Aktuálně: 4 957 inzerátů174 122 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Jarní rozšiřování

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 19.03.2024, 00:06:41 xxx.xxx.139.252

Kolem poloviny února byla vč zúžena. Musí to být tak brzy viz můj článek o pravidle 40 dnů. Jedině tak mohou vč využít dvě jarní snůšky, některá vč v některých letech dokonce tři jarní snůšky. Zatímco je jarní snůška absolutně jistá, je vždy a každý rok nejméně jedna, tak zvaná hlavní snůška je nejistá a množí se roky, že se nedostaví vůbec. Čekat tedy na “hlavní” snůšku může znemenat absolutní neúspěch daného roku!

Vč zimovala na 10 rámcích míry 39x24 nebo 39x30 a je jedno, zda mají pod sebou TL, nebo KK, nebo obojí a nebo oddělky nic. V polovině února byla většina vč zúžena - asi 10% vč je tak silných, že je zúžit nelze - na 5-8 rámků (záložní včelstvíčka i na 4 rámky), zásobní byly z části odebrány a z části - ty nejstarší a nejčernejší byly vloženy do komory vytvořené na KONCI plodiště (viz moje články o tom, že je česno u strany a tudíž je v úle předek a zadek plodiště) pomocí blinovy přepážky. Vynálezce se jmenoval Blinov, byl Rus a svojí přepážku představil ve 30 letech 20 století jako prostředek na samoléčbu nosemy apis. Měli bychom tedy psát Blinovovy přepážky, ale ustálilo se zjednodušení zápisu a píšeme malé b.

Je samozřejmé, že vč musela být nakrmena před zimou ne dostatečně, ale na hraně nadbytečnosti (ne tedy nadbytečně ulitá). To je velmi důležité, vč (pouze Kraňka a BF) má neustále dokonalý přehled o tom, kolik zásdob má k dispozici. Vč neví, že mu včelař pomůže a tudíž se nerozploduje pokud nemá absolutní nadbytek zásob!!!!!!! A právě komora za blinovkou umožní, že vč má relativně malý prostor na vyhřívání, ale za přepážkou v komoře má dostatek zásob a “ví” o tom! Toto je naprosto stěžejní informace, obyčejně v odborné literatuře neuváděná.

Je březen, odkvétá jíva. Vč už hodně plodují. Od předku plodiště mají krycí rámek se zásobami, pod kterými je dostatek pylu. Proto se s tzv “krycím” rámkem nesmí manipulovat a dávat jej během roku jinam, vč o tomto rámku ví a ví, co si do něj celý rok ukládá a počítá s tím, že “to” tam najde až bude potřebovat.

Druhý rámek za předním krycím - existuje i zadní krycí rámek, na něm ale už není třeba tak úzkostlivě lpět - bývá mladá souše se zásobami a pylem, u poloviny vč v této době (dokvétá jíva) v tomto rámku nebývá plod a nebo jsou v  něm vajíčka, pěkná vč už i tady mají hodně plodu.

Pak následují plodové rámky. Na konci před blinovkou (pokud bylo správně zúženo) je zadní krycí rámek, tedy souše s očividně “čerstvými” zásobami a je jedno, z jaké míry je to čerstvý nektar z jív a kolik z toho jsou vynesené a upravené (naředěné) zásoby ze zakomorovaných rámků. V tomto rámku je na vnitřní straně (k plodu) očividně hodně čerstvého pylu. Když dokvétá jíva je nezazší chvíle vložení Stavebního Rámku = SR. A musí se přidat (rozšířit vč o jeden rámek) mezi zadní krycí a poslední plodový. Pokud mezi zadním krycím a plodem je ještě rámek (bylo málo zúženo), musí tento rámek (i když je asi tmavší) mezi přední krycí a plod. 

Zopakuju: Na konci hnízda je plod, pak SR a za ním zadní krycí rámek s pylem a zásobami. Většina vč už ukázala probuzení stavebního pudu, zkušenější včelař u některých vč přidal SR už o několik dní dříve. 

Opakuju stav přírody - dokvétá jíva, začíná květ dalších rostlin, začínají bělet špendlíky, trnky (pro včely bezvýznamné) rozkvetou později. V tuhle chvíli přidáváme první M a to vždy mezi SR a plod. Podrobně vysvětleno v mém článku - vlákně - Jak z oddělku na včelstvo systému Dadant. 

Jsou roky (letos třeba), že kvůli počasí dávám u většiny vč první M současně se SR. 

První M se vkládá mezi SR a plod i tehdy, když byl přidán SR s předstihem, vč na něm začalo stavět trubčinu, ale ještě není trubčina zakladená. Zakladou jí během dne či dvou. Není možné být u každého vč přesně v ten den, kdy u něj nastane nejvhodnější chvíle.

Jestli některé vč na SR postavilo srdíčko dělničiny, obyčejně staví 3 srdíčka a jedno bývá dělničí, je to známka toho, že vč chce další dělničí buňky a M mělo už dostat o den či dva dřív. Stejně tak se někdy stane, že některé vč začne za blinovku nosit pyl a čerstvé zásoby (zvláštně se leskou a někdy při naklonění plástu tečou ven). To je neklamný signál, že mělo být už rozšířeno.

Začátečníky nesmí zmást, že úplně první stavba v roce nebývá ze žlutého vosku, ale z hnědošedé “špinavé” hmoty, která postupně v srdíčku směrem k okrajům přechází v krásně čistou barvu vosku. To se probudil stavební pud dřív než se stavitelkám aktivizovaly voskové žlázy a vč začalo stavět z materiálu, který někde v úle “ukouslo”. Je to z části propolis, z části okousané okraje starých buněk tmavých plástů, různé “můstky”, případně zbytky loňských matečníků a podobně. Stará literatura dokonce uvádí stavbu z materiálu nalezeného mimo úl a donášeného včelami do úlu, je popsán případ okusování dehtové lepenky a použití materiálu na stavbu prvních plástů. Já ale nic takového nikdy neviděl, jen si pamatuji fotky a články (nevím už kde to je) ze starých dob.

Jednou ze známek probuzení stavebního oudu je i to, že se najednou objeví po HL rámků jakási žlutě vosková “krupice”, která je ale pevně ulpělá na rámcích. A zkušěený včelař nepřehlédne, že vč začalo novým žlutým voskem zpevňovat okraje buněk starých plástů. To dělá vč ve chvíli, kdy bylo trestuhodně zanedbáno včasné přidání SR. Ovšem slovo trestuhodně není úplně patřičné, "trest" je v tomto příadě jen to, že včelař nevyužil hned od začátku plně stavební potenciál včelstva. Nic strašného se neděje, vč to nijak neuškodí, jen je poro včely i včelaře škoda, že vč už mohlo stavět.

Je naprosto nutné si uvědomit ještě další věc, kterou podrobně popíšu v nejbližší době o stavbě vs produkci medu. Našel jsem pro vás pěkný článek od O. Brennera (neznám ani jeden jeho špatný článek) právě o pověře, že stavba je na úkor medu. Není!!!!! Je to stejné jako je nesmyslné dávat včelám invertovaný cukr. Bezděčně k němu stejně přidávají invertázu. A stejně tak se včelám tvoří (potí) šupinky vosku a včely to nemůžou zastavit ani omezit. A když nedostanou možnost stavět, voskové šupinky z nich padají v podobě měli na dno úlu, odkud jsou vynášeny čističkami a vyhazovány s ostatním odpadem z úlu. Tudíž myslet si, že neposkytnutím vč možnosti stavět se získá víc medu je krajně neodborná představa!

Ale zpátky do chvíle, kdy odkvétá jíva a ještě nerozkvetly špendlíky. Právě jsem popsal, kdy a jak prvně v roce rošiřovat, ale záměrně jsem neuvedl absolutně nejzákladnější podmínku. Ta pak platí i pro pouštění do medníku a stojí na ní to, zda budou nebo nebudou úhyny (CCD) na konci sezony a v zimě.

Jinde jsem mnohokrát vysvětlil a zdůraznil, že je nutné mít v plodišti nějaký předek a zadek. Třeba v tom se metodika Blaník diametrálně liší od Cimalovy metodiky Eurodadantu. Tam je česno uprostřed, dvě blinovky a dvě komory. Prostě nesmysl. Taky považuji za pocticé sdělit, že to o předku a zadku úlu jsem nevymyslel já, ale O. Brenner (a možná někdo před ním). 

Protože se vše ve vč odvíjí od česna, tak to, co pozorujeme nejdál od něj, je zaručené, že lepší je to ve včelstvu směrem blíž k česnu. A tak, rozšiřovat smíme až když je poslední rámek v úle na zadní straně (ke stěně nebo k blinovce) tak hustě plný včel, že téměř není vidět plást!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kdo toto nehodlá respektovat, nesmí se pak divit úhynům, rojení, ani malým výnosům. Pak totiž tepelně podtrhuje včelstvo a to se vždy vymstí. Dříve nebo později v roce a nebo i klidně až v roce dalším. Také (ani toto se nejde nikde dočíst) je nutné si uvědomit, že když je vč nějak v nepohodě, trpí, nemůže dělat nic a tak je pak vyrojení jedinou možností, jak se utrpení zbavit. Mnozí včelaři si tudíž vyhánějí vč do rojení sami mnohými nesmysly, o kterých jsem toho už tolik napsal. Každý strůjcem svého štěstí, chtělo by se říct.

Uvedené patří do kategorie "co se nedá nikde vyčíst" a tak doporučuji všem si tento článek uložit. Je to shrnutí mojí skoro šedeátileté praxe, opřené o zkušenosti předků a vědomosti ze stohů odborné literatury, kterou jsem nepřečetl, ale prostudoval. Víc vám nikomu dát neumím.

romaning
romaning (15 příspěvků) 19.03.2024, 21:43:59 xxx.xxx.100.19

Děkuji za rozšíření původního článku. Chystám se nyní na přidání SR, začala u nás kvést jíva, tak se mi to hodí. Oproti původnímu článku tady přibyla informace o zadním krycím rámku. Vloni jsem to nesledoval a dal SR hned k BP. Letos se na to zaměřím. Není mi však jasné, co udělat s případným rámkem bez plodu mezi plodem a BP. V původním článku se má nahradit (je suchý a bez plodu) za SR - nerozšiřovat

Nyní je uvedeno rámek přesunout k přednímu krycímu a přidat SR - dojde k rozšíření

Citace z článku na IF “Jak z oddělku na včelstvo systému Dadant”

Dokvétá jíva. Ve vč se na HL objevují voskové hrbolky velikosti krupice - prostě včely už mají aktivní voskové žlázy, probouzí se stavební pud. V této době už vč hojně navštěvuje komoru a vynáší z ní zásoby, asi je už "přivrácená" strana zásobního plástu v komoře prázdná. Poškrábeme tedy druhou stranu a rámek otočíme aby byl otevřenými (jen poškrábat, ne odvíčkovat) zásobami k díře BP. Rámek uvnitř hnízda je asi skoro suchý a bez plodu. Zaměníme ho za SR. Takže k rozšíření = zvětšení "sediště" nedošlo, jen je poslední rámek uvnitř (poslední od česna, = vše je VŽDY podle česna) zaměněný za SR. Tam vč začne stavět první trubčinu. Nebude hned hezky žlutá, bude jakoby šedohnědá, včely použijí co kde v hnízdě ukousnou.

Citace z tohoto vlákna

Pak následují plodové rámky. Na konci před blinovkou (pokud bylo správně zúženo) je zadní krycí rámek, tedy souše s očividně “čerstvými” zásobami a je jedno, z jaké míry je to čerstvý nektar z jív a kolik z toho jsou vynesené a upravené (naředěné) zásoby ze zakomorovaných rámků. V tomto rámku je na vnitřní straně (k plodu) očividně hodně čerstvého pylu. Když dokvétá jíva je nezazší chvíle vložení Stavebního Rámku = SR. A musí se přidat (rozšířit vč o jeden rámek) mezi zadní krycí a poslední plodový. Pokud mezi zadním krycím a plodem je ještě rámek (bylo málo zúženo), musí tento rámek (i když je asi tmavší) mezi přední krycí a plod.

Zřejmě závisí na tom, jak vypadá, co je na onom rámku bez plodu, který se má odebrat/přesunout. Prosím o podrobnější rozebrání. Suchý/zbytek zásob??

Kdy je vhodné vystrojit nový tlumič z kombinace starého TL a KK?

Děkuji

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 19.03.2024, 23:48:48 xxx.xxx.139.252

Díky, předvedl jste dokonalou ukázku studia odborných textů. Přesně tohle doufám u ostatních.

Mám za to, že v mých tvrzeních není rozpor. Jde o každý rok zvlášť a málokdy se něco opakuje přesně stejně. To je poříroda se spoustou proměnných a my se musíme naučit reagovat nikoli šablonovitě (kopírovací revolverový soustruh), ale vždy podle momentální situace, vývoje a stavu přírody a v závislosti na ní a našich předchozích zásazích i aktuálního stavu včelstev.

Zdánlivý rozpor mých tvrzení je ukázkou toho, že se nedržím dogmat. Ve většině let dojde k situaci, že je zadní souš u BP, říkejme zadní krycí rámek, prázdný a tudíž není důvod ho v plodišti ponechat. Pokud není na vyvaření a je pěkný, hodí se později pro oddělky a podobně. Taky (první citace) nenastal čas a nenastal takový stupeň rozvoje, aby bylo možné rozšířit. Protože ale musíme přidat SR - probouzí se stavební pud a touha chovat trubce a rozšířit nejde, musíme zadní krycí odebrat a nahradit ho SR. V letošním roce je ale situace jiná, příroda “jede” mnohem rychleji než stíhají včelstva a nebo spíš než byly možnosti otevírat úly - chladno. Jestli se ukáže, že vč jsou silná a lze je rozšířit - černo včel na zadní straně zadního krycího rámku od stěny či BP, pak můžeme rozšířit. 

Tady musím odbočit. Mě je vše jasné a holt se neumím vždy dokonale vžít do méně zkušeného včelaře. Je nutné vnímat celý kontrext. Běžně používáme, hlavně kvůli stručnosti, zjednodušení a paušalizace. Když píšu o množství plodu, je nutné umět si uvědomit jak starého. Jestli vidím, že drtivě převažuje plod otevřený, je jasné, že rozšířit nemůžu a naopak, když váhám, ale všimnu si, že se jedná o většinou plod zavíčkovaný a vidím líhnout se na více rámcích včely (nebo na jednom masivněji), je jasné, že můžu být odvážnější. Taky musím mít na paměti předpověď počasí. Jestli hlásí vlnu mrazů, rozšiřovat nebudu i kdyby se to zdálo být vhodné. Určitá míra rizika je vždy i u zkušeného, opakuji, je to práce se živým organizmem, který je každý jiný a i počasí, viz příslovečné vrtkavé jarní (dubnové) počasí díky klimatické změně nastává už v březnu a je tudíž navzdory předpovědím ne úplně vyzpytatelné.

Podle čeho usuzuji případ od případu jsem myslím popsal v pilotním článku tohoto vlákna dostatečně. 

Tady si neodpustím určité tvrzení. Pořád se směšuje, i v odborné literatuře jiných autorů, i Včelařství a MV dvě základní pojetí včelařiny. Průmyslové a hobby včelaření. U prvního práci provádějí nekvalifikovaní nájemní dělníci, málem pologramotní a těm je nutné udělat mustr, podle kterého jedou hlava nehlava. Stanoví se jim co se v kterou dobu má udělat a tito námezdní dělníci to provedou a je jim úplně lhostejná nějaká včela, etika, humánní přístup ke včele a podobně.

Naprosto jiné je to s hobby včelařem. Je to stejně tupé, jako srovnávat sportovního rybáře, který se snaží porozumět životu ryb a snaží se je přelstít a dát jim bezpočet šancí ultrajemným náčiním a zacházením s rybou, obyčejně drtivou větščinu ryb pouští a snaží se k nim chovat někdy až s přehnanou opatrností. Naproti tomu průmyslový výlov rybníka je doce síla a rozhodně to není podívaná pro útlocitné slečinky či pseudomužské “sněhové vločky”. Oba způsoby chtějí chytit rybu, je v tom ale obrovský rozdíl. A já nepíšu nic pro ty, kdo by chtěli napodobovat průmyslové šablonovité včelaření. Pak doporučuji ten soustruh!

---------------------------

Zpět k vašemu dotazu. Nevím, jak kdo, já ale ani po tolika letech zkušenosti neumím přesně odhadnout míru zúžení. Vždy se přesně trefím tak do třetiny nebo poloviny vč, u zbytku jsem zúžil málo, někde moc. A to se pak projeví v tuto dobu, kdy se přidává SR, buď nahrazením některého rámku, nebo rozšířením. Kde se zúžilo málo, vč ve srovnání s ostatními stagnuje. Naopak kde se zúžilo moc radikálně, včely už nosí nový pyl a zásoby za blinovku a bylo potřeba rozšířit dřív.

Někde jsem opakovaně popisoval praxi předků s vyřezáváním spodních, nejčernějších a někdy malinko oplesnivělých rohů rámků. Uvádím, že tady si vč staví první trubčinu a chovají první trubce. Navíc je to jakási pojistka pro pozdní přidání SR. Většina včelařů nemůže být u včel denně jako já, včelaří víkendově například a pak je pro něj výhodné využívat tuhle praktiku předků. Ti věděli proč to dělají a dělám to též a doporučuji velmi.

Tady aktuálně prozradím jistou fintu. Nastane situace, že vč by mělo mít možnost stavět, je nutné mu to umožnit, není ale dost silné (není černo včel vzadu “od zdi”) na rozšíření. Zadní krycí rámek včely plní pylem a nahoře sladinou, rohy mají ještě zavíčkované zimní zásoby. Vždy je ale možné odřezat nejen rohy, někdy i 20, 30 i více % plástu. Ano, holt zničím drátkování, to je život. Co se ale stane? Vč přišlo o část nejtmavšího díla toho konkrétního rámku, které bylo téměř nevyužité. Získalo stavební prostor a současně nebylo o rámek rozšířeno, což by ho mohlo teplotně “podtrhnout”. Někdy se nedá nic dělat a vyhodí se i trocha nového pylu a někdy i sladiny - je to menší škoda, než vč podtrhnout rozšířením o celý SR.

První SR mám  často udělané ze starých zásobních souší, které vím, že už vč nedokáží “vyčistit” v komorách. Odříznu tedy spodní půlku (třetinu, čtvrtinu nebo tři čtvrtiny - snad je to srozumitelné) a místo SR přidám toto. Co nastane? Vč získá nejen možnost stavby, získá ale i často dost zásob. Toto dělám právě hlavně u těch vč, kde se mi zdá zásob méně.

Další finta je následující. Geny se účinněji šíří trubci, matkou hůř. Proto je nutné podporovat trubce v dobrých vč, v horších je všemožně ničit a dávat jim trubčinu z lepších vč - zdravé včelstvo, má-li zůstat zdravé, nesmí být bez možnosti chovat rubce!!!! Toto je naprosto nutné nepodcenit, stoprocentně to uplatnit nelze, ale je to možné a snažit se v míře co největší dělat. Dobrým vč, kde chci co nejdřív trubce, dávám hotovou, nejlépe jednou zakladenou trubčinu z loňska. Běžně mám nedostavěné SR, nebo pokus o volnou stavbu s trubčinou a jako první SR přidávám vybraným vč právě toto a doufám v co nejrychlejší zakladení. Jak se tak stane, nahrazuji trubčí plod “oybčejných” vč tímto, jejich trubčinu likviduji a dobrým dávám novou možnost “plodit” trubce. Současně - a to se málo ví, je to nejúčinnější podněcování = cizím plodem. To funguje ze všech způsobů podněcování nejlépe, hlavně je to “nekrmicí” způsob podněcování.

-------------------

Doufám, že jsem váš dotaz pochopil správně a odpověděl dost podrobně. ne-li, ptejte se. Totéž uvítám od ostatních, komu je něco nejasné, ptejte se. Zatím mám čas i elán sdělovat zkušenosti.

O TL založím vlákno. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.