upozornění, že se po ní něco chce a pro přivolání “na pípnutí”.

Můžu se zeptat jaký máte konkrétně model od Dog Trace na takové prcky?


Já mám úplně tu nejmenší variantu pro nejmenší plemena. Někde je tam psané  kolik g může mít pes na krku ku své váze. A krom velikosti si můžete zvolit vzdálenost, na kterou obojek funguje. Takže čím delší dosah, tím pochopitelně si více připlatíte. Já mám nejlevnější na dvě stě metrů. Bohatě dostačuje, neopustím je dál. Ještě tedy musí člověk počítat s rezervou ohledně dosahu signálu (horizont, terén, překážky…). A je fajn, že je možnost mít na jednom přijímači dva psy. Vybrala jsem si byť dražší, ale českou značku. Jsou na ni kladné ohlasy. A jsem nad míru spokojená. Za mě bych do toho šla, a pokud to člověk využije, tak to nejsou velké peníze. Za ten klid. 😁

https://www.dogtrace.com/cs/p-73-elektronicky-vycvikovy-obojek-d-control-200-mini

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 12.06.2024, 18:36:57 xxx.xxx.104.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 12.06.2024, 16:54:00

Aha, zajímavé. Tak to jsem zase o něco moudřejší. 😉 Já tedy vyrábím pouze z pasterovaného mléka. Pro sichr. A vlastně mě to ani nepasterované nechutná. I to máslo. 

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 12.06.2024, 16:28:53 xxx.xxx.104.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 12.06.2024, 15:35:40

Já mlíko vždycky pasteruji na 75 a chladím na 25. Podle návodu z Milcomu. A jsem s ním spokojená.

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 12.06.2024, 15:04:23 xxx.xxx.104.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele s EO nebo bez z 10.06.2024, 11:06:16

Já tedy napíšu názor a zkušenosti za sebe. Mám dva mini jezevce. Nejsem žádný cvičitel/kynolog. Kluky mám pro radost a max po domácku lovecý výcvik. Zkrátka potřebuju, aby byli ovladatelní i pro takového neumětela, jako jsem já. 😆 Přivolání zvládají, ale… Nic není stopro a navíc jezevec… Kdo je zná, ví. Takže jsem si pořídila Dog Trace a používám prakticky jen zvukový signál. Když se třeba zamyslím a frajer se dostane na vzdálenost “teď dělám, že už tě jako fakt neslyším”, tak pípnu a mám ho hnedka před sebou. Shlédla jsem videa od této české firmy a souhlasím s nimi, že EO má sloužit jako výcviková pomůcka takové prodloužené vodítko. Zvuk má nahrazovat hlas nebo píšťalku a impuls k upozornění, když je zvuk ignorován. Vůbec to psa nemá bolet, natož aby nadskakoval. Má ho upozornit, že dostal povel, tak ať to kouká registrovat. Proto nechápu, proč je tolik odpůrců EO. Nebo tedy asi jo, že si ho kupují magoři a nevyrovnaní, nevím, jak to slušně napsat, a používají to formou trestu a psa na tom vyloženě smaží. Akorát tím dělají špatnou reklamu. Nevím, je to jen můj názor. Ale já s EO mám takový pocit bezpečí proti případnému průseru a kolikrát za celou procházku ani to “pípnutí”nepoužiju, protože se kluci drží a krouží jako satelity kolem mě. 😁

Obrázek Obrázek
Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 12.06.2024, 14:01:18 xxx.xxx.104.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.06.2024, 12:30:06

Tak to tedy slyším poprvé. Já sýry a tvarohy dělám z kultury a syřidel. Jak z kozího, tak z kravského mléka. A podle délky odkapávání a případného zatížení  tvarohu můžu vyrobit sušší tvaroh v obchodě typu kostka, anebo krémovější typu vanička. 

Mám kultury od Milcomu a řídím se jejich návody, které jsem si časem poupravila. Jakže kozí sýřeninu nekrájím a nemíchám (protékala formou)  http://eshop.milcom-as.cz/navody

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 04.06.2024, 16:04:29 xxx.xxx.112.157
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ka1a z 31.05.2024, 08:37:20

Tak prvně musíte mít registrované hospodářství, ale to asi máte, když chováte kozy a ovce, tak si ho jen rozšíříte o skot. Každý rok se povinně dělají testy na IBR - dělá vet a platí to stát. Pak my třeba odčervujeme, ale podle rozboru z trusu, jinak žádné jiné očkování. Za měsíc ještě se 6 kozama dají cca 130cítkový balík a půl, za cenu od 300 do 500. Balík slámy denně za 25 Kč. Pak ječný šrot, to nemám odhad, bereme zrno i pro ostatní zvěř, ale metrák za měsíc na krávu to nebude. 😁 A mletý vápenec a liz. V zimě jsme zkusili granulovanu vojtěšku. Ale to už jsou věci navíc. Trávu kosíme. Pokud nechcete dojit ručně, tak od Drimla máme cca za 30 tis dojičku (tedy i s nástavcem na kozy). A ještě jaké byste chtěli plemeno. My máme Jersey, což je malá kráva, ale tučnost mléka na máslo, sýry… 👌 Podobně na tom má být Brown Swiss, nebo jak se to píše. 😁 Čestr a Holštýn jsou zbytečně velké nebo ještě Dexter, o něco menší než Jersey. Ale to bych doporučila si ta mléka ochutnat. Na mě je například míko na pití od Jersey moc tučné, takže si chodím kupovat mlíko k zemědělci, jak já říkám, od “normálních” krav. 🤣

A otázka, zda telko/jalovice vs dojnice. S dojnicí už máte mléko (tedy až se otřepe ze změny prostředí), ale my jsme si odchovali od telátka a vymazlili si ji a naučili podle sebe a na sebe. Teď je to naše ❤️🐮, ale mléko nebylo hned.

Společnost koz a ovcí nevadí. Málo kdo si může dovolit dvě krávy. Ta naše byla s beránkem, teď je se svou kamarádkou kozou.

Snad jsem vám drobet pomohla, kdyžtak se ptejte, ráda odpovím. 😉

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 10.05.2024, 23:18:33 xxx.xxx.112.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 10.05.2024, 22:51:22

Tak to jste mě tedy vůbec nepotěšila… 😁 A to si chci nechat ty tři kozlíky do jarní aukce, protože věřím, že to dopadne, tak aby se mi aspoň něco za ty kozy vrátilo… Plemenářku veřejně sdělovat nebudu, ale nemohu na ni říct špatného slova. Hodně nám pomáhala při tom začátku. Ale asi jí jde předně o ty kozy, vysvětlovala nám, jak hnědých je málo a tyto ještě nejsou tak příbuzné. Tak asi proto, no…

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 10.05.2024, 22:59:16 xxx.xxx.112.62
roklanka:

Nehodlám se přít. Rozeznat mléko od  Jerseyky snad dokáže každý a  znám hodně lidí,kterým nechutná a ještě je odrazuje barva. Chuťové pohárky  mám v pořádku,to bych se nemohla živit v minulosti jako kuchař.  Za váš rychlý krok  jistě nemůže kozí mléko,ale něco jiného,neboť kdyby tomu tak bylo,bylo by velmi vyhledávané.


Já se s vámi nepřu, chraň bůh! Pouze se podivuji, protože mě obě mléka mi přijdou diametrálně odlišná. A tím jsem taky ohledně kvality svých chuťových pohárků skončila. 😁 Co myslíte, že je tedy na vině ohledě nesnášenlivosti kozího mléka? Já to osobně beru tak, že na něj nejsem zvyklá. Stejně tak jako ti krabicákoví konzumenti na opravdové kravské. Jenom jsem ještě nebyla schopná za ta léta si zkusit na něj zvyknout.

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 10.05.2024, 21:56:28 xxx.xxx.112.62

Tak už jsem se v tom zorientovala. Jako začátečníci se s tím teprve seznamujeme. Takže jsme hledali kozy, co mají papíry a vybrané kozy jsme konzultovali s plemenářkou. Ale už jsme se ztratili v tom KU. Takže tyto kozy se narodily v KU, ale samy vydojeno nemají. Dvě mají sedm let a dvě šest. Asi by ten první odběr dopadl dobře, kdyby se nestalo tamto. Ale už se skoro spravily, takže požádáme o nový pokus.

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 10.05.2024, 21:36:40 xxx.xxx.112.62
Mirka:

Dobrý den, k mému problému, dojila jsem ve školním statku kozu, která měla zánět a od té doby mám k mléku (kozímu) odpor. Jak si získat zpět důvěru ke kozímu mléku? Máme dostávat mléko od souseda co má kozu, řekla jsem mu že budeme mít zájem ale..

manžel s dcerou jej nikdy nepili a už předem je odsoudili, že to nedaj do huby. Jsme zvyklí pít mléko kravské krabicové, tak mě napadlo, že bych je zpočátku mohla začít přimíchávat do krabice, třeba nikdo nic nepozná. Obávám se, že když řeknu zde je kozí mléko, tak z principu je nebudou pít. Jak se naučit pír kozí mléko?


Já bych to zkusila nalít to krabice od krabicáku, počkat, až si nalijou a napijou, a počkat na reakci. A pak to kdyžtak vybalit. Maskovaní by se nemuselo vyplatit, pokud by jim způsobilo bouřlivou střevní reakci. Vím o čem mluvím, na kravském mlíce jsem závislá takřka od narození, ale kozí nemůžu. Pouze přetvořené v jogurty, sýry atp. 

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 10.05.2024, 21:20:24 xxx.xxx.112.62
roklanka:

Problém je v hlavě 😀. I krávy mají záněty, takže jste měla kliku,že jste nedojila krávu. Valná většina lidí nerozezná  čerstvě nadojené kozí mléko od kravského.  Dokonce lidem kteří jsou zvyklí  na krabicák , nechutná čerstvě nadojené kravské. Kdysi jsem dělala test  mlék, nalila jsem do skleniček  kravské,krabicák,kozí a ovčí.   Jen u ovčího mě podezírali,že jsem tam nalila  Tatra mléko,jinak  se netrefil ani jeden.


Tak to mi neříkejte, že to nepoznají. Kozí chutná a voní úplně jinak než kravské. Já to tedy určitě poznám podle chuti. Pokud ne, střeva by to následně hodně rychle poznala. 😆 I rozeznám mléko od Jersey a od “normálních krav” typu Čestr, Holštýn. Ta tučnost je tam hodně znát. Ovčí jsem nikdy nepila. 

Jozefčík
Jozefčík (53 příspěvků) 09.05.2024, 13:47:25 xxx.xxx.112.70
roklanka:

Začínat kontrolu užitkovosti s  kozama  okolo 7 roku ,je při vší  úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá  litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající  linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud  máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.


Aha, no tak my to začali loni konzultovat s plemenářkou, co pod ní spadáme, že jsme našli paní, co musela skončit s chovem, který měla v KU a plemenářka nám řekla, ať do toho jdeme. Přiznám se, že jsem na tom chtěla ušetřit a vytvořit si postupně nové stádečko, než kupovat tři kozy (povinné minimum a víc koz nechci) s cenou pět tisíc za kus. A ony opravdu pěkně dojí.