Aktuálně: 4 795 inzerátů175 680 diskuzních příspěvků17 769 uživatelů
romaning
romaning (15 příspěvků) 04.04.2024, 10:04:54 xxx.xxx.112.219

Fotky od Tom50

1. foto: úl po otevření - na HL voskové můstky

2. foto: takto by to mělo vypadat před uzavřením

3. foto: Jiný úl s loňským oddělkem hned po otevření takhle čistý to musí být

4. foto: Detail - čistota a klidný včely, který jenom koukají z uliček co se bude dít. Jsou klidný, neútočí

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 03.04.2024, 09:12:08 xxx.xxx.112.219

Je jedno, z jakého vč se brigáda, rámek pro posílení/ozdravení použije. Logicky bych bral, že nejlepší bude vzít jej ze vč, které se nejlépe rozjelo, má onu "jiskru" a dá se tedy u něj předpokládat, že by mohlo předávat i kvalitní krmnou kašičku. Tom50 psal, že se dříve dělaly manipulační vč pro posílení, dorovnání ostatních vč. Daly by se tedy na toto ozdravení, či posílení použít vč od záložních matek. Stále totiž řeším, co s nimi udělat. Letos jsem je spojil a udělal z nich jedno vč, ale časem už rozšiřovat nechci a nevím jak je "spotřebovat" Na druhou stranu nevíme, jak se budou vyvíjet a jestli by jejich přidání přineslo očekávaný účinek. Nebo stačí, že dojde k přidání jiné "krve"?

romaning
romaning (15 příspěvků) 03.04.2024, 08:23:00 xxx.xxx.112.219

Tom50 mne požádal, abych k jeho popisu vytvořil výkres pro lepší názornost.

přikládám i náčrtek vzniku Adamcovi míry 39x24. Už se mi ale nepodařilo dohledat vysvětlení. Třeba Tom doplní

Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 22.03.2024, 07:48:59 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Další loňský oddělek.

Je slabší, ale taky už má polštář a tady je typický příklad toho, jak měli možnost stavět.

A začali stavět z poloviny dělničinu a z poloviny trubčinu. Uprostřed je vidět, že začaly stavět z něčeho hnědého co kde ukously v úle a teprve potom měli vosk

Tyhle dostanou povytaženou mezistěnu od vedlejšího včelstva a to vedlejší, co už letos povytáhlo dvě mezistěny ale nezakladlo, tak to dostalo zase úplně novou mezistěnu mezi stavební rámek a poslední plodový

Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 22.03.2024, 07:46:26 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Když kritizuji Marze za nedostatek zásob, doufám že je to na těchto rámcích vidět kolik mají zásob moje včely

Už je tady záhada vyřešená, proč není mezistěna zakladená

Dostali mezistěnu, asi povytaženou od loňska do hnízda mezi plot.

Mělo by to být vidět na další fotce

Byla vložena mezistěna pro 39x24 a ta je vysoká 215 mm. Na této fotce je zřetelně vidět, že včely pokračovali dělničinou a ne trubčinou jak jsem si já myslel

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 22.03.2024, 07:40:55 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Je vytažená, ale základená není.  Je schválně nechaná menší to je v rámci pokusu že si dole budou dělat trubčinu. Zatím s ní nezačali protože měli stavební rámek. Budu o tom psát. Tohle je ta chvíle, kdy když tuhle mezistěnu teď dám doprostřed hnízdo vedlejšího včelstva tak bude za tři až pět hodin zakladená

Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 22.03.2024, 07:38:02 xxx.xxx.112.219

Autor Tom50

Dobrý den tohle včelstvo dostalo 15 března mezistěnu a stavební rámek. Má tenoučkou pblinovku a za ní jenom 24. Ta byla u zadní stěny u přední stěny můžete vidět buchtu teď se podíváme jestli něco postavili na mezistěně

Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 19.03.2024, 21:53:26 xxx.xxx.100.19

Vloni jsem si udělal dva malé oddělky pro záložní matky. Přezimovaly v jednom VN, odděleny přepážkou. Nyní se chystám tyto oddělky spojit a udělat z nich jedno včelstvo, protože zatím nechci tolik rozšiřovat, abych vypiplával oba oddělky.

Prosím o radu jak toto udělat. Mám už rychlou radu, ale potřeboval bych podrobnější postup. Ponechám jednu matku a přepážku mezi oddělky nadzvednu o cca 1cm. Další den už mohu přepážku oddělat a plásty uspořádat podle potřeby. Je to tak?

Je lepší před nadzvednutím přepážky nechat bezmatečné vč nějakou dobu osiřet (např. 1 hodinu), nebo není potřeba?

Na co si dát pozor, co pozorovat, než přepážku úplně odstraním - že už to bude bezpečné?

Děkuji za rady

romaning
romaning (15 příspěvků) 19.03.2024, 21:43:59 xxx.xxx.100.19

Děkuji za rozšíření původního článku. Chystám se nyní na přidání SR, začala u nás kvést jíva, tak se mi to hodí. Oproti původnímu článku tady přibyla informace o zadním krycím rámku. Vloni jsem to nesledoval a dal SR hned k BP. Letos se na to zaměřím. Není mi však jasné, co udělat s případným rámkem bez plodu mezi plodem a BP. V původním článku se má nahradit (je suchý a bez plodu) za SR - nerozšiřovat

Nyní je uvedeno rámek přesunout k přednímu krycímu a přidat SR - dojde k rozšíření

Citace z článku na IF “Jak z oddělku na včelstvo systému Dadant”

Dokvétá jíva. Ve vč se na HL objevují voskové hrbolky velikosti krupice - prostě včely už mají aktivní voskové žlázy, probouzí se stavební pud. V této době už vč hojně navštěvuje komoru a vynáší z ní zásoby, asi je už "přivrácená" strana zásobního plástu v komoře prázdná. Poškrábeme tedy druhou stranu a rámek otočíme aby byl otevřenými (jen poškrábat, ne odvíčkovat) zásobami k díře BP. Rámek uvnitř hnízda je asi skoro suchý a bez plodu. Zaměníme ho za SR. Takže k rozšíření = zvětšení "sediště" nedošlo, jen je poslední rámek uvnitř (poslední od česna, = vše je VŽDY podle česna) zaměněný za SR. Tam vč začne stavět první trubčinu. Nebude hned hezky žlutá, bude jakoby šedohnědá, včely použijí co kde v hnízdě ukousnou.

Citace z tohoto vlákna

Pak následují plodové rámky. Na konci před blinovkou (pokud bylo správně zúženo) je zadní krycí rámek, tedy souše s očividně “čerstvými” zásobami a je jedno, z jaké míry je to čerstvý nektar z jív a kolik z toho jsou vynesené a upravené (naředěné) zásoby ze zakomorovaných rámků. V tomto rámku je na vnitřní straně (k plodu) očividně hodně čerstvého pylu. Když dokvétá jíva je nezazší chvíle vložení Stavebního Rámku = SR. A musí se přidat (rozšířit vč o jeden rámek) mezi zadní krycí a poslední plodový. Pokud mezi zadním krycím a plodem je ještě rámek (bylo málo zúženo), musí tento rámek (i když je asi tmavší) mezi přední krycí a plod.

Zřejmě závisí na tom, jak vypadá, co je na onom rámku bez plodu, který se má odebrat/přesunout. Prosím o podrobnější rozebrání. Suchý/zbytek zásob??

Kdy je vhodné vystrojit nový tlumič z kombinace starého TL a KK?

Děkuji

romaning
romaning (15 příspěvků) 19.02.2024, 19:25:42 xxx.xxx.100.19

připravil jsem obrázek, jak by mohla vypadat boční ulička aplikovaná na Blaníku. Otočené dno, rámečky tedy na SS a přístup jako u TS. 

Nevýhoda je, že při použití standard dna se znemožní přístup k zadní záslepce - podložce

Upozornil jsem na to Toma50. Popíše, jakým způsobem to vyřešit

Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 22.01.2024, 08:16:29 xxx.xxx.112.219

Měl bych dotaz na místní zahradníky ohledně (ne úplně medonosných) rostlin.

Plánuji rozšířit stanoviště přidáním stojanu, ale pod stromem, kde mám úly nyní už nemám místo. Než doroste něco, co by mi nové úly zastínilo rád bych postavil lehkou konstrukci, něco jak pergolu a k tomu vysadil popínavku.

Jaká rostlina by se hodila nejlépe? aby to rychle rostlo, mělo to velké, nebo hodně listů, které na podzim opadají. Nemusí to kvést ani nic plodit. Kolik rostlin vysadit na plochu střechy cca 2x5m? ke každé noze přístřešku (4)?

Děkuji

romaning
romaning (15 příspěvků) 20.01.2024, 18:26:09 xxx.xxx.93.6

Dnes jsem dodělával několik BP, tak jsem udělal pár fotek z výroby.

Dělám BP přibližně širokou jako rámek, cca 25mm. Opláštění sololitem 3mm. Takže kostra je široká 20mm. Pak se do toho pěkně hodí PS 20mm. Do středu dávám výztuž s dírou. Pak není potřeba vložkovat PS. Výplň na fotce je ze zbytků PS, co jsem kde našel takže to není moc pěkné. Na poslední fotce je vidět přesah 5mm jedné strany záklopu pro lepší utěsnění.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
romaning
romaning (15 příspěvků) 15.01.2024, 09:10:38 xxx.xxx.112.219

Letos jsem zkoušel poprvé udělat medovinu. Bráchovi zkyslo 10 sklenic medu, tak než aby to vyhodil, zkusil jsem z toho udělat medovinu.

Můžu vřele doporučit videa na YT od "bradmantom". Má perfektně vysvětlený postup od potřebného vybavení, výroba zákvasu, kvašení, stáčení… A to jak pro variantu za tepla, tak za studena.

Já zatím zkoušel za tepla a musím říct, že se povedla. Před vánoci jsem dělal druhé stáčení, tak jsme ochutnali. Nyní leží v demižonu a zraje

1.díl:

https://youtu.be/-IhvCDzuCPI?si=6FBD806iF6nx4g2a

Obrázek Obrázek Obrázek