Aktuálně: 4 984 inzerátů174 041 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Rodiče s PP, štěně ne

Anonymní (neregistrovaný) 13.06.2023, 09:09:19 xxx.xxx.258.30

čím se stane, když v inzerci vidím že rodiče mají oba PP ale štěňata jsou bez papírů.

keriton
keriton (468 příspěvků) 13.06.2023, 09:11:41 xxx.xxx.80.82

Rodiče nejsou uchovněni. Obvykle proto, že nemají povinné zdravotní testy na typické nemoci, které se v daném plemeni vyskytují a předávají se geneticky na štěňata, nebo neodpovídají strandardu plemene vzhledem či povahou. Majitel je buď líný anebo jeho zvířata neprošla těmito testy.

assil
assil (1491 příspěvků) 13.06.2023, 09:14:18 xxx.xxx.121.3

Aby měla PP i štěňata, musí rodiče splnit podmínky do chovu, obvykle zdravotní testy a výstavu nebo bonitaci, aby se zjistilo, zda odpovídají standardu, pokud mají nějakou vadu a podmínky nesplní, nemohou mít štěńata s PP.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.06.2023, 09:19:07 xxx.xxx.12.223

No a taky to může být spojení, které neschválil poradce chovu, třeba kvůli přílišné příbuznosti, pokud jsem správně pochopila. I kdyby byli nakrásně rodiče uchovnění.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.06.2023, 09:34:52 xxx.xxx.65.248

Jedna má známá má menší CHS. Říkala, že prakticky v každém vrhu měla jedno "vadné zvíře". Přestože její feny jsou uchovněné se všemi požadovanými kvalitami, stejně tak tomu bylo i v případě krycích psů. Prostě genetika obskočila jednu generaci. Ti tvrdí z řad kupců jí i štěně vrátili.

Přesně takto vznikne (vadný) jedinec s PP (po rodičích) a pokud je puštěn do dalšího spojení (většinou je to důsledek domácího rozhodnutí: budeme mít alespoň jednou štěňátka), předá svůj hendikep dál. Vy si pak koupíte štěně bez PP po rodičích s PP s nadějí, že máte také skoro psa s PP a tím pádem, že bude mít potřebné kvality. A to je chyba lávky.

I při kupování psa s PP je to loterie, jenže ta bez PP má ještě menší procentní šanci na "výhru".

 

assil
assil (1491 příspěvků) 13.06.2023, 10:08:17 xxx.xxx.121.3
Buggyra:

No a taky to může být spojení, které neschválil poradce chovu, třeba kvůli přílišné příbuznosti, pokud jsem správně pochopila. I kdyby byli nakrásně rodiče uchovnění.


To pak záleží na plemeni, u spousty plemen poradce nic neschvaluje.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 13.06.2023, 10:27:49 xxx.xxx.227.193

znám dogu po rodičích s PP - štěně extrémně bázlivé, pak se ukázalo, že matka nebyla uchovněna, protože nebyla schopna prezentace na jediné povinné výstavě a tak nemohla ani na bonitaci. A pak vím o psovi, který nebyl uchovněn pro bázlivost (a agresi ze strachu) a pak kryl, neboť prý neměli čas a peníze obíhat ty "hrozný administrativní náležitosti" a na tu pohádku lidi slyší...

Koneckonců v sousedství byl překrásný berňák - ale povaha bázlivá, jen se na něj někdo cizí podíval, strachy plazil... vyřazen ze svodu... U něj se točily fenky jedna za druhou. Na zahradě se choval docela normálně, takže možná majitelé fenek rádi věřili tomu, že pro nedostatek času byl neuchovněn (já ty inzeráty viděla...)

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 13.06.2023, 11:00:48 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 13.06.2023, 10:27:49

Bych řekla, že problém s povahou je pak ještě horší, než nějaká chybička v exteriéru...

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.06.2023, 11:03:21 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 13.06.2023, 11:00:48

Aby ne. Mám ohaříka, s PP který není exteriérově ideál, ale ta povaha!!!!!!!!!! Tu bych nejraději naklonovala.Povaha je pro mě vždycky alfa a omega,jak zvíře vypadá je mi šumák, musíme si sednout. 

Sarah01
Sarah01 (1515 příspěvků) 13.06.2023, 11:15:23 xxx.xxx.11.197

U nás pokud splní pes všechno potřebné pro uchovnění (podmínky jsou na stránkách klubu), tak poradce už do toho nemluví, prostě dá do PP razítko a je to.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.06.2023, 12:07:34 xxx.xxx.65.248
Zrzavci:

Aby ne. Mám ohaříka, s PP který není exteriérově ideál, ale ta povaha!!!!!!!!!! Tu bych nejraději naklonovala.Povaha je pro mě vždycky alfa a omega,jak zvíře vypadá je mi šumák, musíme si sednout. 


Ale povaha se začíná vybarvovat až po X měsících... 😊 a mezitím, pokud tedy člověk není jen odosobněný produkovatel plemene, se do toho zvířete citově zainteresuje. 

Naše hnědá fena s PP je přesně prů-er hodný dané barvy. Stála dvojnásobek tehdejší průměrné ceny, protože hnědá. Hnědý královák je stále rarita, tak si připlaťte...

Exterier se začal vybarvovat už do půl roku... špatně držená páteř, přetočený ocas. Do toho povislá kůže. V jednom roce plastika očních víček (vtáčela se jí kůže dovniř do oka i s chlupy.) Před měsícem operace kolenního vazu - degenerativní onemocnění. V šesti letech. 🙄

Naprosto nevyrovnaná povaha. Strachová agrese. Obtížně cvičitelná, svéhlavá jak teriér.

Vybrala jsem si před těmi šesti lety po dlouhém a pečlivém zvažování středně velké nelínající plemeno, které ve správném standardu je určeno pro začátečníka. Že prý velký pudl elegance sama, noblesa a snadná ovladatelnost, radostný a jemný sportovní společník. Ani prd.

Jenže už je naše a milujeme jí. Dostává stejnou kopu péče, pohybu a lásky jako ta druhá černá, která už tomu standardu skutečně odpovídá. 

(Kdyby mi dnes kouzelný dědeček nabídl hodinky na posun v čase zpět, stejně bych si tu hnědou znovu vzala. Protože bych si řekla, že když si jí vezme někdo jiný, kdo se nesmíří s tím, že je vadná od hlavy až k patě, mohl by jí milovat míň...)

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.06.2023, 12:27:29 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 13.06.2023, 12:07:34

Ale povaha se začíná vybarvovat až po X měsících... 😊 a mezitím, pokud tedy člověk není jen odosobněný produkovatel plemene, se do toho zvířete citově zainteresuje.

Jo, jasně. Já jsem tím jen reagovala na to, co psala Sardullah, že problém v exteriéru je mnohem menší, než ten v povaze. U štěňat trošku jinak, to je jasný, ale tak taky se dá něco málo vypozorovat a já za sebe radši vezmu štěně z chovu průměrnýho, kde vidím supr povahu rodičů, což může dát větší předpoklad toho, že potomci budou po rodičích, než skvělý exteriér a přitom třeba jeden z rodičů má občas problém s lidma. Ale taky nemám ambice ani výstavní, ani pracovní. Mojí největší ambicí je spokojenej život pospolu.No a útulkáči, který si jedu, tam prostě když vidím, že se "to zacvaklo do sebe" tak vůbec neřeším, že má fena na zádech boule jak velbloud, křivý nohy, divný ucho.

 

Edit - ale koukám, že jste si to vybrala s feňulí taky do plnejch teda. To je supr kombinace, to co píšete.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.06.2023, 12:56:06 xxx.xxx.65.248

Edit - ale koukám, že jste si to vybrala s feňulí taky do plnejch teda. To je supr kombinace, to co píšete.

Ano, mám originál, co jsem chtěla, dnes nákladově v ceně dobrého ojetého vozu stars.

Roční útulkáč, jeden až dva by byl spíš můj splněný sen. Ale že doma kvůli alergii nemůže být skoro nic, ustavilo směr výběru jinam. Má alergoložka mi řekla, že bych ideálně doma neměla mít koberce, křesla, pohovku ani závěsy  tears-of-joy. Celá postel povlečená ve speciálním protiroztočovém povlečení. A abych nemusela do plyšových sedaček v MHD, jezdím prakticky všude zásadně na svém kapesním kole Brompton. Složené se vejde i k zubaři pod křeslo. Autem u nás jezdí jen ti čokli do lesa  😄.

ps. chovatelka, od níž feny mám, je obeznámena. Psala mi, že to spojení už nikdy neudělá. (A co vím, skutečně už neudělala.)

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.06.2023, 13:30:49 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 13.06.2023, 12:56:06

Tak doufejme, že už jste si vybrala všechno.

Já jsem zase na ty staříky z útulku.Má to pro mě něco takovýho hlubokýho, nikdy by mě nenapadlo, že se k tomu dokážu postavit.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.06.2023, 13:44:42 xxx.xxx.65.248

Vy máte staříky z útulku 😊 😊 😇 Zřejmě to všichni z ifauny už ví, já se dozvídám až dnes. Asi napíšu adminovi, aby mi dal povolení jednorázově udělit tísíc palců nahoru zároveň. Já když si surfuji na peswebu, zásadně dávám do vyhledávání staré psy a sním o tom, které všechny bych si vzala.

Po prodělaném Covidu mi zbyla stejně jen půlka čichu, tak bychom spokojeně smrděli pospolu až do smrti. 

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.06.2023, 13:56:26 xxx.xxx.226.6

Thielli:

Vy máte staříky z útulku hushed hushed angel 


V klidu, jen po jednom, tedy po jedný, zatím to byly dvě feňule, ve větším to budu moct rozjet, až se víc usalašíme a bude lepší zázemí. I současnou Bubinku jsme vzali dřív, než by to bylo vhodný, protože rekonstrukce je v plným proudu, ale protože ona věděla, že musíme fungovat, aby to šlo, tak prostě funguje. Nehádá se s Taliprdnicí, nezabíjí kocoura, žije s námi tak, jako kdyby tam nebyla rok, ale celej svůj život. Je úžasná.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.06.2023, 14:36:16 xxx.xxx.226.6
Thielli:

Každý kus se počítá. smile


Jo to jo, takhle jo, každej kus a každej den, když ten dotyčnej má domov a je mu dobře se počítá. Co je navíc, je bonus. Myšleno pro lidi. Páč vidět tu bábrdli, jak metelí do kopce, až jí haxny ustřelujou, protože jí nestíhaj hlavu, to nikdo nezaplatí. I má drahá polovina konečně viděla, jak se změní pohled těch očí, když jim dojde, že mají zase svoje doma. Voni nic moc nepotřebujou.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.06.2023, 14:57:35 xxx.xxx.65.248
Zrzavci:

Jo to jo, takhle jo, každej kus a každej den, když ten dotyčnej má domov a je mu dobře se počítá. Co je navíc, je bonus. Myšleno pro lidi. Páč vidět tu bábrdli, jak metelí do kopce, až jí haxny ustřelujou, protože jí nestíhaj hlavu, to nikdo nezaplatí. I má drahá polovina konečně viděla, jak se změní pohled těch očí, když jim dojde, že mají zase svoje doma. Voni nic moc nepotřebujou.


Heleďte, to stačí. Vehnala jste mi slzy do očí. Já teď jedu na kole z práce domů, prd přes ty slzy uvidím, nabourám a jak jistě víte, pudly do špitálu nepouští. 🙄


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.