Aktuálně: 4 584 inzerátů178 034 diskuzních příspěvků17 799 uživatelů

celodenní? vyjížďka 35km

kometa
kometa (4408 příspěvků) 06.07.2023, 11:51:00 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

Já si vždycky říkám, že i netrénovaný kůň musí ujít to, co netrénovaná já. Však má o dvě nohy víc. Samozřejmě počítám toho koně bez bagáže (tj. bez jezdce).Pokud tedy vím, že ujdu bez přípravy 20 a neumřu, tak počítám takto:10 máte natrénováno, protože to chodíte několikrát týdně na vyjížďce+ 20 dáte, i kdybys měla cajdat pěšky a kůň dojít bez zátěže (jestli 20 pěšky ujdeš)- no a zbytek už doladím tou přípravou na delších trasách. Tj. v tuhle chvíli bych klidně našla nějakou pěknou dvacítkovou trasu a jezdila bych dvakrát týdně tu. Za měsíc bude hrádeček na pohodu ;-)Jak píše jbb, je hezké mít za zadkem někoho, kdo případně koně odvleče domů (ale klidně i pěšky, páč půjdou stejně max 17 km) a pro tebe zajede autem, kdyby něco. Převoz hengrem se dá řešit i během hodin, pokud to bude nutné. A stoprocentně bych jela nejradši s někým, kdo tam na ten hrádek už jel. Kdo zná trasu, ví, kde na tebe vyběhne nakrknutý zemědělec s vidlema, kde je dobré přecházet silnice, kudy se dostat k nejbližší civilizaci…Jezdím 18letého koně a jezdíme normálně tady takové plácačky kolem vsi řekla bych tak 5 km okruhy, málokdy to je 10. A jednou za měsíc mi rupne v bedně a jedem 30. A kůň zatím neměl potíže. Ale pravda, taky trochu skáče, a když děláme kondici, jezdím třeba obden, takže ten kůň něco dělá.Co se týče uždění, vem to, s čím se ty cítíš jistější. A nakonec jestli chceš, klidně obojí, otěže si můžeš přepnout vždycky - a mít náhradu, když se něco po… (a potřebuješ si navázat třmenový řemen nebo dovázat bagáž) není od věci. Co se týče bagáže na cestu, ber toho co nejmíň (pokud ti telefon normoš vydrží tři dny, tak se na powerbanku vy…). Ale pokud potřebuješ pít a jíst (jakože pravidelně, ze zdr. důvodů) a nejsi si jistá, zda po cestě bude kde se zásobit, tak si to s sebou vezmi. Když bude víc bagáže, můžeš třeba do kopce slézt a koně vést, abys mu ulehčila život.Koně napatlej repelentem i když to normálně neděláš. Nebála bych se nos a bílé znaky klidně i opalovákem. Sebe napatlej opalovákem a replentem, i když to bude vypadat, že to nebude potřeba. A měj pokrývku hlavy i když to bude vypadat, že to není potřeba (i když slezeš někde s koně). A jezdíš s helmou, že jo? Na výlet jeď se všemi dostupnými bezpečnostními prvky. A s reflexními prvky. Reflexní vestou se dá označit místo nebo mávat na záchranáře. Věším reflexní prvky na koně i na sebe - když budu mít jen vestu a spadnu, kůň je neoznačený… Když dám reflexy jen koni a spadnu a kůň odejde, nemám čím mávat… Telefon měj vždy u sebe v kapse/ledvince. Nikdy v brašně nebo kapse na koni. Když spadneš nebo se ti kůň vytrhne, telefon odejde s ním.


Já měla číslo telefonu přivázané i na koně…

kometa
kometa (4408 příspěvků) 06.07.2023, 11:51:50 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

Neříkalo se něco o tom, že odstavce budou? Jsem mezi tím něchala celé řádky volné a prdlajs. No nic, přežvékejte si každý jak umíte ;-)


Já odstavce vyrábím.

raven_kix
raven_kix (466 příspěvků) autor webu
06.07.2023, 12:14:54 xxx.xxx.230.164

Dobrý den, všichni ostatní nad vámi odstavce mají. Jak píšete nový odstavec? Možná mě napadá, čím by to mohlo být. Zkusím na to kouknout.

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 06.07.2023, 20:07:29 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 06.07.2023, 11:43:37

Jezdím s helmou vždy. A taky s rukavicemi a v jezdeckých botách… 

ty by mohly dělat neplechu, kdybych to musela ujít celé. Měla bych někam šoupnout tenisky? 

Mobil se mi už vybíjí rychleji než je zdrávo, kor když mám zapnutou tracking aplikaci. Takže powerbanku si určitě vezmu…

Stejně tak vodu a jídlo, protože sem diabetik. Normálně mi stačí sebou vzít dva bonbóny pro jistotu, ale riskovat že omdlím nebudu 

Anonymní (neregistrovaný) 06.07.2023, 21:49:16 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Lenacia z 06.07.2023, 09:55:40

Ano vaše váha na staré kobyle(jistě také bude mít nějakou bolístku, jako vy) ,…. je to jako rajtování na senilech-kdo kdysi sledoval anglickou dvojici Hale and Pace, bude vědět. 😂

Vy musíte vědět, v jaké je kobyla kondici a potřebujete na to svolení? 

Verun
Verun (748 příspěvků) 06.07.2023, 22:04:21 xxx.xxx.220.12
jbb:

Asi budu hnusný, ale co je to za pitomou otázku? Vy odskáčete sama bez koně L parkur, například? Takovéhle holšišky jsme měli kdysi ve stáji… když mučily koně na prašné jízdárně, tak to bylo cajk, ale když já vyrazil na 15-20 km po okolních lesích a polích, to jsem byl super tyran. 

35km na trénovaném koni je zcela OK. Na nějakou lékárničku a powerbanky bych se fakt vykašlal, vždyť je to půldenní výlet…


Pitomá ani ne 🙂, a holšiška mi lichotí🥰, kéž by, ……ale Lenacia spadá do váhové kategorie cca 100kg plus mínus, kobyla je 19 letá, jak je na tom fyzicky tady nikdo netuší, ale slavné to nebývalo-bez horní linie , je to jen na  jejím rozhodunutí, zda to pro  kobylu bude taky její vysněný výlet.

Půjčit si jiného koně by mohla…

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 07.07.2023, 06:58:54 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.07.2023, 21:49:16

Oh jistě. Když na to přijde, mohla sem si vyrazit už ve středu a nezeptat se nikoho. Však kdo mi to zakáže? 

Jakáto hloupost se přijít zeptat 🤷‍♀️

Anonymní (neregistrovaný) 07.07.2023, 08:43:47 xxx.xxx.116.186
Lenacia:

Oh jistě. Když na to přijde, mohla sem si vyrazit už ve středu a nezeptat se nikoho. Však kdo mi to zakáže? 

Jakáto hloupost se přijít zeptat 🤷‍♀️


No dyť jo, ptát se tu   na to ,jestli moje kobyla dá parkur L? Nebyla by to taky hloupost? To si snad uvědomělý majitel musí rozhodnout sám, na co má a na co ne….

Kdyby jste napsala, pojedu tam a tam, jaké máte zkušenosti z cest, co si vzít s sebou….ale jestli to kobyla ujede, kdo to tady má vědět. Verun.

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 07.07.2023, 08:48:24 xxx.xxx.63.250
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.07.2023, 08:43:47

tak si zacitujeme moje otázky z dotazu:
“Jak náročná taková vyjížďka podle vás je? Dala by se zvládnout? Samozřejmě předpokládám nějaké zastávky…Co byste sebou doporučili vzít?… měla bych investovat do sedlové brašny nebo prostě batoh na záda?”
- Ano, dodala sem věk kobyly  protože lešpí to říct narovinu, než aby tu vyskočil někdo a BUBUBU! Sáře je 19!

 Ale otázka je dost stručná na to, aby se z ní dalo vyčíst, že sem logicky nikde takhle 17km tam a zpátky nejela. A nevím, jak náročné to může být. 

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 07.07.2023, 09:02:08 xxx.xxx.226.114

Prosím vás, vy nikto nikam nechodíte po vlastných, že je pre vás 35 km za celý deň nepredstaviteľná vzdialenosť? 35 s tromi výstupmi na vrchol, prevýšenie asi 1400 m somnou dal aj známy, dôchodca, ktorý na to “trénoval” prechádzkami v stromovke. 
Veď sa bavíme o celodennom výlete, ktorý bude pravdepodobne v kroku, takže pôjde od rána do večera. Jasne, druhý deň budú všetci unavení- ale aj to skôr z tepla a slnka, než z kráčania. 

Anonymní (neregistrovaný) 07.07.2023, 10:15:23 xxx.xxx.116.186
Lenacia:

tak si zacitujeme moje otázky z dotazu:
“Jak náročná taková vyjížďka podle vás je? Dala by se zvládnout? Samozřejmě předpokládám nějaké zastávky…Co byste sebou doporučili vzít?… měla bych investovat do sedlové brašny nebo prostě batoh na záda?”
- Ano, dodala sem věk kobyly  protože lešpí to říct narovinu, než aby tu vyskočil někdo a BUBUBU! Sáře je 19!

 Ale otázka je dost stručná na to, aby se z ní dalo vyčíst, že sem logicky nikde takhle 17km tam a zpátky nejela. A nevím, jak náročné to může být. 


Tak proto píšu, že vaší kobyle  s vaší váhou bych to neudělala, jiný napíše něco jiného, že se vám můj názor nelíbí, protože je osobní? ale tak to je, taková je realita, nebo snad ne?,  pučte si ve stáji jiného koně…

ad náročnost: když chodíte cca těch deset km(kolikrát týdně) , jak kobyla pak vypadá, je zpocená, druhý den kyselá, vykazuje diskomfort-kulhne, prohýbá se při sedlání / nasedání…z toho poznáte vy sama, zda je to pro kobylu s váma na zádech náročné. Verun

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 07.07.2023, 10:22:35 xxx.xxx.135.191

Ono taky záleží, po jakém půjdete terénu. U nás loni ve stáji vyšli takhle dva koně na víkendový pohoda čundr, oba celoročně 24/7 s celkově vysokou denně aktivitou, práce 3x týdně na hodinu až dvě, dvě lehké jezdkyně. Jeli dost po tvrdém a jeden z koní se vrátil s mechanickým schvácením, byl bos.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 07.07.2023, 10:57:18 xxx.xxx.147.163
Arbora:

Prosím vás, vy nikto nikam nechodíte po vlastných, že je pre vás 35 km za celý deň nepredstaviteľná vzdialenosť? 35 s tromi výstupmi na vrchol, prevýšenie asi 1400 m somnou dal aj známy, dôchodca, ktorý na to “trénoval” prechádzkami v stromovke. 
Veď sa bavíme o celodennom výlete, ktorý bude pravdepodobne v kroku, takže pôjde od rána do večera. Jasne, druhý deň budú všetci unavení- ale aj to skôr z tepla a slnka, než z kráčania. 


Já bych už 35 km za den nedala. Ani po rovině. A že jsem turistovala a ještě turistuju. Už prostě občas něco bolí. Zvládám do těch 20 km.

Lenacia
Lenacia (125 příspěvků) 07.07.2023, 14:42:07 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.07.2023, 10:15:23

Ok…, Kterého z těch 450kg 145cm quarterů co jsou všichni mezi 18-25 roky myslíte že bych si ve stáji měla půjčit??? Protože žádný jiný tam není. 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 07.07.2023, 14:53:10 xxx.xxx.40.140
Arbora:

Prosím vás, vy nikto nikam nechodíte po vlastných, že je pre vás 35 km za celý deň nepredstaviteľná vzdialenosť? 35 s tromi výstupmi na vrchol, prevýšenie asi 1400 m somnou dal aj známy, dôchodca, ktorý na to “trénoval” prechádzkami v stromovke. 
Veď sa bavíme o celodennom výlete, ktorý bude pravdepodobne v kroku, takže pôjde od rána do večera. Jasne, druhý deň budú všetci unavení- ale aj to skôr z tepla a slnka, než z kráčania. 


Ty, vieš čo…ja chodím dosť…hlavne kopce…ale 35 km/deň je už celkom dosť aj na pešo, ja už po 20-25 km mám na nasledujúci deň dosť, pravda, svoje robia tuná tieto príšerné kopce, hlavne teda cesta dolu, ale to som vždy zosadala aj v teréne, aby sa kôň nezmordoval. 

Ty si gazela, vytrénovaná na vytrvalosť, heh 🙂

35 km sme kedysi koňmi za deň dávali úplne v pohode, ale to bolo v dobách, kedy sme na to  kone cielene pripravovali a mali ten tréning fakt pestrý, občas sa stalo, že na kratšie vzdialenosti 15-20 km s nami išli ľudia, čo si tiež mysleli, že majú kone denným jazdením nachystané a potom občas nejaký koník ľahol s jazdcom, alebo mal na druhý deň myopatiu…

Aj sa kde tu nejaký mechanicky schvátil, ale to boli kone od western people a asi pozerali veľa filmov o mustangoch tí ľudia…lebo s bosými koňmi išli po nejakých šutroch a vozových cestách…

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 07.07.2023, 15:49:08 xxx.xxx.40.140

Ale zase nemladnem, no…a vážim o 20 kg viac, než keď mi bolo medzi 20-40 rokov 😔

Ak by bolo dobytie hradu naplánované na koniec prázdnin, tak to sú ešte 2 mesiace zvyšovania tréningovej vzdialenosti a to už si kobyla povie, či je to pre ňu ok.

Korektúry naplánovať tak, aby kobyla nešla čerstvo po nich.

Dosť dobré je vedieť, či kôň pod sedlom kadí a či je ochotný sa aj vyčúrať.

Je nutné sledovať predpoveď počasia a vyraziť veľmi skoro, vytipovať si miesta, kde sa dá prečkať búrka.

Cestu je dopredu ideálne si prejsť, hoci aj autom, alebo pozrieť fotky cez freemap- už sa nám stalo, že sme mali na ceste ťažbu, polom, alebo most, ktorý na mape bol proste most, ale v reále stará vysušená drevená konštrukcia, alebo úzky kovový mostík. Niektoré veci naživo fakt vyzerajú úúúúplne inak, než na mape.

Problémy môže robiť hmyz- repelent aj do fľaštičky.

A úplne ideálne aj octanovú masť, alebo Fenistil, proste, masť na poštípanie hmyzom.

Kôň sa môže odrieť/zapariť aj od cajkov, s ktorými je pri tých cca 10 km v pohode, takže niečo na ošetrenie kože- ideálne Dermazulen, alebo poťah na podbrušník so sebou. Odreniny/zapareniny hrozia aj jazdcovi.

Ja som veľmi rada nosila so sebou dlhé vodítko, čo malo dve karabíny, už sa mi totiž stalo, že dilinovi sa kobyla vyšklbla, aby si pošúchala oko o nohu, prišliapla si oťaže a potrhala ich.

Aj lícnicu si takto kôň odtrhol- dá sa kôň dokerovať domov aj na nánosníku! Ja by som ohlávku brala, na cestu a nejaký drôtik, povrázok, ideálne KPZ 🙂

Ak pôjdu na prestávke cajky dolu- tak kefu a očistiť zaschnutý pot. Úplne úplne.

Napájanie- všetky naše kone boli naučené piť z fľašky, takže odpadal problém s nosením kýblov; 35 km a potenie- no, toho by som sa bála, ale ak sa Sára napije z nejakého vodného toku po ceste, tak ok, veď liezť do neho nemusí.

Deň pred túrou kobylu lepšie hydratovať, aj ráno, ale bacha, aby nešla s plným močákom, zvlášť ak nečúra po ceste.

Ak kôň piť nechce, dá sa väčšinou niekde po ceste uchmatnúť, alebo kúpiť pár jabĺk, dyňa, v krčme vám zalejú horúcou vodou rezky, mash sa dá urobiť aj so studenou vodou.

Šťavnatá tráva je samozrejme fajn, ale človek by nemal strácať veľa času, lebo už sa bude skôr stmievať koncom leta (jazdili sme bežne po tme, ale nie každý to má rád), po tme sa ľahšie zablúdi- kobyly nás doniesli domov vždy, ale zase nie každý kôň to dokáže.

35 km v sedle je pre netrénovaného peklo, samozrejme záleží aj od sedla a koňa, občas ma proste bolela prdel tak, že som radšej išla pešo. 

Počas cesty nezabúdať vybrať nohy zo strmeňov, zacvičiť s nimi, nemať ich stále v tej klasickej jazdeckej polohe, znovu som pri diskomforte šla pešo, veľmi to pomáha.

Veľmi sa prihováram sa schádzanie kopcov, hlavne tých strmých vedľa koňa, aj vychádzanie strmákov, kôň to fakt ocení.

Občas sa stávalo, že 1-2 jablká koňa dosť vzpružili, Flóra už keď bola staršia bola taká, proste jej cukor po ceste robil dobre.

Ak máte, vezmite si so sobou nejaký equipalazone, alebo ak zoženiete, tak aj Novasul 40 ml (2x20 ml)- ten aj pri podaní do huby veľmi dobre zaúčinkuje pri kolike, alebo aj inej bolesti.

Základná lekárnička (mno, ja nosím lekárničku do nukleárnej katastrofy…).

Opaľovací krém, dezinfekcia.

Pre človeka vodu, veľa, veľa vody a samozrejme jedlo, mne cukor pri námahe šialené klesá a veľmi často sa mi stáva, že kvôli hypoglykémii mávam divné stavy, ktoré odoznejú, keď sa najem. Ale diabetik toto asi vie. Niekde by som sa asi označila, že som diabetik.

Magnézko si dať už keď sa budem na hrade otáčať, že sa idem vracať, kŕč do stehna/ lýtka je vec, ktorej sa ja osobne bojím najviac. Magnézko podať aj koňovi, po výkone.

Keď sa doplazí človek do stajne, musí počítať s tým, že sa ešte musí postarať o koňa - dobre napojiť, ponúknuť krmivo a v ňom trochu soli, mash naviac k večeri, osprchovať ho, osušiť, skontrolovať hnáty, chrbát, hubu, oči, podkovy, všetko. Ak by bolo ochladenie, bez deky by som koňa nenechala na noc  po výkone! A naprala by som do koňa Mg, MSM, alebo aj ten equipalazon.

A ešte si isto spomeniem na niečo 😀

Vždy je  potrebné očakávať neočakávané.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.