Aktuálně: 4 319 inzerátů190 583 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
romaning
romaning (26 příspěvků) 25.07.2024, 09:27:17 xxx.xxx.112.219

Díky Goro. Netvrdím, že zavíčkované zásoby kolem plodu nejsou medovice. Naopak, předpokládám, že to tak zřejmě bude. Měl jsem spíše obavu, aby nebyly plásty v plodišti touto medovicí zaplněny více. Takto je fajn, že je místo na krmení cukrem. S tím začnu tento víkend.

K uspořádání VN mi Tom napsal. Hlavní rada v mém případě, kdy mám plod i v prvním, krycím rámku, je posunout celé plodiště směrem dozadu a dopředu přesunout zadní jeden, nebo lépe dva rámky se zásobami

romaning
romaning (26 příspěvků) 22.07.2024, 13:18:10 xxx.xxx.112.219

Ještě tedy zbytek fotk rámků pro úplnost.  Je to napřeskáčku.

Fotek je jen 10. Jeden rámek jsem tedy nevyfotil ☹️

PS. před prvním krycím rámkem je uložena BP - tedy dodatečná izolace čelní stěny

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.07.2024, 12:23:03 xxx.xxx.112.219

Prohlížel jsem plodiště, zda nejsou zaplněna medovicí, resp melicitozou.

Překvapivě (naštěstí) ne. Spíše naopak. Dostatek místa pro plod. Jen na jednom rámku je téměř zaplněno medovicí, ale až na 8mé pozici

Rád bych proprosil o radu, zda a popřípadě jak uspořádat rámky před krmením a založení zimní generace.

U jednoho vč. mám plod na předním krycím rámku, jinde mám 2, nebo 3 rámky se zásobami a pak teprve plod

jinde je třeba hodně pylu kolem plodu…

číslování od česna, TS (více fotek nejde přiložit)

Děkuji

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.07.2024, 12:12:24 xxx.xxx.112.219

Zkusil jsem dát 4 plné rámky melicitozního medu (odvíčkované, prostříkané vodou) do horního nástavku. (plodiště, prázdný medník se soušemi a mezistěnami, folie s malou mezerou, nástavek s rámky na přenesení) 

Přenesena, zpracována byla asi jen polovina. V buňkách zůstaly asi do poloviny suché krystaly. Možná by pomohlo opětovné naplnění vodou. 

Ale v medníku pod tímto nástavkem nepřibylo nic. Mezistěny také bez povšimnutí. Takže na přepracování melicitozy tento způsob vhodný není

U jiných vč. jsem vložil nevytočené rámky do nástavku (prošplíchané vodou - více místa ve volných buňkách, které se podařilo vytočit), a strčil pod plodiště. 

Po dvou týdnech jsou rámky téměř ideálně vyčištěny.  Nad plodištěm nebyl úplně prázdný medník, takže nedokážu říct, kam jej přenesly. Ale plodiště není ubité. Spíše naopak

romaning
romaning (26 příspěvků) 22.07.2024, 09:19:53 xxx.xxx.112.219

Primární hnízdo sršně asijské je velké jako tenisák. Je postaveno někde na skrytém místě, chráněno před deštěm a větrem. Slouží jen k vychování první generace dělnic.  Jakmile tato dosáhne dospělosti (květen, červen) stěhuje se celá kolonie do nového sekundárního hnízda. Většinou na strom (vyšší místa).

Takže ne, toto nebude primární hnízdo.

Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 17.06.2024, 09:05:48 xxx.xxx.112.219

Tomův výčet výhod rozdílných výšek rámek potvrzuji.

Zjistil jsem, že na argumentaci panenského medu lidi slyší (hlavně absence vosku v době léčení). A samozřejmě pro mne jako konzumenta je to také velmi přesvědčivý arfument, proč takto včelařit.

Kolega píše, že používá stejné rámky (24) a uskladňuje je zvlášť (medníkové/plodišťové). Já, musím se přiznat, bych toto asi nedokázal. V tomto jsem bordelář a neuhlídal bych si přehled. Takto když potřebuji souš, tak prostě sáhnu po správné velikosti.

A také hraje velkou roli váha. Nejsem žádná sušínka, ale i nízký nástavek (15) se dost pronese, když je plný. A to mám pár včelstev.

Jsem rád, že jsem robnou začal s dadantem

romaning
romaning (26 příspěvků) 28.05.2024, 16:08:46 xxx.xxx.112.219

S neděli jsme vytáčeli po jednom nástavku od kmenových včelstev.  Stalo se, že v některých krajních (souších) už byl med zkrystalizovaný a tak nešel vytočit.  Odhadem tam zůstala asi ¼ až ⅓ medu.

Uskladnil jsem tyto rámky s tím, že je pak použiji do KK. Může být?

Je nějaká cesta, jak tomu předcházet? Nebo jsem jen moc otálel s vytáčením?

Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 28.05.2024, 16:00:25 xxx.xxx.112.219

přikládám obrázky ke  změně RM, které jsem dělal podle Tomova popisu na IFauně.

Já osobně jsem převáděl 3odddělky po 5ti rámcích přes bavlnku. Šlo to dobře, ale zřejmě kvůli tomu, že kromě proužků mezistěn v převáděných rámcích dostali i celý rámek s mezistěnou (zkombinoval jsem moc věcí dohromady) to nedopadlo úplně skvěle. Asi měli najednou moc práce a nestihli dostatečně přitmelit dílo k rámku. Tak se mi stalo, že bavlnky vynosily a  dva krají rámky (1+1) se mi zhroutily

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 04.04.2024, 10:04:54 xxx.xxx.112.219

Fotky od Tom50

1. foto: úl po otevření - na HL voskové můstky

2. foto: takto by to mělo vypadat před uzavřením

3. foto: Jiný úl s loňským oddělkem hned po otevření takhle čistý to musí být

4. foto: Detail - čistota a klidný včely, který jenom koukají z uliček co se bude dít. Jsou klidný, neútočí

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 03.04.2024, 09:12:08 xxx.xxx.112.219

Je jedno, z jakého vč se brigáda, rámek pro posílení/ozdravení použije. Logicky bych bral, že nejlepší bude vzít jej ze vč, které se nejlépe rozjelo, má onu "jiskru" a dá se tedy u něj předpokládat, že by mohlo předávat i kvalitní krmnou kašičku. Tom50 psal, že se dříve dělaly manipulační vč pro posílení, dorovnání ostatních vč. Daly by se tedy na toto ozdravení, či posílení použít vč od záložních matek. Stále totiž řeším, co s nimi udělat. Letos jsem je spojil a udělal z nich jedno vč, ale časem už rozšiřovat nechci a nevím jak je "spotřebovat" Na druhou stranu nevíme, jak se budou vyvíjet a jestli by jejich přidání přineslo očekávaný účinek. Nebo stačí, že dojde k přidání jiné "krve"?

romaning
romaning (26 příspěvků) 03.04.2024, 08:23:00 xxx.xxx.112.219

Tom50 mne požádal, abych k jeho popisu vytvořil výkres pro lepší názornost.

přikládám i náčrtek vzniku Adamcovi míry 39x24. Už se mi ale nepodařilo dohledat vysvětlení. Třeba Tom doplní

Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.03.2024, 07:48:59 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Další loňský oddělek.

Je slabší, ale taky už má polštář a tady je typický příklad toho, jak měli možnost stavět.

A začali stavět z poloviny dělničinu a z poloviny trubčinu. Uprostřed je vidět, že začaly stavět z něčeho hnědého co kde ukously v úle a teprve potom měli vosk

Tyhle dostanou povytaženou mezistěnu od vedlejšího včelstva a to vedlejší, co už letos povytáhlo dvě mezistěny ale nezakladlo, tak to dostalo zase úplně novou mezistěnu mezi stavební rámek a poslední plodový

Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.03.2024, 07:46:26 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Když kritizuji Marze za nedostatek zásob, doufám že je to na těchto rámcích vidět kolik mají zásob moje včely

Už je tady záhada vyřešená, proč není mezistěna zakladená

Dostali mezistěnu, asi povytaženou od loňska do hnízda mezi plot.

Mělo by to být vidět na další fotce

Byla vložena mezistěna pro 39x24 a ta je vysoká 215 mm. Na této fotce je zřetelně vidět, že včely pokračovali dělničinou a ne trubčinou jak jsem si já myslel

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.03.2024, 07:40:55 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Je vytažená, ale základená není.  Je schválně nechaná menší to je v rámci pokusu že si dole budou dělat trubčinu. Zatím s ní nezačali protože měli stavební rámek. Budu o tom psát. Tohle je ta chvíle, kdy když tuhle mezistěnu teď dám doprostřed hnízdo vedlejšího včelstva tak bude za tři až pět hodin zakladená

Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (26 příspěvků) 22.03.2024, 07:38:02 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Dobrý den tohle včelstvo dostalo 15 března mezistěnu a stavební rámek. Má tenoučkou pblinovku a za ní jenom 24. Ta byla u zadní stěny u přední stěny můžete vidět buchtu teď se podíváme jestli něco postavili na mezistěně

Obrázek Obrázek