Aktuálně: 5 568 inzerátů168 423 diskuzních příspěvků17 661 uživatelů

Chov jesterky zelené v zajeti

Beran (neregistrovaný) 02.06.2023, 08:50:52 xxx.xxx.6.130

muže se chovat ještěrka zelená odchycena v přírodě v teráriu? Na stepi kousek od domu se vyskytují. Terárium mám po leguánovi, kteryho jsem dříve choval.

sharingan
sharingan (100 příspěvků) 02.06.2023, 09:26:32 xxx.xxx.186.2

Zdravím. Odchytem několika mláďat či subadultů populaci neohrozíte. Ne dospělé jedince - a) si daleko hůře zvykají, b) jsou cenní pro udržení populace.

Legální ovšem není de facto žádný odchyt ani jiné nakládání. Získat povolení k chovu evidovaných jedinců lze, ale je to velmi komplikované s mnoha podmínkami, nejspíše nic pro Vás.

Když se tím nebudete chlubit na internetu či je nedejbože zkoušet sám ještě prodávat, osobně tam z ochranářského hlediska nevidím reálný problém.

Jako kluk jsem si o prázdninách chytal mláďata ještěrky obecné z naší zahrady, pěkně vykrmené pak pouštěl se začátkem podzimu. Jednoho z těchto (samečka) jsem pak vídal na zahradě pravidelně dalších asi pět let. Časem jsem přešel k chovu "v ČR legálních" druhů této čeledi.

J5
J5 (233 příspěvků) 02.06.2023, 09:32:11 xxx.xxx.0.1

Nad tím rozhodně nepřemýšlejte ať už se jedná opravdu o ještěrku zelenou (Lacerta viridis) nebo o samečka ještěrky obecné (Lacerta agilis). Raději zaměřte své úsilí na ochranu biotopu kde se ještěrky vyskytují. To doporučuji přesto, že zelené aktivisty považuji za veřejného nepřítele.

1/ dostanete se do konfliktu se zákonem.

2/ nikdy nedokážete v terárku po leguánovi vytvořit podmínky odpovídající, byť vzdáleně, přirozeným potřebám zvířete. 

 

Beran (neregistrovaný) 02.06.2023, 09:33:13 xxx.xxx.6.130
sharingan:

Zdravím. Odchytem několika mláďat či subadultů populaci neohrozíte. Ne dospělé jedince - a) si daleko hůře zvykají, b) jsou cenní pro udržení populace.

Legální ovšem není de facto žádný odchyt ani jiné nakládání. Získat povolení k chovu evidovaných jedinců lze, ale je to velmi komplikované s mnoha podmínkami, nejspíše nic pro Vás.

Když se tím nebudete chlubit na internetu či je nedejbože zkoušet sám ještě prodávat, osobně tam z ochranářského hlediska nevidím reálný problém.

Jako kluk jsem si o prázdninách chytal mláďata ještěrky obecné z naší zahrady, pěkně vykrmené pak pouštěl se začátkem podzimu. Jednoho z těchto (samečka) jsem pak vídal na zahradě pravidelně dalších asi pět let. Časem jsem přešel k chovu "v ČR legálních" druhů této čeledi.


napište pro inspiraci jaké legální druhy máte? A jaké vhodné pro začínajícího, aby nebyl příliš náročný, nechci teda dělat protizákonné věci tím odchytem .

sharingan
sharingan (100 příspěvků) 02.06.2023, 09:46:09 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele Beran z 02.06.2023, 09:33:13

V současnosti:

ještěrka ománská (Omanosaura jayakari)

veleještěrka obrovská (Gallotia stehlini)

veleještěrka modroskvrnná (Gallotia galloti eisentrauti)

v minulosti i další druhy rodů Lacerta, Podarcis. Začínal a "trénoval" se právě na těch ještěrkách obecných o prázdninách.

Začátečníkovi bych doporučil asi rod Timon (T. lepidus, T. tangitanus) a Omanosaura jayakari -  to jsou z těch velkých druhů, kteří se dají i slušně "ochočit" a relativně snadno množit. Využijí v dospělosti dobře i terárium leguání velikosti. Mláďata a subadulty je vždy však lepší dočasně chovat v menších ubikacích.

A z té mrňavé, avšak většinou plašší "havěti" - a též prakticky pouze hmyzožravé - poté ještěrky rodu Podarcis (kromě naší ještěrky zední P. muralis) - např. P. peloponnesiaca, P. siculus.

J5
J5 (233 příspěvků) 02.06.2023, 10:51:10 xxx.xxx.0.1

Beran:sharingan

napište pro inspiraci jaké legální druhy máte? A jaké vhodné pro začínajícího, aby nebyl příliš náročný, nechci teda dělat protizákonné věci tím odchytem .


Dobře jste se rozhodl, oceňuji.👍


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.