Aktuálně: 4 978 inzerátů173 961 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Sršeň asijská - invaze?

ulyvudoli (neregistrovaný) 26.12.2023, 10:03:30 xxx.xxx.148.219

Možná že chovat včely ve voliéře s oky takového průměru, že tím okupující sršni k včelkám neprolezou. Ale v tom dokumentu ty mechanismy jsou hodně promakané.👍

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 26.12.2023, 12:35:49 xxx.xxx.171.177
ulyvudoli:

Možná že chovat včely ve voliéře s oky takového průměru, že tím okupující sršni k včelkám neprolezou. Ale v tom dokumentu ty mechanismy jsou hodně promakané.👍


Nad tím jsem také uvažovala.

 Ale třeba to nebude až tak žhavé. Pečlivě jsem sledovala zpráva týkající se nálezu na Moravě. Zaujalo mě, že ačkoli bylo loňské léto mimořádně příznivé pro tento tip sršně, sršní kolonie nebyla v době likvidace ještě tak silná, aby lovila včely. Ty podle tvrzení ,,broukologa"😜 kolonie potřebuje hlavně v době, kdy krmí generaci budoucích matek. Hnízdo tedy nebylo přez pokročilou dobu ještě biologicky zralé natolik, aby včelí úly v okolí likvidovalo. Toto ostatně potvrzoval i včelař, který měl nedaleko hnízda své úly. Začínám věřit, že existuje možnost, že se nám alespoň tahle pohroma, pokud se zárověň zapojíme do monitoringu a likvidace hnízd, vyhne.

Anonymní (neregistrovaný) 26.12.2023, 12:45:18 xxx:xxx.fe21:becf
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 26.12.2023, 12:35:49

Stejně nechápu jak se takové hnízdo zatoulalo až k nám. Asijské sršně napadly hlavně Německo a Rakousko.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 13.03.2024, 10:53:36 xxx.xxx.139.252
Anonymní:

Stejně nechápu jak se takové hnízdo zatoulalo až k nám. Asijské sršně napadly hlavně Německo a Rakousko.


To je velmi jednoduché. Tento hmyz vytvoří oplozené matky a zatímco všichni ostatní jedinci hnízda před zimou uhynou, zimu přežívá jen oplozená matka. Stejně je to u našich vos, našich sršní a i u čmeláků. Pak stačí s nějakým zbožím přivézt zazimovanou hybernovanou matku. Třeba s kládou dřeva a někde pod kůrou “spí” matka. Nebo v nějaké štěrbině v paletě, v dutině ve stěně mnohovstevné lepenkové krabice a podobně.

Mřížka v česně nepomůže, sršně loví přistávající včely na letáku. Ochrana je jakýsi truhlík na čelní stěně úlu, velikosti třeba 40x20 cm a hluboký asi 10-15 cm. Je na úle připevněný tak, aby kolem stěn z prkýnek nic nemohlo prolézt a “truhlík” má svislé dráty (jako klec na kanára) tak daleko od sebe, že včela proletí, sršeň ale ne.

Už roky praktikuju pasti na vosy a sršně, kde se snažím na jaře pochytat právě matky obojí havěti. Většinu let se mi podaří, že mě pak (a hlavně moje včely) vosy a sršně neobtěžují.

Protizákonné? No asi jo, ale už Komenský napsal, že slušný člověk se nestoudnými zákony řídit nemá. Snažil se vychovávat, a ne jen děti, k tomu, aby byl každý schopen rozpoznat zákony správné a potřebné od těch nesmyslně buzeračních.

Horší je jiná věc, kterou si nikdo moc neuvědomuje. Asijské sršně útočí na lidi i 50 a více metrů od svého hnízda. Ekoteroristi chtějí zakázat vstup do lesů lidem úplně, začali různými CHKO, rezervacemi a podobnými buzeracemi, pomalu, plíživě. Taky v rámci stejného programu vysazují nebezpečná zvířata jako je medvěd a vlk a třeba divoký tur je nebezpečnější, než medvěd!!!!!!!! Pak prosadí zákaz vstupu do lesů a luk s tím, že jde o bezpečnost lidí. Stačí dvě generace a mladí b.bi myslí, že je buzerace kolem nich normální a někteří jí dokonce fandí a pomáhají terorizovat spoluobčany.

Prostě občánkové, mladí progresivisté - piráti, zelení a všichni ostatní nenormální liberální cvoci chtějí lidi držet jen ve městech - dvacetiminutová města - a do přírody bude obecný zákaz vstupu. Někde na Západě už to tak je. Začalo to dávno, už hnutím Brontosaurus před 60 lety. Ekobuzerači tvrdí, že příroda by byla krásná, kdyby jí neškodil největší škůdce = člověk. Ano, tak dávno už běží program majitelů zeměkoule zotročit lidi a držet je jako v klecích ve městech (jako kdysi nevolník byl přikovaný k polím a dobytku a nemohl nikdy nikam cestovat). Různé programy, třeba Natura 2000, mají už nyní, po 24 letech ten následek, že se kolem mnoha řek a potoků vůbec nedá projít!

Vůbec bych se nedivil, kdyby sem asijské sršně vysazovali ekoterorističtí zelení magoři. Z výše popsaných motivů. Ty motivy jsou realitou a každý pozornější je může vidět kolem sebe. Začali tím, že chtějí zrušit “chudým” auta a svobodu pohybu.

Anonymní (neregistrovaný) 15.03.2024, 08:20:29 xxx.xxx.56.145

Bojovat proti sršni asijské je jako boj s větrnými mlýny. Vloni to byly první vlaštovky ale letos se to rozjede, ohnisek bude tolik že už nepujdou kontrolovat a likvidovat. Nechci být prorokem špatných zpráv ale to je bohužel nejreálnější scénář. Ale Slovensko by na tom mělo být ještě hůř než my, jsou teplejší oblast.

Anonymní (neregistrovaný) 15.03.2024, 10:38:53 xxx.xxx.148.145
Tom50:

Jasně, jste o tisíc kilometrů dál a tak myslíte, že máte ještě čas… To jsme si tu mysleli ještě vloni taky.

😉


Užívejte poslední roky bez útoků sršní. Dá se čekat, že šíření na tom bude asi podobně jako s asijskými slunéčky, pomalý rozjezd a pak je to všude.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 03.04.2024, 08:41:04 xxx.xxx.139.252

Protože nám vládnou ubožáci, kteří hájí zájmy hrstky ekoteroristických aktivistů víc, než drtivé většiny občanů, zůstává i tento hrozící problém jen na nás samotných. Viz můj příspěvek v tomto vláknu ze 13.3.24

V mnoha svých příspěvcích tvrdím, že se děje, hlavně u mladé generace, že lidi ztratili schopnost bezpečně rozpoznat dobro od zla, krásné od ohavného, slušné od neslušného, šlechetné od podlého. Došlo mi, že moje tzvrzení mnozí myslí, že si Podblanický včelař jen něco vymýšlí aby buzeroval mladé a neslušné staré. Proto upozorňuji, že jsem to nevymyslel já, ani Komenský. Byl to Sókratés. Mimochodem, vděční Athénští spoluobčané ho za to popravili, hlavně že jim morálkou a etikou prý kazil děti. Už dávní Athénští občané dobře věděli, že zbohatnout se dá snadněji šmejdovstvím než poctivou prací a o prachy šlo především už tehdy, demokracie nedemokracie. (Platón i Aristoteles tvrdili, žili v době kdy byla “mladá”, že nemůže fungovat). A tak se zbavili učitele, ketrý jim kazil děti tím, že je učil co je slušné, šlechetné a krásné. Ano, byl to on kdo vymyslel etiku. (vyučuje se etika ve školách?)

Přidám co jsem já vymyslel. Tvrdím, že přirozené je být svině, proradně zákeřný s.áč. To jde každému nějak samočinně a být zloduchem se nemusí nikdo učit, to máme naprogramované. Proto jsem ateista, protože tento fakt koliduje s tvrzením, že je člověk stvořen k obrazu… 

Jenže pro obecné dobré je nutné, ve shodě s tvrzením Sókrata a jeho žáka Platóna a jeho žáka Aristotela a dalších, dennodenně se sám každý jeden snažit a usilovat bojovat se svou přirozeností a vyvíjet nemalé úsilí být dobrým, slušným, šlechetným. A to vyžaduje, hlavně pro někoho, nemalé úsilí a dnes přišla doba, že drtivá většina, hlavně mladých, nechce vynakládat ŽÁDNÉ úsilí.

Ovšem kdo by slušným člověkem být chtěl, k tomu je ale nutný prazákladní, řekněme Sókratem definovaný předpoklad, umět rozpoznat, sám každý jeden ve svém nitru, co je správné a co patřičné není. Já se o to celý život snažím, proto se někým nezabývám a někomu se vyhýbám a často mi stačí první pohled a obyčejně se v dotyčném nespletu. Ano, zbohatnout se tak nedá…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.