Aktuálně: 4 980 inzerátů174 033 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů
roklanka
roklanka (72 příspěvků) 25.04.2024, 21:52:38 xxx.xxx.44.2

Pokud je mi známo,tak krmné mléko  má také jakési regule a taky se musí schválit KVS kou.  Prodej ze dvora není až tak velkej vopruz,jako je sýrárna.  Kde není žalobce,není ani soudce.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 22.04.2024, 12:52:38 xxx.xxx.44.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 22.04.2024, 11:41:45

Kamarádka,která chovala jak čisté hnědule, ale i nubije ,říkala,že mezi kůzlaty je velký rozdíl. Nubky jsou daleko klidnější,hnědule jsou převlečení čerti už den po narození. Sama posouzení nemám,ale pamatuju si, jak řešila jestli těm nubčatům něco nechybí 😀

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 22.04.2024, 09:18:44 xxx.xxx.44.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 21.04.2024, 16:17:40

Mám kozu na druhé laktaci, opět trojčata a opět zdevastované vemeno. Má malé struky ,pravděpodobně velmi tenkou kůži a zřejmě to bude problém celoživotní.  Když jsem zkusila kůzlata od ní oddělit,nastal horor. Máňa se snažila dostat se k ječícím kuzlatům tak vehementně,že si málem zlomila nohu, krom toho to byl řev všech ,který neustával. Nakonec jsem po prořvaném dni,kdy jsem musela hlídat ještě  Máňu,aby si neublížila,vrátila kůzlata k ní.  Za celou dobu chovu jsem něco podobného nezažila.  Rány ošetřuju silvr sprejem,ten se mi nejvíc osvědčil.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 17.04.2024, 10:46:05 xxx.xxx.44.2

Před 14 dny  dorazily 2 páry. Oproti lońsku ,kdy přiletělo 10 párů a ve  stodole bylo hodně živo o nich skoro nevím.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 09.04.2024, 20:25:15 xxx.xxx.44.2

Seno je samozřejmost ,to musí být stále k dispozici.  Ti chovatelé co mají kozy 24/7 s přístupem do chlíva , nemusí nic řešit. Já pouštím kozy ven až po ostavu kůzlat. Jak mi kdysi kdosi radil ,až odkvetou pampelišky, což akorát vychází. Pak  jsem v začátcích dostala ještě jednu radu, kozy ven ,až sleze rosa, prý se snižuje začervení.  To posoudit nemohu, neb jsem  sova a mé kozy rosu nikdy neviděly 😀

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 06.04.2024, 12:17:23 xxx.xxx.44.2

Když byla koza na první laktaci  , tak se caplíčky daly dojit jen ukazováčkem a palcem. Dnes je na třetí , loni si vydojila ER. Má pod sebou trojčata , pokud nezapomenu , tak vám vyfotím vemeno při první kontrole užitkovosti , sama jsem na něj zvědavá. Nic méně už na druhé laktaci byly caplíčky o něco větší. Ted na ní stále visí její  tři klíštata , tak snad je  ještě povytáhnou.  I  cucáky z dojičky z ní při pohybu spadávaly 😀. Ale jsou i vemena , kdy se cecek do ruky ani nevejde a to stojí taky za prd. 

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 04.04.2024, 20:15:31 xxx.xxx.44.2

Mohlo by se jednat o poporodní otok. Píšete, že se struk  nedal obejmout jednou rukou, lepší by bylo vemeno vyfotit.  Mám tu kozu s tak malými struky ,že po porodu oddojuju dvěma prsty ,než se probojuju k více prstům 😀. Zkuste vemeno nahřát před dojením

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 22:06:29 xxx.xxx.44.2
Fikovnice:

Jéé, a můžu se zeptat, jak jste se dostala k příspěvkům z IF? Nebo jste to měla už z dřívějška vykopírované a uložené?


Před 15 lety se rodila nubčata se strumou a nejenom,ale i burské kozy to postihovalo. Pokud nedostatek jodu postihl březí kozu,zmetaly ,zmetci byli se strumou i bez srsti. Pamatuju si,že chovatelé kapali pár kapek Betadiny do vody v napáječkách. 

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 21:59:33 xxx.xxx.44.2
Fikovnice:

Jéé, a můžu se zeptat, jak jste se dostala k příspěvkům z IF? Nebo jste to měla už z dřívějška vykopírované a uložené?


Na FB máme uzavřenou skupinu a vložila to do souborů chovatelka a pak i na Faunu.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 17:58:46 xxx.xxx.44.2

Zkopirovala jsem vám podobný případ u koz. Před více lety se to řešilo na fauně.

Dobrý den, to co je vidět na fotce může mít různou etiologii. Toto místo je sice typické pro strumu, ale také např. pro zvětšený thymus, který je anatomicky ve stejném místě jako štítná žláza. Struma z nedostatku jódu je oboustranná, kůzlata mají změněnou nekvalitní, zdrsnělou a řídkou srst a pokud jsou živá, málo rostou a mají sníženou vitalitu, jsou zpomalené, neaktivní. U holandských plemen koz je popsáno dědičné onemocnění, keré se projevuje strumou. Postiženým kůzlatům se netvoří thyreoglobulin, což je prekurzor thyroidálních hormonů. Ty pak chybí a projevuje se to strumou navzdory dostatku jódu. Diagnostika spočívá ve stanovení hladiny hormonů štítné žlázy. Léčba je založena na zvýšení dávek jódu v krmení, t.j použít např. jodidovanou sůl. Dávka je 0,8 mg/kg sušiny pro kozy v laktaci a 0,5 mg/kg sušiny pro kozy, které nedojí. Lze použít i jodovou tinkturu v dávce 0,1 ml na kůzle (1ml na dospělou kozu) jedenkrát týdně na kůži zad nebo orálně jód v dávce 0,1 mg/ kg hmotnosti po dobu 100 dní. Preventivně bohatě dostačuje přístup k minerální soli. Pokud příznaky zmizí nemělo by to mít výrazný vliv na další život, krom ztráty hmotnosti za růstové období, kdy bylo kůzle léčeno. Struma může být způsobena i zkrmováním strumogenů - rostlin které snižují vstřebávání a využitelnost jódu z krmné dávky. U nás se jedná o rostliny z čeledi brukvovité. Ty je pak nutné vyřadit z krmné dávky. Zvětšený thymus může být jednostraný nebo oboustranný a vyskytuje se u nubijských koz. Kůzlata jsou normálně aktivní, nemají změněnou srst a pokud je k dispozici jodidovaná sůl a není známo zkrmování strumogenů, lze poruchu štítné žlázy vyloučit. Příčinou mohou být pozůstatky z embryologického vývoje thymu a většinou samy časem vymizí. Můžou to být také abscesy mízních uzlin, způsobené streptokoky přenášené koňmi, pokud se kozy dostaly do kontaktu s koněm. Mohou to být cysty na thymu, kaseósní lymfadenitida způsobená Corynebacterium pseudotuberculosis a několik dalších možností. Správná diagnostika je důležitá hlavně proto, že vysoký příjem jódu nad přirozenou potřebu je toxický pro organismus

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 17:49:24 xxx.xxx.44.2

Na jaře bývá zpravidla tichá říje , tu pozná  jen kozel  ,takže pokud je ve stádu ,stát se to může.  Zasušenou kozu lze při velké trpělivosti  rozdojit 

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 11:26:40 xxx.xxx.44.2

Ne,aukcí procházejí kozlíci - budoucí plemeníci. Kozičku  s nárokem na  průkaz o původu ohodnotí příslušný plemenář . Kozička musí být po matce s původem a  v KU,pak získá nárok na papíry

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 11:21:12 xxx.xxx.44.2

Rada Ančovičky, byť dobře myšlená  by mohla být pro kozu ,která nic takového nikdy neviděla, smrtonosná.  Změna krmení musí být postupná a po troškách, aby si na to zvykla. U koz platí 100%, dobrého jen pomálu. Při trávícách problémech jde mléko  fofrem dolu.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 02.04.2024, 11:06:18 xxx.xxx.44.2

Na laktaci se zakládá v březosti, teď už to moc nenaženete, trochu přidá na trávě. Jak víte,že má málo mléka ? Kuzlata neprospívají ?  Kolik má koza mléka poznáte jen. když odstavíte kůzlata  min. na 12 hod. Koza tvoří mléko okamžite, proto se každý den po porodu vydojuje vemeno.  Základ je dobře krmit kozu v březosti, pak nasadí maximum.  Odčervili jste předporodem ? Masivní začervení také snižuje tvorbu mléka

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 17.03.2024, 23:06:04 xxx.xxx.44.2
nojo:

Změna majitele a přestěhování zvířete v době březosti je riziko. Koza může být úplně v pořádku. Nikdo neví, co se jí přihodilo a proč kůzle zemřelo. Takže závěry, že koza je nemocná a na porážku, jsou nemístné, ať je píše kdokoliv. Je i logické, že má zánět, když má mléko a nikdo ho nepije ani nedojí.  Dokud má růžové mléko, je potřeba ji dojit, i když to jde špatně a má asi malé vemínko. Třeba dvěma prsty, ale musí to ven. Nemám v úmyslu snižovat funkci veterinárního lékaře, ale to zásadní je právě oddojení a vyléčit ji můžete i jenom tím. Může dostat anitbiotika, mast je výborná, obklady taky, ale nedrží. Ale bez oddojování se ze zánětu vyléčit nedá. Pokud se podaří do ní dostat i nějaké stahující a protizánětlivé rostliny, využijte je. Šípky, vrbové větvičky, řebříček, jehličnany  apod. Nejlepší čerstvé. Tu vrbu by určitě žrala, se řebříčkem bývá potíž.  Kdyby nebylo nic po ruce, pomůže i Acylpyrin. Dvě tři tabletky dva dny za sebou, ale radši víc ne, to nemám vyzkoušené. Tohle všechno můžete udělat hned, ještě než ji prohlídne a něco navrhne doktor.


Naprostý souhlas,jen doplním. Můžete zkusit před oddojováním vemeno nahřát,ale nemasírovat.Taky se můžete pokusit dát na vemeno tvarohový obklad . Nic méně atb to chce.