Aktuálně: 4 959 inzerátů174 205 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Librela - zkušenosti

Arosek
Arosek (263 příspěvků) 29.06.2023, 08:40:14 xxx.xxx.130.20
assil:

Ta Librela je teda i pro lidi? Taky jako injekce? To by se mi časem asi hodilo.


Kez by byla, taky bych stala frontu :D

Ne, kazdy druh ma sve specificke monoklonarni protilatky. Pes psi, clovek lidske. U lidi se pouzivaly treba pro Covidu. 

Ale lecba artrozy u lidi pomoci monoprotilatek je. Jen je draha a v ramci systemu naseho zdravotnictvi musi clovek nejdriv vycerpat vsechny ostatni moznosti lecby. Tedy kolecko nesteroidy, rehabilitace, operace ... a pak nekde na konci mu pojistovna schvali biologickou lecbu. 

Fakt, ze to kolecko stoji v souctu vic nez ta biolecba, uz je podruzny :(

assil
assil (1491 příspěvků) 29.06.2023, 09:13:52 xxx.xxx.206.172
Arosek:

Kez by byla, taky bych stala frontu :D

Ne, kazdy druh ma sve specificke monoklonarni protilatky. Pes psi, clovek lidske. U lidi se pouzivaly treba pro Covidu. 

Ale lecba artrozy u lidi pomoci monoprotilatek je. Jen je draha a v ramci systemu naseho zdravotnictvi musi clovek nejdriv vycerpat vsechny ostatni moznosti lecby. Tedy kolecko nesteroidy, rehabilitace, operace ... a pak nekde na konci mu pojistovna schvali biologickou lecbu. 

Fakt, ze to kolecko stoji v souctu vic nez ta biolecba, uz je podruzny :(


Tak to je blbý.

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 29.06.2023, 23:00:29 xxx.xxx.0.1

Lidská Librela by se mi taky šikla. :)

Po 4 dnech od pigára vidím na psovi velkou úlevu. Směje se, na vycházce zvesela vykračuje i lítá, vstává se mu lépe, je celkově vidět vyšší level jeho psí pohody. Je na sebe pořád trochu opatrnější, ale už to není bolavej zalezloň, naopak se dneska po pár týdnech přetahoval o hračku s čubou. Má znovu jiskru v oku, dělá fiškuntála a vymýšlí kravinky... 👍

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 29.06.2023, 23:18:02 xxx.xxx.0.1

Echjo, prosím admina o delší čas k editaci příspěvku, teď je to 5 nebo kolik minut? Zrovna jsem ještě dopisovala, že v den aplikace, která proběhla brzy ráno, mi pak Vořechus večer zvracel. Dvakrát a měla jsem nahnáno, neb coby dietář neměl žádnou změnu ve stravě, vedro prochrněl doma v chládku.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 30.06.2023, 12:14:11 xxx.xxx.226.6

Plaka:

 Má znovu jiskru v oku, dělá fiškuntála a vymýšlí kravinky... \'thumb-up\'


To je ta nejvíc známka toho, že se jim uleví a mně to pak taky dycinky uleví na duši, když to vidím. Je to skvělý, skvělý, že něco takovýho je, a že to i jemu funguje. A přidávám se k tý poznámce, že jsem hrozně ráda, za to, že jsme se měli kam přesunout a kde si předávat dál zkušenosti, to je neocenitelný, kam se hrabe Visa karta 😄, abych to tak odlehčila parafrází.

Lucia (neregistrovaný) 01.07.2023, 21:23:27 xxx.xxx.174.86
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.06.2023, 12:14:11

Ďakujem vám všetkým za povzbudivé slová. Ideme teda s našou Korou do toho. Hovawartka, 13 rokov, naše zlatíčko. Tešíme sa, že máme nádej si ešte spolu chvíľu požiť.

Obrázek
Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 02.07.2023, 14:23:59 xxx.xxx.61.83
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 27.06.2023, 13:07:46

Asi s křížkem po funusu: Ale koxiby jsou poměrně staré léky (viz zmiňovaný Trocoxil).

Librela je MaB, tedy monoklonální protilátka, tedy biologikum. De fakto nejmodernější, co se dá nabídnout. Samozřejmě, že i biologika mají NÚ, ale přece jen významně nižší než třeba klasické i-COX, kam Trocoxil patří…

Plako: Pokud to budete číst a něco by Vás ještě zajímalo, klidně písněte SZ (nebo mail).

assil
assil (1491 příspěvků) 03.07.2023, 10:54:02 xxx.xxx.121.3
Fikovnice:

Asi s křížkem po funusu: Ale koxiby jsou poměrně staré léky (viz zmiňovaný Trocoxil).

Librela je MaB, tedy monoklonální protilátka, tedy biologikum. De fakto nejmodernější, co se dá nabídnout. Samozřejmě, že i biologika mají NÚ, ale přece jen významně nižší než třeba klasické i-COX, kam Trocoxil patří…

Plako: Pokud to budete číst a něco by Vás ještě zajímalo, klidně písněte SZ (nebo mail).


Díky za vysvětlení. Já ty novinky moc neznám, naposledy jsem něco takového potřebovala skoro před 10 lety a to mi teda nabízeli jen ten trocoxil.

Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 03.07.2023, 11:55:29 xxx.xxx.62.132
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 03.07.2023, 10:54:02

Rádo se stalo…

Třeba se ozve i Plaka, ale poskytnout mohu jen teoretické znalosti těchto léků, na zvířatech je vyzkoušené nemám…

assil
assil (1491 příspěvků) 03.07.2023, 14:39:09 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.07.2023, 11:55:29

Tak mě to zajímá taky jen teoreticky, ale člověk neví kdy se mu co může hodit, takže takovýhle info o novinkách je dobrý. I když teda doufám, že to ještě dlouho nevyužiju.

Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 03.07.2023, 15:15:41 xxx.xxx.62.132
assil:

Tak mě to zajímá taky jen teoreticky, ale člověk neví kdy se mu co může hodit, takže takovýhle info o novinkách je dobrý. I když teda doufám, že to ještě dlouho nevyužiju.


Ono je třeba zajímavé, že koxiby, když přišly na trh, tak boom a radost, že máme něco, co nebude ničit GIT, dělat krvácení z GIT, ptž původní nesteroidy mají více než 50% NÚ ze strany GIT. Od nesnášenlivosti, přes eroze po vředovou chorobu až třeba krvácení z GIT.

Jenže…postupně se přišlo na to, že např. rofecoxib, valdecoxib (a další) významně zvyšují riziko AIM a CMP. Takže se stáhly z trhu… Pár jich zůstalo, ale léky první volby už tedy nejsou…

No, a zda třeba mavacoxib (= Trocoxil) může totéž udělat u psů (resp. všeobecně u savců), to nevím. Ale proč ne… Takže u koxibů mi v hlavě blikne vykřičník…že je tam toto riziko. Nicméně tím neříkám, že biologika jsou úplně bezpečné léky. Nejsou.

assil
assil (1491 příspěvků) 03.07.2023, 15:25:39 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.07.2023, 15:15:41

Já teda nevím co jsou ty zkratky, ale u trocoxilu mi tenkrát říkali, že to poškozuje ledviny nebo játra, už přesně nevím a že testy na to byly dělaný jen na max půl roku užívání.

Jenže když má člověk starého psa po dvou operacích nohy, kterej bez bolesti neudělá ani krok, tak takovýhle věci moc neřeší.

Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 03.07.2023, 15:58:49 xxx.xxx.62.132
assil:

Já teda nevím co jsou ty zkratky, ale u trocoxilu mi tenkrát říkali, že to poškozuje ledviny nebo játra, už přesně nevím a že testy na to byly dělaný jen na max půl roku užívání.

Jenže když má člověk starého psa po dvou operacích nohy, kterej bez bolesti neudělá ani krok, tak takovýhle věci moc neřeší.


Pardon:

GIT - gastrointestinální trakt

AIM - akutní infarkt myokardu

CMP - cévní mozková příhoda

Osobně si ale myslím, že právě ty zjištěné AIM a CMP budou spíše “class efekt”, už teď je totéž varování třeba pro propyfenazon (ten je např. ve VALETOLu). A není to koxib, je to staré nesteroidní antiflogistikum.

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 03.07.2023, 18:14:57 xxx.xxx.0.1

Dneska je to týden od podání Librely. 

Lidičky, je to ZÁZRAK!!!👍 Mám zpátky svého usměvavého Vořecha, odpoledne mě vítal s hračkou v hubě. Krásně mu účinek najel, jsem překvapená, že už po 7 dnech takhle báječně L. zafungovala (potvrzuji tedy zkušenosti předchozích přispěvatelek). Pes je veselý a hravý, zvedá se z lehu úplně bez problémů, lítá si na vycházkách, hraje si (stále ještě trochu opatrně) s fenou. 

Když si vzpomenu na tu hromádku neštěstí, která se před týdnem sotva ploužila, měla problém vyjít dva schody, ohnout se k žrádlu, je to neuvěřitelný rozdíl. 🙂 

V srpnu je pesan objednán na druhou dávku a rozbory, krev + moč, snad se mu ledviny či játra nezhorší.  Ještě jednou díky všem za zkušenosti, moc mi při rozhodování pomohly.🌻

Fíkovnice, ráda vás tu vidím. Měla bych jednu otázečku - sice jsem se dočetla, že: “Bedinvetmab je vysoce specifický protein imunitního systému, který cílí na klíčový mediátor bolesti NGF a neutralizuje jej. Vazbou na něj snižuje množství volného NGF schopného vázat se na receptory v neuronech, imunitních a dalších buňkách, což má za následek redukci bolesti, snížené uvolňování prozánětlivých mediátorů a dalšího NGF a redukci neurogenního zánětu.” 

Mohla byste mi to jako totální laice v téhle oblasti přetlumočit? Mechanismus účinku tkví v přerušení vnímání bolesti, snížení zánětu, ale klouby postižené OA zůstávají stále “rozbité”, jen o tom pes přestane vědět nebo jak to říci? Přemýšlím, zda si takhle zvíře vlastně nedorasuje klouby totálně, když si bude zvesela a bezbolestně (zaplaťbůh) hopikat, když ho najednou nic nebolí… 

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.07.2023, 19:05:57 xxx.xxx.174.242
Plaka:

Dneska je to týden od podání Librely. 

Lidičky, je to ZÁZRAK!!!👍 Mám zpátky svého usměvavého Vořecha, odpoledne mě vítal s hračkou v hubě. Krásně mu účinek najel, jsem překvapená, že už po 7 dnech takhle báječně L. zafungovala (potvrzuji tedy zkušenosti předchozích přispěvatelek). Pes je veselý a hravý, zvedá se z lehu úplně bez problémů, lítá si na vycházkách, hraje si (stále ještě trochu opatrně) s fenou. 

Když si vzpomenu na tu hromádku neštěstí, která se před týdnem sotva ploužila, měla problém vyjít dva schody, ohnout se k žrádlu, je to neuvěřitelný rozdíl. 🙂 

V srpnu je pesan objednán na druhou dávku a rozbory, krev + moč, snad se mu ledviny či játra nezhorší.  Ještě jednou díky všem za zkušenosti, moc mi při rozhodování pomohly.🌻

Fíkovnice, ráda vás tu vidím. Měla bych jednu otázečku - sice jsem se dočetla, že: “Bedinvetmab je vysoce specifický protein imunitního systému, který cílí na klíčový mediátor bolesti NGF a neutralizuje jej. Vazbou na něj snižuje množství volného NGF schopného vázat se na receptory v neuronech, imunitních a dalších buňkách, což má za následek redukci bolesti, snížené uvolňování prozánětlivých mediátorů a dalšího NGF a redukci neurogenního zánětu.” 

Mohla byste mi to jako totální laice v téhle oblasti přetlumočit? Mechanismus účinku tkví v přerušení vnímání bolesti, snížení zánětu, ale klouby postižené OA zůstávají stále “rozbité”, jen o tom pes přestane vědět nebo jak to říci? Přemýšlím, zda si takhle zvíře vlastně nedorasuje klouby totálně, když si bude zvesela a bezbolestně (zaplaťbůh) hopikat, když ho najednou nic nebolí… 


Jasně,že zrasuje, Librela nic neléčí, je to tak,jak píšete. Proto by to měl být lék poslední volby, kdy je na výběr život s bolestí,tedy nekvalitní, nebo Librela,samozřejmě riziko toho,že klouby půjdou do háje ještě rychleji,ale pes bude mít život kvalitní. Ten Trocoxil udělá to samé, ale ještě při trvalém užívání může poškodit např ty játra

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 03.07.2023, 19:13:13 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 03.07.2023, 19:05:57

Jop, tak jsem si to myslela dobře, i tak jsem za tu možnost vděčná. Tož, ať si Vořechus ten zbytek života užije na plný koule stejně jako další psí pacienti. 🙂 

Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 03.07.2023, 20:08:27 xxx.xxx.61.255
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 03.07.2023, 18:14:57

Také Vás Plako moc ráda vidím🌹, a jsem ráda, že Librela u Vašeho hafana perfektně funguje…👍

No, v podstatě máte vlastně pravdu: Tato monoklonální protilátka cílí na tzv. neuronální růstový faktor (NGF), který je u osteoartritidy velmi důležitým mediátorem bolesti. Ale tento lék má nejméně duální efekt. Zároveň inhibuje uvolňování mediátorů zánětu. A osteoartritis už svým názvem evokuje, že jde o zánětlivý proces. To klasická analgetika tak úplně neuměla (i když částečně ano). Každopádně měla/mají mnohem více NÚ a obecně nesnášenlivosti (mám na mysli klasické NSAIDs).

Uf, teď jsem to napsala jen tak narychlo, budete-li chtít, sepíšu ještě něco třeba do SZ (?).

Fikovnice
Fikovnice (4300 příspěvků) 03.07.2023, 20:13:28 xxx.xxx.61.255
Fikovnice:

Také Vás Plako moc ráda vidím🌹, a jsem ráda, že Librela u Vašeho hafana perfektně funguje…👍

No, v podstatě máte vlastně pravdu: Tato monoklonální protilátka cílí na tzv. neuronální růstový faktor (NGF), který je u osteoartritidy velmi důležitým mediátorem bolesti. Ale tento lék má nejméně duální efekt. Zároveň inhibuje uvolňování mediátorů zánětu. A osteoartritis už svým názvem evokuje, že jde o zánětlivý proces. To klasická analgetika tak úplně neuměla (i když částečně ano). Každopádně měla/mají mnohem více NÚ a obecně nesnášenlivosti (mám na mysli klasické NSAIDs).

Uf, teď jsem to napsala jen tak narychlo, budete-li chtít, sepíšu ještě něco třeba do SZ (?).


Až teď koukám, že podobně Vám napsala Janaa… 👍

I přes tak příznivý efekt bych pesana, pokud má klouby nějak výrazně poškozené, nenechávala dělat extra skopičiny či vylomeniny…ptž samozřejmě, že platí, že bolest je i ochranný faktor. Zbavím sebe/psa/kočku/atd. bolesti a co nastane? Budu/budou moct vykonávat třeba i takové pohyby, které s tou bolestí nemohli…a tím roste riziko dalšího poškození.

Pro zajímavost Plako: Kolik jste za lék platila?

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 03.07.2023, 20:24:23 xxx.xxx.0.1

Fikovnice

Psa nenechávám dělat žádné extra kraviny, coby chronický ledvinář v 8 letech vylomeniny neprováděl a neprovádí. Stačí mu, že se proběhne na vycházce, hrabe si myši, chňapne si fotbalový míč do huby a hrdě si ho nosí apod. Ano, bolest coby ochranný faktor jsem přesně měla na mysli, ten teď pominul. 

Platila jsem necelých 1500,- Kč, pes váží 28 kg. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.