Aktuálně: 4 957 inzerátů174 129 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Rodiče s PP, štěně ne

kometa
kometa (4189 příspěvků) 22.06.2023, 07:42:22 xxx.xxx.224.101
Kilian:

....sousedi, jinak vzdělání lidé milující zvířata, si pořídili ruskou barevnou boloňku bez PP...no nic, je to pěkný voříšek, ale velmi divoký  a zároveň bázlivý...onehda jsem je potkala a hrdě mi zahlásili, že už je holka pěkně zahojená, na otázku, co se stalo, mi bylo sděleno  že po kastraci a že jim veterinář doporučil kastrovat před prvním háráním aby nepoznala hormony...fenečce je šest měsíců, no tak holt budou mít bázlivého divocha i nadále.....pamatuji si, že jsme se spolu o tom bavili, že chtějí kastrovat, prosila jsem je, ať ji nechají alespoň dvakrát odhárat a dospět, vše odkývali....no co už...


By mě zajímalo, jestli jim to ten veterinář opravdu poradil. A jestli jo, vyškrtla bych si ho ze seznamu.

biaca
biaca (546 příspěvků) 22.06.2023, 07:42:54 xxx.xxx.47.71

Nekastrovala bych aby mi pes zůstal hravý, navíc si myslím, že povaha zavísí především na výchově. Kastrovala bych jednnodušše, protože nejsem schopna ochovat štěnata a poskytnout jim dostatečnou péči - odchov bych nechala zkušenejším. A určitě bych neohrozila zvíře na zdraví. Co je špatného na tom, že přiznám, že se bojím, že mi zvíře zabředne?

hmn
hmn (1023 příspěvků) 22.06.2023, 07:50:41 xxx.xxx.0.224

"povaha zavísí především na výchově."

NE! Povaha je vrozená, na výchově záleží chování psa. A to, jaká ta výchova musí být záleží na povaze.

"Kastrovala bych jednnodušše, protože nejsem schopna ochovat štěnata a poskytnout jim dostatečnou péči - odchov bych nechala zkušenejším."

To, že má pes pohlavní orgány neznamená, že se MUSÍ rozmnožovat! Ona se jich ani většina nerozmnožuje. 

"Co je špatného na tom, že přiznám, že se bojím, že mi zvíře zabředne?"

za mě to, že předpokládáš, že svou fenu nebudeš mít pod kontrolou

balu
balu (1534 příspěvků) 22.06.2023, 07:54:24 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.06.2023, 07:42:54

Nezlobte se na mě, ale vy jste vůbec nepochopila, co vám zde diskutující sdělují. Pes i fena mohou prožít život nekastrovaní aniž by museli plodit potomky. Od toho jste vy, abyste svou fenu při hárání pohlídala, aby ji nějaký pes nenakryl, a svého psa, aby nenakryl cizí hárající fenu. A opravdu kvůli tomu není nutná kastrace. Prosím, přečtěte si o rozmnožování psů, o jejich výchově a vůbec o soužití se psem obecně. Protože mám pocit, že máte pohled zkreslený životem s kočkami, kde to chodí jinak. Nejsem kočkař, takže jen tuším jak. 

kometa
kometa (4189 příspěvků) 22.06.2023, 07:55:55 xxx.xxx.224.101
biaca:

Nekastrovala bych aby mi pes zůstal hravý, navíc si myslím, že povaha zavísí především na výchově. Kastrovala bych jednnodušše, protože nejsem schopna ochovat štěnata a poskytnout jim dostatečnou péči - odchov bych nechala zkušenejším. A určitě bych neohrozila zvíře na zdraví. Co je špatného na tom, že přiznám, že se bojím, že mi zvíře zabředne?


U feny je to špatně, protože si ji snad ohlídáte. Nebo byste měla.

U (polo) venkovních koček je to něco jiného. Ty uhlídat nejdou. Navíc u nich nejsou negativní dopady, jako je inkontinence, změna osrstění nebo tloustnutí.

Prostě psa (fenu) z jiných, než zdravotních důvodů kastrovat nedáte.

 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 22.06.2023, 07:58:21 xxx.xxx.198.226

No, s tím tloustnutím u koček nevím nevím :-) Mám to na očích u té známé zachraňovačky, tam jde všechno pod kudlu, a pak se druhý rok ptám, jestli ta kočka povije již brzy a ona se směje, že ta byla loni vykastrovaná :-) Samozřejmě mají adlibitní přísun krmení, to při těch počtech venkovanek jinak nejde.

kometa
kometa (4189 příspěvků) 22.06.2023, 08:05:22 xxx.xxx.224.101
Buggyra:

No, s tím tloustnutím u koček nevím nevím :-) Mám to na očích u té známé zachraňovačky, tam jde všechno pod kudlu, a pak se druhý rok ptám, jestli ta kočka povije již brzy a ona se směje, že ta byla loni vykastrovaná :-) Samozřejmě mají adlibitní přísun krmení, to při těch počtech venkovanek jinak nejde.


Ale jo, trochu přibrat můžou. Ale mám kolem sebe dost kastrovaných kocourů i koček a žádná trága to není. Domácí si snadno pohlídám úpravou KD a venkovní to vyběhají. Tam jsem vyloženou kouli nepotkala .

Na rozdíl od těch domácích, když majitel není soudný. Ale to se týká i psů, dokonce nekastrovaných. Co občas vídám venčit...jenom slušné vychování mi brání zařvat - to nevidíte, jak je to zvíře tlusté?

Rezzzy
Rezzzy (393 příspěvků) 22.06.2023, 09:04:23 xxx.xxx.15.85
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 21.06.2023, 16:37:06

Ja jsem 2x přitáhla psa ke kočce, jednou to byl útulkáč před 20 lety a dobrý, teď mám doma týden štěně a s kočkama taky dobrý, hlídám, nenechám ho kočky honit, teď po týdnu kolem sebe chodí bez poskakování a ježení, jsou schopni vedle sebe jíst, jen 8kg kocoura jsem mu zatím nepredstavila 

Doron
Doron (1776 příspěvků) 22.06.2023, 09:14:05 xxx.xxx.162.50
biaca:

Nekastrovala bych aby mi pes zůstal hravý, navíc si myslím, že povaha zavísí především na výchově. Kastrovala bych jednnodušše, protože nejsem schopna ochovat štěnata a poskytnout jim dostatečnou péči - odchov bych nechala zkušenejším. A určitě bych neohrozila zvíře na zdraví. Co je špatného na tom, že přiznám, že se bojím, že mi zvíře zabředne?


Ono je to u psů opravdu jiné než u koček. Co jsem pochopila, chovatelé koček často mají ve smlouvě, že se kočky musí kastrovat, nebo je prodávají už vykastrované. U kočky, když nezabřezne, přichází přichází jedna říje za druhou a kočku to vyčerpává. A nekastrovaný kocour v bytě velmi často značkuje a příšerně smrdí :(.

Fena hárá většinou jednou za půl roku tři týdny, ale riziko zabřeznutí je asi týden. ( Chovatelé mě když tak prosím opravte.) To se dá dobře uhlídat, existují hárací kalhoty atd..l když s harající fenou potkáte psa není to tak dramatické. Jako že by se přiřítil a hned na ní hupsnul :)), člověk má čas zasáhnout..

Ona opravdu s sebou kastrace nese různá vážná zdravotní rizika, o kterých někdy dnes moc nemluví ani někteří veterináři. Většina veterinářů, řekla bych.

Časná kastrace také může negativně ovlivnit " povahu", nedovolí psu rozvinout jeho potenciál, v podstatě získáte takového infantilního blbečka.

Tak prosím případnou kastraci pak dobře zvažte, načtěte si něco o rizicích kastrace, a když se přesto pro ni rozhodnete, tak až v plné dospělosti. Což by u Kavalírka bylo tak v roce a půl?

biaca
biaca (546 příspěvků) 22.06.2023, 09:25:13 xxx.xxx.47.71

Zatím všechno zvažuji - štěně neplánuji hned. Zaprvé v létě mám nejvíce práce (záskoky a sezóna) a i kdybych si ho brala do práce nebyl by to běžný režim. Navíc nyní mám mladšího kocoura v pubertě a zkouší své hranice nemyslím, že je vhodná doba do toho přinést štěně. 

Poptávala jsem jelikož, vím, že na určité štěně se nějakou dobu čeká - a nehledě na to, že je potřeba připravit podmínky. Kastraci, jestli ano nebo ne bych řešila po prozkoumání všech důsledků pro a proti. A vím, že existují hárací kalhoty i antikoncepce 

balu
balu (1534 příspěvků) 22.06.2023, 09:41:02 xxx.xxx.72.176
biaca:

Zatím všechno zvažuji - štěně neplánuji hned. Zaprvé v létě mám nejvíce práce (záskoky a sezóna) a i kdybych si ho brala do práce nebyl by to běžný režim. Navíc nyní mám mladšího kocoura v pubertě a zkouší své hranice nemyslím, že je vhodná doba do toho přinést štěně. 

Poptávala jsem jelikož, vím, že na určité štěně se nějakou dobu čeká - a nehledě na to, že je potřeba připravit podmínky. Kastraci, jestli ano nebo ne bych řešila po prozkoumání všech důsledků pro a proti. A vím, že existují hárací kalhoty i antikoncepce 


Ta kastrace je pro vás hodně důležitá, že? Docela nechápu - plánujete jednoho jedince, fenu, společenského plemena do bytu. To znamená, že bez vašeho dozoru by fena vůbec venku neměl být, a doma ji nikdo nakrýt nemůže. Tak je jednoduché nežádoucímu nakrytí zabránit. Ale natrápí vás spíš možný nepořádek při hárání? Krev po bytě? Zmiňujete hárací kalhotky sice zároveň s antikoncepcí, ale ty kalhotky psu, který bude chtít fenu nakrýt a ta bude svolná, krytí neznemožní, jen znesnadní, než je z feny strhá. 

Pozor si dejte na veta, se kterým budete vhodnost kastrace konzultovat. Jsou tací, kteří kastraci doporučí bez ohledu na věk feny, tedy i před prvním háráním. Hlavní pro ně je, že jim za to zaplatíte. Jestli je to pro dobré pro fenu, vůbec neřeší. 

Arosek
Arosek (263 příspěvků) 22.06.2023, 09:49:52 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.06.2023, 09:25:13

Ma doma kavaliry dva. K tomu (ted uz jen) 5 goldenu. A dve kocky.   

Fena kavalira je ctyrleta, kastrovana. Pes ma jedenact mesicu, nekastrovany. Oba barva BH. Z goldenu jsou kastrovane obe feny (8 a 5,5), psi (13 a 3) kastrovani nejsou, pes (11) ma pichnutou chemickou kvuli prostate.   

Nebudu se vyjadrovat k tematu brzke kastrace, za me je to dobytcarna nejvetsiho kalibru, srovnatelna se stavem, kdy do prechodu uvedu dvanactiletou holku.

Co se tyce povahy - tak po kastraci zadna zmena. Ani jedna fena se fakt nezklidnila. Goldenky k tloustnuti sklon nemaji, kavoska trochu ano. Ale to se da poresit pohybem a hlidanim obsahu misky.

Co je ale soukrome peklicko je srst - obecne dlouhosrstakum po kastraci vyleze vic podsada a srst se stava vatovita, nachylna k dredovateni. U zadneho z mych goldenu jsem tohle nepozorovala, za celych 25 let chovu ani jedna nemela po kastraci potize se srsti. Jen jedna trochu, ale to byla krizenka GR a IS, tam predpokladam vybehly ty setri geny.

Kavalirka je ale jina liga. Kazdy den cesat a stejne houby platny. Staci ze "sleze z postele a jde se napit" a uz ma dredy. Sumak jakou kosmetiku na ni naplacam. A vzhledem k tomu ze je to akcnak, lita s goldenama po lesich a polich, tak ta pece o srst je fakt zazitek. A ne - oholit kavalira fakt neni dobry napad.

Priste bych si kastraci hodne rozmyslela, pokud by tam nebyla zdravotni indikace. A to mam doma i kluky a hlidat haravky a chlapecky v jedne domacnosti je fakt opruz, naprosto nesrovnatelny s tim, ze si jen pohlidam fenu par dni venku.

Add kocky - jake si to udelate, takove to bude. Kavosi jsou obecne pratelsti a pohodovi (stejne jako goldici). Ale stene je stene a hrat si bude chtit. Je to na vas naucit ho jak, neoddelovat, nezakazovat, vest spravnym smerem. Psa i kocky.

Add cena - holka stala 20. Kluk 30. Vcelku standartni cena. S ohledem na fakt, ze jen za poslednich 14 dni me milacek stal sedmicku na veterine (dve osiny v uchu, samo vecer, at to mame s pohotovostnim priplatkem) ...  Muzete zkusit treba Druhou sanci pro kavaliry, nebo Nadeje kavalira Charlie. Ne vzdy jsou tam plasani z mnozek. Leckdy se do adopci davaji i zvirata po zemrelich majitelich. 

biaca
biaca (546 příspěvků) 22.06.2023, 09:53:14 xxx.xxx.47.71
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 22.06.2023, 09:41:02

Ne není důležité jsou benefity zvířete - vše má své pro a proti. Určitě bych si bliže zjišťovala možnosti, které jsou na trhu k dispozici než bych k určitému kroku přistoupila. Pro mě by bylo důležité připravit jak nově příchozí, tak současné na společné soužití - to by mě u štěněte trápilo víc. 

Kilian
Kilian (953 příspěvků) 22.06.2023, 10:22:10 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 22.06.2023, 07:42:22

...prý to bude lepší než by zapracovaly hormony jim řekl,  tak mi to řekli....chtělo se mi brečet....

kometa
kometa (4189 příspěvků) 22.06.2023, 11:43:06 xxx.xxx.224.101
biaca:

Zatím všechno zvažuji - štěně neplánuji hned. Zaprvé v létě mám nejvíce práce (záskoky a sezóna) a i kdybych si ho brala do práce nebyl by to běžný režim. Navíc nyní mám mladšího kocoura v pubertě a zkouší své hranice nemyslím, že je vhodná doba do toho přinést štěně. 

Poptávala jsem jelikož, vím, že na určité štěně se nějakou dobu čeká - a nehledě na to, že je potřeba připravit podmínky. Kastraci, jestli ano nebo ne bych řešila po prozkoumání všech důsledků pro a proti. A vím, že existují hárací kalhoty i antikoncepce 


Antikoncepce zvyšuje riziko pyometry.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 29.06.2023, 10:05:03 xxx.xxx.43.113
Arziska:

Mě trosku děsí, že za žádných okolnosti nechcete snížit komfort svých koček. Jak to chcete s příchodem štěněte udělat? 


tak komfort bude automaticky snížen příchodem štěněte, pravděpodobně (ne každá kočka to pociťuje negativně), a pak je třeba od začátku vést štěně i kočky

jak více snižovat komfort?

Peji
Peji (27 příspěvků) 29.06.2023, 10:36:44 xxx.xxx.34.45
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 22.06.2023, 09:49:52

Mám jen poznámku ke kvalitě srsti u fenky kavalírka. Máme nyní v pořadí již čtvrtou. U první jsme kastrovali ze zdravotních důvodů v 6 letech. Měla akutní pyrometru a jelikož jsem to už nechtěla zažít znovu, kastruji nyní už všechny holky v cca 4 až 5 letech preventivně. Jen ta první měla výraznou změnu kvality srsti. U ostatních změna po kastraci se projevila pouze v tom, že se jim ta srst jen natáhla do délky a kvalita srsti se nezměnila. Takže jim jen zastřihávám efilačkama nejdelší chlupy, aby je netahaly po zemi :)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.