Aktuálně: 4 584 inzerátů178 034 diskuzních příspěvků17 799 uživatelů

celodenní? vyjížďka 35km

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 07.07.2023, 15:56:03 xxx.xxx.40.140

Ja chodím všade s ruksakom, aj na túry som tak chodila, až do doby, než sa mi pri cvale otvoril zips a začalo mi z neho vypadávať spodné práddlo, ktoré som si viezla na druhú farmu, páni na štvorkolkách, ktorí to túrovali za mnou (áno, človek stretne aj takýchti ľudí, kobyle to bolo jedno, inému koňovi nemusí) z toho boli takí paf, že dokonca tie bazmeky vypli 😀

Takže ak nejakú brašňu, vak, hocičo, tak otestovať, či sa pri rýchlejšom tempe, či väčšej náplni nerozíde zips, potom som už nosila iba takú tú vec, čo sa zapínala iba cez trup, človek sa pod ruksakom dosť opotí. Ja sa potím veľa a preto na lesnú turistiku nosím náhradný odev a samozrejme pršiplášť a niečo s dlhým rukávom.

Keď som bola mladšia, nedokázala som sa orientovať v teréne, takže sme bežne vyšli na úplne inom kopci (koňmo), prípadne som vyšla na úplne inom konci pohoria (namiesto v Ždiari v Lendaku…😀), ale to už dnes asi nehrozí, už dokonca aj ja mám mapy.cz 😀

Verun
Verun (748 příspěvků) 08.07.2023, 19:54:10 xxx.xxx.220.12
Horsana:

Ale zase nemladnem, no…a vážim o 20 kg viac, než keď mi bolo medzi 20-40 rokov 😔

Ak by bolo dobytie hradu naplánované na koniec prázdnin, tak to sú ešte 2 mesiace zvyšovania tréningovej vzdialenosti a to už si kobyla povie, či je to pre ňu ok.

Korektúry naplánovať tak, aby kobyla nešla čerstvo po nich.

Dosť dobré je vedieť, či kôň pod sedlom kadí a či je ochotný sa aj vyčúrať.

Je nutné sledovať predpoveď počasia a vyraziť veľmi skoro, vytipovať si miesta, kde sa dá prečkať búrka.

Cestu je dopredu ideálne si prejsť, hoci aj autom, alebo pozrieť fotky cez freemap- už sa nám stalo, že sme mali na ceste ťažbu, polom, alebo most, ktorý na mape bol proste most, ale v reále stará vysušená drevená konštrukcia, alebo úzky kovový mostík. Niektoré veci naživo fakt vyzerajú úúúúplne inak, než na mape.

Problémy môže robiť hmyz- repelent aj do fľaštičky.

A úplne ideálne aj octanovú masť, alebo Fenistil, proste, masť na poštípanie hmyzom.

Kôň sa môže odrieť/zapariť aj od cajkov, s ktorými je pri tých cca 10 km v pohode, takže niečo na ošetrenie kože- ideálne Dermazulen, alebo poťah na podbrušník so sebou. Odreniny/zapareniny hrozia aj jazdcovi.

Ja som veľmi rada nosila so sebou dlhé vodítko, čo malo dve karabíny, už sa mi totiž stalo, že dilinovi sa kobyla vyšklbla, aby si pošúchala oko o nohu, prišliapla si oťaže a potrhala ich.

Aj lícnicu si takto kôň odtrhol- dá sa kôň dokerovať domov aj na nánosníku! Ja by som ohlávku brala, na cestu a nejaký drôtik, povrázok, ideálne KPZ 🙂

Ak pôjdu na prestávke cajky dolu- tak kefu a očistiť zaschnutý pot. Úplne úplne.

Napájanie- všetky naše kone boli naučené piť z fľašky, takže odpadal problém s nosením kýblov; 35 km a potenie- no, toho by som sa bála, ale ak sa Sára napije z nejakého vodného toku po ceste, tak ok, veď liezť do neho nemusí.

Deň pred túrou kobylu lepšie hydratovať, aj ráno, ale bacha, aby nešla s plným močákom, zvlášť ak nečúra po ceste.

Ak kôň piť nechce, dá sa väčšinou niekde po ceste uchmatnúť, alebo kúpiť pár jabĺk, dyňa, v krčme vám zalejú horúcou vodou rezky, mash sa dá urobiť aj so studenou vodou.

Šťavnatá tráva je samozrejme fajn, ale človek by nemal strácať veľa času, lebo už sa bude skôr stmievať koncom leta (jazdili sme bežne po tme, ale nie každý to má rád), po tme sa ľahšie zablúdi- kobyly nás doniesli domov vždy, ale zase nie každý kôň to dokáže.

35 km v sedle je pre netrénovaného peklo, samozrejme záleží aj od sedla a koňa, občas ma proste bolela prdel tak, že som radšej išla pešo. 

Počas cesty nezabúdať vybrať nohy zo strmeňov, zacvičiť s nimi, nemať ich stále v tej klasickej jazdeckej polohe, znovu som pri diskomforte šla pešo, veľmi to pomáha.

Veľmi sa prihováram sa schádzanie kopcov, hlavne tých strmých vedľa koňa, aj vychádzanie strmákov, kôň to fakt ocení.

Občas sa stávalo, že 1-2 jablká koňa dosť vzpružili, Flóra už keď bola staršia bola taká, proste jej cukor po ceste robil dobre.

Ak máte, vezmite si so sobou nejaký equipalazone, alebo ak zoženiete, tak aj Novasul 40 ml (2x20 ml)- ten aj pri podaní do huby veľmi dobre zaúčinkuje pri kolike, alebo aj inej bolesti.

Základná lekárnička (mno, ja nosím lekárničku do nukleárnej katastrofy…).

Opaľovací krém, dezinfekcia.

Pre človeka vodu, veľa, veľa vody a samozrejme jedlo, mne cukor pri námahe šialené klesá a veľmi často sa mi stáva, že kvôli hypoglykémii mávam divné stavy, ktoré odoznejú, keď sa najem. Ale diabetik toto asi vie. Niekde by som sa asi označila, že som diabetik.

Magnézko si dať už keď sa budem na hrade otáčať, že sa idem vracať, kŕč do stehna/ lýtka je vec, ktorej sa ja osobne bojím najviac. Magnézko podať aj koňovi, po výkone.

Keď sa doplazí človek do stajne, musí počítať s tým, že sa ešte musí postarať o koňa - dobre napojiť, ponúknuť krmivo a v ňom trochu soli, mash naviac k večeri, osprchovať ho, osušiť, skontrolovať hnáty, chrbát, hubu, oči, podkovy, všetko. Ak by bolo ochladenie, bez deky by som koňa nenechala na noc  po výkone! A naprala by som do koňa Mg, MSM, alebo aj ten equipalazon.

A ešte si isto spomeniem na niečo 😀

Vždy je  potrebné očakávať neočakávané.


A pak jste se po měsíci vrátila…😄

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.07.2023, 13:39:39 xxx.xxx.198.226
raven_kix:

Dobrý den, všichni ostatní nad vámi odstavce mají. Jak píšete nový odstavec? Možná mě napadá, čím by to mohlo být. Zkusím na to kouknout.


Funguje to, děkuji 🙂

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 21.07.2023, 22:23:30 xxx.xxx.0.1

tak sem včera odjela s kobylou téměř 16km…
Většina krokem, ale frajerka si na konci ještě vycválala ke stáji. 
A asi půl kiláku sem scházela kopec s převýšením 97m- jelikož sem byla v koženejch perkách, tak mám prsty u nohou rozedřený do krve. 
… Dnes sem Sáru kontrolovala, na prohmatání zad a oblasti podbřišníku nikde nereagovala ani nekulhala…. 
Já osobně si myslím, že ta dlouhá vyjížďka nebude spíš nic pro mě než pro Sáru…. ale je pravda že sem ten den spala jen 3 hodiny…. 

Obrázek Obrázek
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 22.07.2023, 23:51:03 xxx.xxx.26.245
Odpověď na příspěvek uživatele Lenacia z 21.07.2023, 22:23:30

No ono právě je to i o těch hodinách v sedle i pro Vás. 

Já osobně jsem třeba po třech hodinách jízdy už zralá na konec 🙂

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 23.07.2023, 04:02:31 xxx.xxx.168.148
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 22.07.2023, 23:51:03

no těšila jsem se domů těžce… ale nebýt toho blbého nápadu prubnout ten krpál, tak by se mi to celkem i líbilo…. a kdybych si před tím dala víc hodin spánku. 😀 
 

jbb
jbb (39 příspěvků) 29.07.2023, 21:03:40 xxx.xxx.70.105
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.07.2023, 14:14:23

Abych si přečetl příspěvek na fb, to bych se na té skupině musel registrovat. Což asi nebudu… Ale co se týče kilometrů za poslední týden, tak my teda:

Pátek (team B): 28 km 
Sobota (team B): 25 km 
Neděle (team A): 25 km
Pondělí (team A): 32 km
Čtvrtek - tréning s trenérem (team A a jeden z koňů týmu B)
Pátek (team B): 22km.

Asymetrie minulého weekendu byla daná tím, že jsme team B vyvezli a z pátku na sobotu spali v penzionu/stáji v Podještědí. No a kvůli jedné noci (dvěma dním) jsme nechtěli vézt všechny čtyři koně, tedy vyrazili jsme “na lehko” se dvěma. Být to kolem domova, tak střídáme A/B pravidelně. 

Když se to dělá pravidelně a koně se střídají, tak to jde skvěle. My teda měli fyzické aktivity ještě o trochu více (wakeboard neděle+čtvrtek) no a taky jsme dělali něco kolem baráku. Ještě že musíme občas do práce. Když bysme nešli, tak by koně v úterý a středu určitě taky nestáli jen tak ;-)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.