Aktuálně: 4 956 inzerátů174 103 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Strach z otravy

Zoja (neregistrovaný) 23.06.2023, 05:32:07 xxx.xxx.254.35

Dobrý den, potřebovala bych nějaké zkušenosti z praxe, zda je skutečně bezpečné hubit potkany jedem (granulky s antikolagulantem), když existuje šance, že by potkany, kteří jed již pozřeli, mohl zkonzumovat pes. Máme velké plemeno (bernský salašnický) a na 100% se nebude moci dostat přímo k nástraze (je to přes dva ploty, kam ho nikdy nepouštíme), ale nemůžeme zabránit tomu, aby nelovil již "otrávené potkany", kteří ještě nestihli pojít (chytí tak jednoho, dva týdně). Mohl by být antikolagulant v jejich těle pro něj nějak nebezpečný, nebo je již zmetabolizovaný a tak velkému psovi nemůže uškodit? Stalo se někomu z vás, že by bylo psovi zle, ikdyž se prokazatelně nemohl dostat k návnadě?Moc děkuji za odpověď!!!

balu
balu (1534 příspěvků) 23.06.2023, 07:49:46 xxx.xxx.72.176
Zoja:

Dobrý den, potřebovala bych nějaké zkušenosti z praxe, zda je skutečně bezpečné hubit potkany jedem (granulky s antikolagulantem), když existuje šance, že by potkany, kteří jed již pozřeli, mohl zkonzumovat pes. Máme velké plemeno (bernský salašnický) a na 100% se nebude moci dostat přímo k nástraze (je to přes dva ploty, kam ho nikdy nepouštíme), ale nemůžeme zabránit tomu, aby nelovil již "otrávené potkany", kteří ještě nestihli pojít (chytí tak jednoho, dva týdně). Mohl by být antikolagulant v jejich těle pro něj nějak nebezpečný, nebo je již zmetabolizovaný a tak velkému psovi nemůže uškodit? Stalo se někomu z vás, že by bylo psovi zle, ikdyž se prokazatelně nemohl dostat k návnadě?Moc děkuji za odpověď!!!


Důležité je, jestli je jen uloví nebo i sežere. Jestli jen uloví, zabije, tak by to neměl být asi problém, ale pokud i sežere... Zkušenost nemám, ale vycházím z toho, kolik může potkan návnady sežrat a z rozdílu velikosti a hmotnosti potkana a BSP. 

Nám nějaký haj.. chtěl otrávit kavkazanku návnadou - do paštiky přimíchal jed, antikoagulant. Naštěstí toho sežrala jen část a tak ji zachránili. Ale měla tím nabouraná játra. Tehdy na to pár menších psů v okolí zemřelo... pachatele nikdy nechytli...

bambule
bambule (415 příspěvků) 23.06.2023, 10:19:04 xxx.xxx.10.163
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 23.06.2023, 07:49:46

Problém spíš vidím v tom, že jed se v těle kumuluje. Takže z jednoho dvou potkanů být nic nemusí, ale až se v těle psa "nahromadí" dostatek jedu pak bude zle. 

Doron
Doron (1776 příspěvků) 23.06.2023, 10:19:53 xxx.xxx.162.50
andras:

Tímto způsobem se otrávila můj odchov


Opravdu?!?! To je hrozný. 

Takže koncentrace jedu v tom mrtvým potkanovi, je dostatečná na to, aby se otrávil velký pes?

bambule
bambule (415 příspěvků) 23.06.2023, 10:28:47 xxx.xxx.234.116
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 23.06.2023, 10:19:53

Nemusí. Spíš jde o to že jed se v něm ukládá a postupně psa otráví. U nás na podniku se dělala deratizačka opravdu poctivě a dojížděli na to okolní dravci, kočky i třeba kuny. 

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 23.06.2023, 11:21:12 xxx.xxx.25.133
bambule:

Nemusí. Spíš jde o to že jed se v něm ukládá a postupně psa otráví. U nás na podniku se dělala deratizačka opravdu poctivě a dojížděli na to okolní dravci, kočky i třeba kuny. 


zase na druhou stranu tihle to mají těžké, protože ti hlodavci tvoří veškerou nebo většinu jejich denní dávky žrádla. tam se to naakumulovat může snadno, hlavně když deratizační program jede fakt dobře a většina těch hlodavců sežere návnadu.

velký pes, který toho potkana chytne a sežere příležitostně, v takovém riziku není.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 23.06.2023, 20:11:48 xxx.xxx.244.25
Bodlinka:

zase na druhou stranu tihle to mají těžké, protože ti hlodavci tvoří veškerou nebo většinu jejich denní dávky žrádla. tam se to naakumulovat může snadno, hlavně když deratizační program jede fakt dobře a většina těch hlodavců sežere návnadu.

velký pes, který toho potkana chytne a sežere příležitostně, v takovém riziku není.


A používá se vůbec k trávení potkanů jed ? kdysi jsem někde četl složení těch "granulí" a bylo tam něco v tom smyslu jako že obsahují látku která způsobuje vnitřní krvácení řídnutím tepen či co ?🙄ML.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 23.06.2023, 20:13:12 xxx.xxx.25.133
lesakm:

A používá se vůbec k trávení potkanů jed ? kdysi jsem někde četl složení těch "granulí" a bylo tam něco v tom smyslu jako že obsahují látku která způsobuje vnitřní krvácení řídnutím tepen či co ?rolling-eyesML.


však látka, která způsobuje nekontrolovatelné krvácení, které vás zabije, splňuje definici jedu bezezbytku, ne? 

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 23.06.2023, 20:41:31 xxx.xxx.244.25
Bodlinka:

však látka, která způsobuje nekontrolovatelné krvácení, které vás zabije, splňuje definici jedu bezezbytku, ne? 


Hmm  neznám definici jedu žiju s představou že jed napadá především nervovou soustavu , ale otrávenej jsem kolikrát i bez jedu.upsideML.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 23.06.2023, 21:13:53 xxx.xxx.25.133
lesakm:

Hmm  neznám definici jedu žiju s představou že jed napadá především nervovou soustavu , ale otrávenej jsem kolikrát i bez jedu.upsideML.


ne, jed je z definice všechno, co vás zabije v nějaké nižší koncentraci. 

 

taková muchomůrka zelená podle vaší divné definice vlastně není jed, protože ničí játra. 

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 23.06.2023, 21:18:45 xxx.xxx.244.25
Bodlinka:

ne, jed je z definice všechno, co vás zabije v nějaké nižší koncentraci. 

 

taková muchomůrka zelená podle vaší divné definice vlastně není jed, protože ničí játra. 


Nemám žádnou definici jen takovou mou osobní utkvělou představu, jo člověk se učí celej život😇ML.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 24.06.2023, 00:49:55 xxx.xxx.62.63
lesakm:

Hmm  neznám definici jedu žiju s představou že jed napadá především nervovou soustavu , ale otrávenej jsem kolikrát i bez jedu.upsideML.


Jed, co napadá nervovou soustavu, je jen jeden druh jedu.

Jed na potkany mi málem zabil mého prvního psa. A pravděpobobně nenávratně mu poškodil játra.

Snědl přímo ty granule, i když jen trochu.

kometa
kometa (4187 příspěvků) 25.06.2023, 08:28:59 xxx.xxx.147.163
lesakm:

A používá se vůbec k trávení potkanů jed ? kdysi jsem někde četl složení těch \'granulí\' a bylo tam něco v tom smyslu jako že obsahují látku která způsobuje vnitřní krvácení řídnutím tepen či co ?\'rolling-eyes\'ML.


Viz výše. 

Všechno, co vás zabije, třeba i po opakovaném použití, je jed. Na chronickou otravu byl "fajn" třeba arzén. Známý už ve starověku.

Jo, a nejde o řídnutí tepen, ale nesrážlivost krve. Pamatujete si případ heparinového vraha?

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 25.06.2023, 16:08:49 xxx.xxx.20.198
Trickyvoo:

Jed, co napadá nervovou soustavu, je jen jeden druh jedu.

Jed na potkany mi málem zabil mého prvního psa. A pravděpobobně nenávratně mu poškodil játra.

Snědl přímo ty granule, i když jen trochu.


Teď jsem se pro zajímavost dívala, co je na trhu. Už nejsou jen kumarinová antikoagulancia (já dokonce žila v domnění, že hubení tímto způsobem je na ústupu).

Tak jsem vygooglila např. jed SELONTRA. Složení:

  • Účinná látka: 0,075 - 0,077 % Cholekalciferol. Neúčinná látka: 2-hydroxybifenyl (0,0496 % hm.)

Takže vitamín D...

Sardullah
Sardullah (962 příspěvků) 25.06.2023, 16:41:48 xxx.xxx.189.104

Mě upozorňovala přímo deratizérka, že zvíře kočka..pes apod., které by chytilo a snědlo otrávenou myš, tak by mohl být problém. Taky jsem viděla myš po pozření této otrávené návnady, jak byla zpomalená a nebyl problém jí chytit. Teda alespoň u toho jedu, co používají oni.

Já teda pro jistotu myši netrávím, prostě nebudu riskovat, že to některý z mých psů sežere, navíc s tím mám i trochu osobní problém, zabít myš, takže zůstávám u svého způsobu odchytávání do sklopců a vypouštění myší dále od civilizace na louku....teď v létě je to paráda...chytnu ..vypustím. Horší je to v zimě, přeci nevyhodím myš na mráz, takže mám akvárium, kde odchycené myši skladuji a celou zimu se o ně starám a vypouštím až na jaře, když se udělá hezky.....je to teda pěknej vopruz, ale když ony jsou tak roztomiloučké a ty očíčkasleeping...

kometa
kometa (4187 příspěvků) 25.06.2023, 17:05:33 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Teď jsem se pro zajímavost dívala, co je na trhu. Už nejsou jen kumarinová antikoagulancia (já dokonce žila v domnění, že hubení tímto způsobem je na ústupu).

Tak jsem vygooglila např. jed SELONTRA. Složení:

  • Účinná látka: 0,075 - 0,077 % Cholekalciferol. Neúčinná látka: 2-hydroxybifenyl (0,0496 % hm.)

Takže vitamín D...


Jo, chronické předávkování. Ukládání vápníku v cévách a infarkt. Třeba.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 25.06.2023, 17:16:42 xxx.xxx.25.233

selontra je jen pro profi užití. běžný franta každý si koupí jen antikoagulant.

osobně se toho teda nebojím a pokud je potřeba, tak jednu podle návodu a třetí den posbírám uhynulé hlodavce. ty tři dny jsou kočky a Nora zavřený.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 25.06.2023, 22:10:16 xxx.xxx.61.244
Sardullah:

Mě upozorňovala přímo deratizérka, že zvíře kočka..pes apod., které by chytilo a snědlo otrávenou myš, tak by mohl být problém. Taky jsem viděla myš po pozření této otrávené návnady, jak byla zpomalená a nebyl problém jí chytit. Teda alespoň u toho jedu, co používají oni.

Já teda pro jistotu myši netrávím, prostě nebudu riskovat, že to některý z mých psů sežere, navíc s tím mám i trochu osobní problém, zabít myš, takže zůstávám u svého způsobu odchytávání do sklopců a vypouštění myší dále od civilizace na louku....teď v létě je to paráda...chytnu ..vypustím. Horší je to v zimě, přeci nevyhodím myš na mráz, takže mám akvárium, kde odchycené myši skladuji a celou zimu se o ně starám a vypouštím až na jaře, když se udělá hezky.....je to teda pěknej vopruz, ale když ony jsou tak roztomiloučké a ty očíčkasleeping...


Neeeee!

Jani, Ty vážně myši odchytáváš a vypouštíš někde dál???

Jani, pomóóóc! 😄rolling-laughing


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.