Aktuálně: 4 663 inzerátů177 731 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Zvýšená hladina kyseliny listové u kocoura

biaca
biaca (588 příspěvků) 02.07.2023, 21:10:43 xxx.xxx.0.1

Zdravím, 

byla jsem u veterinářky, která provedla odběr krve z důvodu, že kocour jednou do týdne zvracel. Nyní mi volala, že kocour má zvýšenou hladinu kyseliny listové a vitaminu B. Tj. bakteriální infekce v tenkém střevě

nějaké nápady jak tyto hodnoty snížit? Kromě léčby?

Chceme zkusit nasadit prášky na Giardii - pokud léčba zabere znamená to vykoupání kocourů (musím asi vyléčit oba), desinfekci tkanin, vytření podlahy desinfekcí. Jaká je šance, vyčištění na reinkarnaci bakterií? Pokud by nezabraly nasadily bychom Veraflox - který posledně velmi pomohl. 

biaca
biaca (588 příspěvků) 02.07.2023, 21:37:09 xxx.xxx.0.1

Hematologie a biochemie v pořádku bez nálezu, jediný příznak, který kocour má jednotýdenní zvracení. Aktivní, běhá, žere normálně, pije, stolice pevná bez extrémního zápachu. 

lesnizinka
lesnizinka (1623 příspěvků) 02.07.2023, 22:11:34 xxx.xxx.55.197

Teda nejsem vetka, ale jak přišla na celou tu teorii o zánětu v tenkém střevě díky zvýšení těchto dvou hodnot? To tak opravdu je?  Otázka je na místní vetky😉 Kyselinu listovou bych tipla, že žere hodně trávy a B? Že by z masa? Při zánětu mají lidi zvýšené leukocyty a nějak bych to předpokládala i u kočky. 

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 03.07.2023, 03:48:51 xxx.xxx.4.2

to je taková divoká teorie😀pokud vyšetření krve neukázalo příčinu zvracení, což NEUKÁZALO, je potřeba pátrat dál a vytáhnout sono, případně rtg, případně kontrast, případně dále.mmch giardie není bakteriální infekcea v dnešní době elisy opravdu není nutné dumat, jestli je nebo není.

biaca
biaca (588 příspěvků) 03.07.2023, 04:38:27 xxx.xxx.0.1

Sono už měl provedeno také a veškeré orgány má v pořádku. (srpnu, a nyní v prosinci.) K přesné příčině mi doporučila endoskopii, ale ta se v jbc neprovádí navíc kocour by musel pod narkózu. A pokud nic neukázalo sono, proč myslíte, že by něco mohlo ukázat rtg. a kontrast?

Ps. co je elisa? 

Pss. posledně zabral Veraflox, kocour doopravdy tři měsíce nezvracel /z toho důvodu se domnívám, že to musí být nějaká bakterie/ - co se stane pokud zkusím léčbu na Giardie (je opravdu možné, že zabere?) 

Vím, že pokud léčba zabere budu muset vydesinfikovovat celý byt (nejlépe asi horkou párou než chemii) , a vykoupat kocoury (bylo by možné použít suchý šampon pro kočky?) Navíc každodenní výměna podestýlky. V každém případě vše vydesinfikuji jen pro jistotu nikomu to neuškodí.

lesnizinka
lesnizinka (1623 příspěvků) 03.07.2023, 07:54:14 xxx.xxx.39.8

Tak si říkám, jestli vy ty kocoury moc nepozorujete a problémy nehledáte…myslím, že tento není první a jediný? Pokud kocour jinak prospívá, neřešila bych to, netahala ho na další vyšetření a necpala do něj další a další. Třeba zvrací ze stresu. Kdyby měl giardie, tak má průjem. Takže rvát ho chemií a desinfikovat všechno včetně jeho mu může uškodit ještě víc. 

hmn
hmn (1053 příspěvků) 03.07.2023, 08:30:50 xxx.xxx.43.113

“mmch giardie není bakteriální infekcea v dnešní době elisy opravdu není nutné dumat, jestli je nebo není.”

bodlinko, jak je to, ve srovnání s rozborem trusu, přesné? je to uváděno jako doplňková metoda k flotační (aktuálně řeším se psem)

Doron
Doron (1899 příspěvků) 03.07.2023, 10:48:52 xxx.xxx.15.212

A nezvrací, takový ty smotky chlupů, trichobezoáry se tomu tuším říká?

Jak ty zvratky vypadají a co v nich je? A kdy zvrací? Na lačno? Po jídle? Je jídlo pořád stejný? Je to pěna nebo nestrávený jídlo? Nebo natrávený?

biaca
biaca (588 příspěvků) 03.07.2023, 10:53:19 xxx.xxx.47.71

A poté co se vyzvrací se klidně za 5 minut nají a už nezvrací. Někdy zvrací ráno, někdy dopoledne, někdy odpoledne - ale je to pouze jednou týdně. 

kometa
kometa (4391 příspěvků) 03.07.2023, 15:28:27 xxx.xxx.147.163
biaca:

Zdravím, 

byla jsem u veterinářky, která provedla odběr krve z důvodu, že kocour jednou do týdne zvracel. Nyní mi volala, že kocour má zvýšenou hladinu kyseliny listové a vitaminu B. Tj. bakteriální infekce v tenkém střevě

nějaké nápady jak tyto hodnoty snížit? Kromě léčby?

Chceme zkusit nasadit prášky na Giardii - pokud léčba zabere znamená to vykoupání kocourů (musím asi vyléčit oba), desinfekci tkanin, vytření podlahy desinfekcí. Jaká je šance, vyčištění na reinkarnaci bakterií? Pokud by nezabraly nasadily bychom Veraflox - který posledně velmi pomohl. 


Viz výše. kyselina listová je jedním z druhů vitamínů B. Nevím, čemu by to vadilo. Hydrofilními vitamíny se organismus předávkovat nemůže. A jako indikátor bakteriálního zánětu nejsou. 

Ostatní hodnoty byly v pořádku - jaterní enzymy, bilirubin, urea…?

Nějak tomu nerozumím. Hledat v krvi zrovna hladiny vitamínů…

assil
assil (1578 příspěvků) 03.07.2023, 15:30:06 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 03.07.2023, 10:53:19

Štítka se dělala? Kočky zvrací při zvýšené funkci a starší kočky to mají docela často.

Fikovnice
Fikovnice (4551 příspěvků) 03.07.2023, 15:41:15 xxx.xxx.62.132
biaca:

Ne jedná se o čistou žluč - granule má stále k dispozici. 

Obrázek

Toto mi ale Elsa občas také vybleje.

Zrovna včera jsem jim koupila novou kočičí trávu a posléze jsem našla vyzvracený “bobek” a pak ještě to, co Ty.

Každopádně bych u giardiózy očekávala průjmy, zvracení ani příliš ne.

Pro Hmn: ELISA je přesnější - stanoví cysty giardií reakcí pl + Ag. Předpokládám, že dříve se cysty stanovovaly jen mikroskopicky. ELISA je diagnostická metoda založená na imunitní reakci.

Doron
Doron (1899 příspěvků) 03.07.2023, 16:10:28 xxx.xxx.15.212

Vypadá to, že zvrací na lačno. Čistá žluč to  není. To by bylo víc zelený, ne?

A nemůže to být tím, že mu granule nechutnaj? Že nežere a nažere se, až když je mu z hladu blbě? Má i maso? Nebo, že se prostě někdy z nějakýho důvodu ( stresu) zapomene nažrat?

Já takový občasný zvracení nikdy neřešila, asi jsem nedbalá.. 

A ještě taková blbá otázka, když opravdu zvrací jen jednou za týden, je to nějaký konkrétní den? Třeba o víkendu? Mířím k tomu, jestli si s ním nějak horečně nehrajete, nebo neuklízíte nebo prostě jestli něco není jinak…

biaca
biaca (588 příspěvků) 03.07.2023, 16:38:08 xxx.xxx.47.71

kometa, já už mám většinu vyšetřeních udělaných, všechny v pořádku. Minulý týden krev, která vyšla v pořádku. V moči se také nikdy nic nenašlo nyní jsme ji nedělaly, ale v březnu byla ok. Stolice také vždy byla bez nálezu, pokud někdo měl nějaký nález tak vždycky u mladšího Klimenta. 

Právě, že s tím kocourem už běhám dlouho a nikdy nic. Udělala jsem mu už různá vyšetření - sono 2x, moč 4x, krev 3x - rengen a endoskopii ne

Teprve až nyní mám hodnoty, které vyšly nehorázně vysoké Vitamin B12 má mít kočka do 984, a kyselina má být nejvíce 49. 

Folic acid - tedy kyselina 77, a vitamin B12 1937

Trávu už mám pouze jednu a nikdy jsem ho neviděla, že by k ní nějak horečně běžel. 

Žrádlo má k dispozici neustále granule (u bengálu nezbytnost), k snídani dostává konzervu, k obědu má cosmu, k první večeři zbytek konzervy, a večer má kuřecí maso čerstvé. Navíc ke mě chodí často, abych ho nakrmila granulemi rozcapený kocour. 

A ano, častěji zvrací, když si prohodím kvůli španělštině směny a jdu do práce odpoledne. 

Fikovnice
Fikovnice (4551 příspěvků) 03.07.2023, 19:48:34 xxx.xxx.61.255
Doron:

Vypadá to, že zvrací na lačno. Čistá žluč to  není. To by bylo víc zelený, ne?

A nemůže to být tím, že mu granule nechutnaj? Že nežere a nažere se, až když je mu z hladu blbě? Má i maso? Nebo, že se prostě někdy z nějakýho důvodu ( stresu) zapomene nažrat?

Já takový občasný zvracení nikdy neřešila, asi jsem nedbalá.. 

A ještě taková blbá otázka, když opravdu zvrací jen jednou za týden, je to nějaký konkrétní den? Třeba o víkendu? Mířím k tomu, jestli si s ním nějak horečně nehrajete, nebo neuklízíte nebo prostě jestli něco není jinak…


Popravdě, já takovéto zvracení také neřeším. A souhlasím s Tebou, že to není čistá žluč. Mně blejou možná i častěji než Biace. Jenže já moc ani nemám šanci poznat kdo to byl… Každopádně Prostřední je téměř z obliga - ten má kachní žaludek. Nejvíc chuděra Elsa - kvůli té srsti…

Fikovnice
Fikovnice (4551 příspěvků) 03.07.2023, 19:50:24 xxx.xxx.61.255
biaca:

kometa, já už mám většinu vyšetřeních udělaných, všechny v pořádku. Minulý týden krev, která vyšla v pořádku. V moči se také nikdy nic nenašlo nyní jsme ji nedělaly, ale v březnu byla ok. Stolice také vždy byla bez nálezu, pokud někdo měl nějaký nález tak vždycky u mladšího Klimenta. 

Právě, že s tím kocourem už běhám dlouho a nikdy nic. Udělala jsem mu už různá vyšetření - sono 2x, moč 4x, krev 3x - rengen a endoskopii ne

Teprve až nyní mám hodnoty, které vyšly nehorázně vysoké Vitamin B12 má mít kočka do 984, a kyselina má být nejvíce 49. 

Folic acid - tedy kyselina 77, a vitamin B12 1937

Trávu už mám pouze jednu a nikdy jsem ho neviděla, že by k ní nějak horečně běžel. 

Žrádlo má k dispozici neustále granule (u bengálu nezbytnost), k snídani dostává konzervu, k obědu má cosmu, k první večeři zbytek konzervy, a večer má kuřecí maso čerstvé. Navíc ke mě chodí často, abych ho nakrmila granulemi rozcapený kocour. 

A ano, častěji zvrací, když si prohodím kvůli španělštině směny a jdu do práce odpoledne. 


Tak není v tom hodně psychika? Jestli je na Tebe nějak extrémně navázaný…?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.