Aktuálně: 4 319 inzerátů190 581 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
roklanka
roklanka (90 příspěvků) 30.05.2024, 09:39:04 xxx.xxx.44.2

Co člověk to názor a jiná chuť. Vzpomínám na dětství,kdy jsem poprve ochutnala kravské mléko od krávy. Jako Pražák jsem byla zvyklá na mléko v červeném igelitovém pytlíku😀. No, to bylo hnusné 😂. Když  jsem se před  22 roky odstěhovala na venkov,ochutnala jsem znovu a paráda. Začala jsem chovat kozy a slýchávala,že kozí mléko smrdí a že ho každý musí hned identifikovat. Opak je pravdou,není moc lidí,kteří to dokáží. Vzpomínám na kozí sýr od mé francouzské zaměstnavatelky, kteý smrděl tak,že mi zvedal žaludek a jí taak moc chutnal. Dělám sýry a mnohokrát jsem se setkala s otázkou,proč nemají kozí příchuť a to ani zrající. 

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 21.05.2024, 09:35:06 xxx.xxx.44.2

Ančovička má údernice a taky je dobře krmí .  Ale pokud se ptáte na průměrný nádoj kozy ,není to úplně jednoduchá odpověď.  Záleží  na genetice , krmení a která je to laktace.  Jsou kozy co dají  jen litr. Průměrně dá  koza podle mne dá 2 - 3 lt  .

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 11.05.2024, 20:53:08 xxx.xxx.44.2

Nejenom kaseinem,ale i tukem . U kravského vystoupí tuk na hladinu a u kozího jen malá část je na hladině,převážná část zůstává v mléce. Proto je třeba odstředivky u kozího mléka.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 11.05.2024, 10:00:52 xxx.xxx.44.2

Hnědulí je méně než bílých v tom má pravdu. Plemenáři jsou vesměs fajn lidi , pravděpodobně jí budu znát, neb i já chovám hnědule. Opravdu vám nechci brát iluze.  Z vlastní zkušenosti  vím, že 7 letá koza musí být safra dobrá,aby si vydojila  elitní  třídu. Když budete mít kliku a koza si elitní třídu vydojí , budou muset mít kozlíci na auci v roce  45 kg. Na jaře už nebude taková poptávka po kozlech,neb už bude připuštěno . Jedině,že by jste měla linii,která v kraji chybí. Fakt by  mě zajímalo,kolik jste dala za 6 letou  kozu 🙂. 

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 11.05.2024, 09:11:30 xxx.xxx.44.2
Jozefčík:

Já se s vámi nepřu, chraň bůh! Pouze se podivuji, protože mě obě mléka mi přijdou diametrálně odlišná. A tím jsem taky ohledně kvality svých chuťových pohárků skončila. 😁 Co myslíte, že je tedy na vině ohledě nesnášenlivosti kozího mléka? Já to osobně beru tak, že na něj nejsem zvyklá. Stejně tak jako ti krabicákoví konzumenti na opravdové kravské. Jenom jsem ještě nebyla schopná za ta léta si zkusit na něj zvyknout.


Zcela upřimně mě nenapadá jediný důvod k nesnášenlivosti  kozího mléka ,tedy snad jen jedno vysvětlení že vám tělo říká, aby jste se na boj vykašlala. Na druhou stranu víte o přírodním prostředku na eventuální problémy s vyměšováním.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 10.05.2024, 22:51:22 xxx.xxx.44.2

Současná KU se skládá ze tří měření s pauzou  8 týdnů.  Nejvyšší laktace je třetí -čtvrtá. Některé kozy si dlouho drží vysoký nádoj,ale nepřevažují.  Moc bych vám přála,aby si vydojily aspoň elitu.  Nevím koho máte za plemenářku,ale podle mne víc myslela na svaz,než na začínající chovatelku.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 10.05.2024, 22:35:12 xxx.xxx.44.2
Jozefčík:

Tak to mi neříkejte, že to nepoznají. Kozí chutná a voní úplně jinak než kravské. Já to tedy určitě poznám podle chuti. Pokud ne, střeva by to následně hodně rychle poznala. 😆 I rozeznám mléko od Jersey a od “normálních krav” typu Čestr, Holštýn. Ta tučnost je tam hodně znát. Ovčí jsem nikdy nepila. 


Nehodlám se přít. Rozeznat mléko od  Jerseyky snad dokáže každý a  znám hodně lidí,kterým nechutná a ještě je odrazuje barva. Chuťové pohárky  mám v pořádku,to bych se nemohla živit v minulosti jako kuchař.  Za váš rychlý krok  jistě nemůže kozí mléko,ale něco jiného,neboť kdyby tomu tak bylo,bylo by velmi vyhledávané.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 10.05.2024, 21:06:56 xxx.xxx.44.2

Tak já o tom železe slyšela už před 50 roky,ale to jsem ještě netušila,že budu někdy kozy chovat.  Jak se kdysi říkalo,koza je krávou pro chudé.  Děti odchovávané na kozím mléce měly nedostatek železa. Ale nechci si hrát na odborníka,jen mě to nepřekvapilo. 

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 10.05.2024, 15:19:25 xxx.xxx.44.2

Problém je v hlavě 😀. I krávy mají záněty, takže jste měla kliku,že jste nedojila krávu. Valná většina lidí nerozezná  čerstvě nadojené kozí mléko od kravského.  Dokonce lidem kteří jsou zvyklí  na krabicák , nechutná čerstvě nadojené kravské. Kdysi jsem dělala test  mlék, nalila jsem do skleniček  kravské,krabicák,kozí a ovčí.   Jen u ovčího mě podezírali,že jsem tam nalila  Tatra mléko,jinak  se netrefil ani jeden.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 10.05.2024, 15:00:55 xxx.xxx.44.2
Jozefčík:

To byly, ale musí si to vydojit znovu. 


To se mi fakt nezdá a hlavně je hovadina začínat s kontrolou u 7 leté kozy ,když už jde laktace  dolů.  Svaz vydával tiskem výsledky KU  a určitě to má archivované.  Třídu si koza vydojí a nejvyšší se počítá , to že vás přemluvila ke KU,  bylo  předpokládám  proto, že  kůzlatům pak lze vystavit zootechnické osvědčení o původu. 

pro Buggyru  kozy se prodávají  se zootechnickým průkazem o původu. Kozičky dokonce bez a nový majitel si o průkaz zažádá.  To jakou třídu má koza vydojenou se chovatel dozví z brožůry,kterou dostane,nebo na svazovém  netu,kde jsou taky.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 09.05.2024, 22:26:42 xxx.xxx.44.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 09.05.2024, 13:47:25

Jestli  byly už dříve  v kontrole,tak už musí mít třidy vydojené ,to by vám měla plemenářka říct. Pak už mají vydojené elitní  třídy ,tak to jste udělala dobře

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 09.05.2024, 11:35:23 xxx.xxx.44.2

Začínat kontrolu užitkovosti s  kozama  okolo 7 roku ,je při vší  úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá  litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající  linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud  máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 01.05.2024, 12:48:55 xxx.xxx.44.2

Chodilo by se i dnes,kdyby bylo kam. Dojné krávy zmizely  z malých statků a nahradily je masné krávy. Lidi zpohodlněli,  radši si zajedou do marketů.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 29.04.2024, 09:09:35 xxx.xxx.44.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 28.04.2024, 00:00:01

Předpokladam, že máte čistokrevné kozy.  Jednou ročně musíte nechat odebrat krev. je to státní zakázka a platíte  odběrový materiál a cestu vetovi, Za kontrolu užitkovosti platíte svazu. Plemenář  odebere vzorky mléka 3x  za dojnou sezonu.  Dotace na KU  je,ale nepokryje náklady. Když sečtete dotaci na plemeno a KU budete +. na nule.

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 29.04.2024, 08:59:46 xxx.xxx.44.2

Odčervit ovci ,jen seno+vodu ,nejlépe s jehnětem zavřít do chléva. Na průjem ,pokud to nejsou paraziti je dobrý Farmatan a podpořit trávení

roklanka
roklanka (90 příspěvků) 25.04.2024, 21:52:38 xxx.xxx.44.2

Pokud je mi známo,tak krmné mléko  má také jakési regule a taky se musí schválit KVS kou.  Prodej ze dvora není až tak velkej vopruz,jako je sýrárna.  Kde není žalobce,není ani soudce.