Aktuálně: 4 667 inzerátů177 214 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů

celodenní? vyjížďka 35km

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 05.07.2023, 02:56:27 xxx.xxx.168.148

Zdravím. Už skoro dva roky si tak nějak vysnívám cestu koňmo na hrad. Nejbližší je od nás něco přes 17 kilometrů…. Nejdelší vyjížďky, co zatím děláme jsou 10km.Plno lidí tady ví, že Sáře bude v srpnu 19… Jak náročná taková vyjížďka podle vás je? Dala by se zvládnout? Samozřejmě předpokládám nějaké zastávky…Co byste sebou doporučili vzít?… měla bych investovat do sedlové brašny nebo prostě batoh na záda? 

kometa
kometa (4377 příspěvků) 05.07.2023, 07:36:25 xxx.xxx.147.163
Lenacia:

Zdravím. Už skoro dva roky si tak nějak vysnívám cestu koňmo na hrad. Nejbližší je od nás něco přes 17 kilometrů…. Nejdelší vyjížďky, co zatím děláme jsou 10km.Plno lidí tady ví, že Sáře bude v srpnu 19… Jak náročná taková vyjížďka podle vás je? Dala by se zvládnout? Samozřejmě předpokládám nějaké zastávky…Co byste sebou doporučili vzít?… měla bych investovat do sedlové brašny nebo prostě batoh na záda? 


Za mě je to trochu moc na netrénovaného koně. My jezdili denně 20 - 25 km, převážně krok, mírně kopcovitý terén - pro představu Blanský les, podhůří Šumavy.

kometa
kometa (4377 příspěvků) 05.07.2023, 07:38:45 xxx.xxx.147.163
kometa:

Za mě je to trochu moc na netrénovaného koně. My jezdili denně 20 - 25 km, převážně krok, mírně kopcovitý terén - pro představu Blanský les, podhůří Šumavy.


Proč mi zmizela červená tužtička pro možnost editace?

Jo a kromě základní lékarničky bych měla mobil a zajištěnou možnost případného odvozu pro koně.

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 07:57:22 xxx.xxx.108.206

Být Vámi, zkusím si pár 20km vyjížděk a pak už 35 dáte také - obzvláště když si na hradě uděláte pauzu, odsedláte a nebudete nikam spěchat. Ovšem říkám to z pozice člověka, co těch 30-35km jezdí velmi pravidelně (občas si po takovéhle vyjížďce jdeme třeba ještě večer zasportovat nějak jinak…).

Samozřejmě, alternativně můžete zvážit že Vás tam někdo posune přívěsem, případně Vás někde doprava vyzvedne - kobyla ale musí být zvyklá nastupovat, protože nakládat v terénu může být složitější než doma (a nebo opačně, naše koně vědí že nástupem to končí a sami se do konibusu cpou).

Na baťoh se vykašlete, to je nepohodlné. Fajn jsou brašny na dečce, vždyť sebou potřebujete maximálně lehkou bundu pro sebe (když teda pojedete za hezkého počasí). A budete-li mít někoho na telefonu, kdo ty věci doveze, tak v reálu můžete takovou vyjížďku absolvovat jenom se stovkou v kapse na zmrzlinu na hradě a jinak nepotřebujete sebou vůbec nic.

P.S. Pokud chcete být opravdu odpovědná, projeďte si základ trasy třeba na kole. Ale zase upřímně, to jsme nikdy nedělali, vždy se vezme mapa a jede se…

Kallisto
Kallisto (122 příspěvků) 05.07.2023, 08:06:33 xxx.xxx.217.242

Tak 10km ujedu za normální odpolední vyjížďku se svou špekovou koulí za cca 1,5h.

Postupně navyšujte abyste byla na půldenní vyjížďce na těch svých 17km. Pak už celodenní dáte. Teď je dlouho světlo, máte na to celý den od brzkého rána až do pozdního večera, časově se to dá zvládnout úplně s přehledem s poctivými přestávkami. 

Arbora
Arbora (309 příspěvků) 05.07.2023, 08:32:54 xxx.xxx.0.1

35 za deň dám aj ako človek za deň úplne bez problémov, nebola by som z toho v nejakom strese. V rozumnom tempe, samozrejme.

Taký Tuzemec od Terezy Kopeckej v 19 odbehol 160km na treťom mieste, 19 ešte nie je žiadny dôchodca.

kometa
kometa (4377 příspěvků) 05.07.2023, 16:02:42 xxx.xxx.147.163
raven_kix:

Nezmizela, jen jsem ji udělal nyní černě a je vedle tlačítka citovat. A byla prodloužena doba na editaci na 30 minut. 


Ale já ji tam nemám! Ani červenou, ani černou.

Už mám! Nicméně ve vedlejším vlákně mě to hodilo do inzerce. Ale já si poradím!

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 05.07.2023, 20:14:37 xxx.xxx.0.1

Děkuji. Rozhodně chci začít nejdřív prodlužovat cesty. Ale je trochu jiný tu kličkovat okolo v kopcích než vyloženě jet někam daleko. 

Daná trasa na hrad je sjízdná a běžně ji zdejší jezdci občas jedou, takže že je to sjízdné to vím. 

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 23:01:02 xxx.xxx.108.206
Lenacia:

Děkuji. Rozhodně chci začít nejdřív prodlužovat cesty. Ale je trochu jiný tu kličkovat okolo v kopcích než vyloženě jet někam daleko. 

Daná trasa na hrad je sjízdná a běžně ji zdejší jezdci občas jedou, takže že je to sjízdné to vím. 


Ale proč ne, klidně se ten Váš okruh projeďte dvakrát, případně mezi tím odstavte koně na chvíli do boxu a znova. Je jedno zda to najezdíte najednou či kolem komína… 

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 05.07.2023, 23:30:28 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele jbb z 05.07.2023, 23:01:02

já to myslela tak, že když jen kličkuju okolo stáje tak jednak to tady už znám a druhak prostě vím, že to mám hned kousek zpátky 

jbb
jbb (39 příspěvků) 05.07.2023, 23:45:56 xxx.xxx.108.206
Lenacia:

já to myslela tak, že když jen kličkuju okolo stáje tak jednak to tady už znám a druhak prostě vím, že to mám hned kousek zpátky 


No jo, ale na naježděnou vzdálenost to vliv nemá (na chování koně může, ten je kolem své stáje daleko jistější než když se musí spolehnout na Vás). 

A 17 km “daleko” pak vůbec není daleko, obzvláště když budete mít “zálohy na telefonu” - tedy někoho kdo doveze autem ev. potřebné (jak se nám hodila sousedka, když partnerka se vykoupala s koněm ve strouze…). No a pokud budete mít dokonce na telefonu přepravák (heslo “mission abort”), tak to už se vůbec nemusíte bát ničeho.

Odkud jste, že bychom přijeli a udělali s výlet s Vámi? ;-)

P.S. Snad admin promine odkaz na starší článek z našeho pera - ono se zase tolik nezměnilo od té doby, pouze přibyly zkušenosti a zvětšil se nájezd (poslední roky cca >2000 km/ročně). A možná jste ho už stejně všichni četli.

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 06.07.2023, 00:49:46 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele jbb z 05.07.2023, 23:45:56

Kousek od Chodové Plané. 

Já si celkem myslím že bychom to měly zvládnout. Ale přecijen se chci připravit… powerbanku, nějakou základní lékárničku, něco k pití a svačinu. Po cestě žádné hospody nejsou a i ten hrad je jen zřícenina na kopci… jak vyřešit vodu pro koně?  

Měla bych raději dát udidlo, nebo to prubnout na bezudidle když na něm stejně jezdíme furt. 

Anonymní (neregistrovaný) 06.07.2023, 07:58:31 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Lenacia z 05.07.2023, 02:56:27

Asi budu hnusná, ale Lenacio, vy by jste to ušla?  

jbb
jbb (39 příspěvků) 06.07.2023, 08:26:43 xxx.xxx.108.206
Anonymní:

Asi budu hnusná, ale Lenacio, vy by jste to ušla?  


Asi budu hnusný, ale co je to za pitomou otázku? Vy odskáčete sama bez koně L parkur, například? Takovéhle holšišky jsme měli kdysi ve stáji… když mučily koně na prašné jízdárně, tak to bylo cajk, ale když já vyrazil na 15-20 km po okolních lesích a polích, to jsem byl super tyran. 

35km na trénovaném koni je zcela OK. Na nějakou lékárničku a powerbanky bych se fakt vykašlal, vždyť je to půldenní výlet…

kometa
kometa (4377 příspěvků) 06.07.2023, 08:36:12 xxx.xxx.147.163
jbb:

Asi budu hnusný, ale co je to za pitomou otázku? Vy odskáčete sama bez koně L parkur, například? Takovéhle holšišky jsme měli kdysi ve stáji… když mučily koně na prašné jízdárně, tak to bylo cajk, ale když já vyrazil na 15-20 km po okolních lesích a polích, to jsem byl super tyran. 

35km na trénovaném koni je zcela OK. Na nějakou lékárničku a powerbanky bych se fakt vykašlal, vždyť je to půldenní výlet…


Jenže ten kůň není (zatím) trénovaný. Je zvyklý na 10 km. A je mu 19.

My jsme, s trénovanějšími a mnohem mladšími koni, ušli neplánovaně 36 km. A další den museli mít oraz. A k jednomu jsme volali veterináře.

Toť zase moje zkušenost.

jbb
jbb (39 příspěvků) 06.07.2023, 08:51:52 xxx.xxx.108.206
kometa:

Jenže ten kůň není (zatím) trénovaný. Je zvyklý na 10 km. A je mu 19.

My jsme, s trénovanějšími a mnohem mladšími koni, ušli neplánovaně 36 km. A další den museli mít oraz. A k jednomu jsme volali veterináře.

Toť zase moje zkušenost.


No však taky Lenacia nechce rovnou vyrazit, naopak řeší co a jak. 

Naše koně jsou schopni jít do 40 km, dva dny za sebou. Pak je lepší dát jim pauzu. Nad 50 za den už to není radost ani pro jezdce  Ale zase, když jsme za den dali 36km na týmu A a dalších 18km na jiných koních, tak jsme byli další den jak rybičky. 

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 06.07.2023, 09:55:40 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.07.2023, 07:58:31

Kdybych neměla plantární fasciitii a úraz menisku, tak ano věřím že bych to ušla. 

Jestliže narážíte na mou váhu, tak pro mě nikdy nebyl takový problém něco někam ujít. Ale byla sem prostě pomalejší než všichni ostatní, a nikdo na to nebral ohled. 

Buggyra (neregistrovaný) 06.07.2023, 11:43:37 xxx.xxx.83.42

Já si vždycky říkám, že i netrénovaný kůň musí ujít to, co netrénovaná já. Však má o dvě nohy víc. Samozřejmě počítám toho koně bez bagáže (tj. bez jezdce).Pokud tedy vím, že ujdu bez přípravy 20 a neumřu, tak počítám takto:10 máte natrénováno, protože to chodíte několikrát týdně na vyjížďce+ 20 dáte, i kdybys měla cajdat pěšky a kůň dojít bez zátěže (jestli 20 pěšky ujdeš)- no a zbytek už doladím tou přípravou na delších trasách. Tj. v tuhle chvíli bych klidně našla nějakou pěknou dvacítkovou trasu a jezdila bych dvakrát týdně tu. Za měsíc bude hrádeček na pohodu ;-)Jak píše jbb, je hezké mít za zadkem někoho, kdo případně koně odvleče domů (ale klidně i pěšky, páč půjdou stejně max 17 km) a pro tebe zajede autem, kdyby něco. Převoz hengrem se dá řešit i během hodin, pokud to bude nutné. A stoprocentně bych jela nejradši s někým, kdo tam na ten hrádek už jel. Kdo zná trasu, ví, kde na tebe vyběhne nakrknutý zemědělec s vidlema, kde je dobré přecházet silnice, kudy se dostat k nejbližší civilizaci…Jezdím 18letého koně a jezdíme normálně tady takové plácačky kolem vsi řekla bych tak 5 km okruhy, málokdy to je 10. A jednou za měsíc mi rupne v bedně a jedem 30. A kůň zatím neměl potíže. Ale pravda, taky trochu skáče, a když děláme kondici, jezdím třeba obden, takže ten kůň něco dělá.Co se týče uždění, vem to, s čím se ty cítíš jistější. A nakonec jestli chceš, klidně obojí, otěže si můžeš přepnout vždycky - a mít náhradu, když se něco po… (a potřebuješ si navázat třmenový řemen nebo dovázat bagáž) není od věci. Co se týče bagáže na cestu, ber toho co nejmíň (pokud ti telefon normoš vydrží tři dny, tak se na powerbanku vy…). Ale pokud potřebuješ pít a jíst (jakože pravidelně, ze zdr. důvodů) a nejsi si jistá, zda po cestě bude kde se zásobit, tak si to s sebou vezmi. Když bude víc bagáže, můžeš třeba do kopce slézt a koně vést, abys mu ulehčila život.Koně napatlej repelentem i když to normálně neděláš. Nebála bych se nos a bílé znaky klidně i opalovákem. Sebe napatlej opalovákem a replentem, i když to bude vypadat, že to nebude potřeba. A měj pokrývku hlavy i když to bude vypadat, že to není potřeba (i když slezeš někde s koně). A jezdíš s helmou, že jo? Na výlet jeď se všemi dostupnými bezpečnostními prvky. A s reflexními prvky. Reflexní vestou se dá označit místo nebo mávat na záchranáře. Věším reflexní prvky na koně i na sebe - když budu mít jen vestu a spadnu, kůň je neoznačený… Když dám reflexy jen koni a spadnu a kůň odejde, nemám čím mávat… Telefon měj vždy u sebe v kapse/ledvince. Nikdy v brašně nebo kapse na koni. Když spadneš nebo se ti kůň vytrhne, telefon odejde s ním.

Buggyra (neregistrovaný) 06.07.2023, 11:44:52 xxx.xxx.83.42

Neříkalo se něco o tom, že odstavce budou? Jsem mezi tím něchala celé řádky volné a prdlajs. No nic, přežvékejte si každý jak umíte ;-)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.