Aktuálně: 4 714 inzerátů176 677 diskuzních příspěvků17 782 uživatelů

Čeština je krásný jazyk

Bobca
Bobca (980 příspěvků) 21.12.2023, 19:37:52 xxx.xxx.20.192
Buggyra:

neznám: cidlina, hrma, lorna, mluno, ornát (věděla bych orát-oráty), parazol, svat (i když vím, že je to křížovkářský výraz, a v křížovce podle nápovědy to dávám), krokev (v kontextu bych věděla, slovo znám, ale teď si nevzpomenu), vantroky (nejsou to peníze?), kvelb, firhaněk, škapulíř (vím, že něco, co se nosí, ale nevím konkrétně), bulík, hambálek 🙂


kvelb může být i obloukový strop..Kvelby jsme měli na chodbě..hrma je venušin pahorek..pekáč je "lódna"..takže lornu taky nevím..svak je švagr nářečím..vantrok jsou dřevěné necky..firhaněk-záclonka..škapulíř se nosí-jako talisman....Krokev-si myslím něco  na střeše-asi střešní kryt na hřeben?..hambálek-dřevěná hůlka nad kamnama,na sušení utěrek..ano-ornát-farářův hábit..ale mluno mi taky nic neříká..

Chingis
Chingis (45 příspěvků) 21.12.2023, 20:15:30 xxx:xxx.f18:b65c

Krokve jsou, pokud se nepletu, ty šikmé trámy na střeše, to co v podstatě dělá tvar střechy. 

Jinak se teda přiznám, že těch slov nevím docela dost. 

rapír, antoušek, cidlina, dlab, tyl, hrma, jupka, lorna, mluno, ornát, rek, sak, váda, parazol, svat, próba, cvikr, hučka, kvelb, firhaněk, škapulíř, verpánek, klaka, ráčna 

balu
balu (1629 příspěvků) 21.12.2023, 20:29:07 xxx.xxx.152.98

Svat je svatebčan, vantroky je koryto vedoucí vodu na mlýnské kolo, firhaněk je záclonka nebo malý závěs, hambálek je část krovu stejně jako krokev, hrma je ženský pohlavní orgán.

Sarah01
Sarah01 (1658 příspěvků) 21.12.2023, 20:36:25 xxx.xxx.162.253
Chingis:

Krokve jsou, pokud se nepletu, ty šikmé trámy na střeše, to co v podstatě dělá tvar střechy. 

Jinak se teda přiznám, že těch slov nevím docela dost. 

rapír, antoušek, cidlina, dlab, tyl, hrma, jupka, lorna, mluno, ornát, rek, sak, váda, parazol, svat, próba, cvikr, hučka, kvelb, firhaněk, škapulíř, verpánek, klaka, ráčna 


Antoušek je ras - městský nebo obecní zřízenec, který měl povinnost odklízet uhynulá zvířata a chytat ta bezprizorná. Tyl je lehká tkanina, jupka je sukně, rek je hrdina, váda je hádka, sak je pytel, cvikr jsou brýle bez těch nožiček na uši, nasazoval se jenom na nos a byl většinou na řetízku, hučka je čapka, verpánek je ševcovská stolička, klaka je potlesk, ráčna je nářadí. Všechno většinou znám z křížovek. 🙂

balu
balu (1629 příspěvků) 21.12.2023, 20:40:37 xxx.xxx.152.98
Chingis:

Krokve jsou, pokud se nepletu, ty šikmé trámy na střeše, to co v podstatě dělá tvar střechy. 

Jinak se teda přiznám, že těch slov nevím docela dost. 

rapír, antoušek, cidlina, dlab, tyl, hrma, jupka, lorna, mluno, ornát, rek, sak, váda, parazol, svat, próba, cvikr, hučka, kvelb, firhaněk, škapulíř, verpánek, klaka, ráčna 


Rapír je bodná zbraň, antoušek je ras, pohodný, tyl je tkanina, jupka je součást ženského oděvu, krátký kabátek, sak je zavazadlo, váda je hádka, próba je zkouška, cvikr je předchůdce brýlí, který držel pouze na nosu, hučka je čepice, pokrývka hlavy expresivně, verpánek - na něm švec spravoval a dělal boty, klaka je placený  potlesk, ráčna je nástroj pro utahování a povolování matic a šroubů.

Fikovnice
Fikovnice (4470 příspěvků) 21.12.2023, 20:50:35 xxx.xxx.60.86
balu:

Nevím co znamenají tato slova - 

- cidlina (s velkým C je to řeka)

- dlab

- lorna

- mluno

- talek 


Talek je mastek, pokud Vám to už někdo nezodpověděl. Využití poměrně hojně ve farmacii, např. pro výrobu zásypů, tekutých zásypů, past atp.

Fikovnice
Fikovnice (4470 příspěvků) 21.12.2023, 20:53:16 xxx.xxx.60.86
Bobca:

kvelb může být i obloukový strop..Kvelby jsme měli na chodbě..hrma je venušin pahorek..pekáč je "lódna"..takže lornu taky nevím..svak je švagr nářečím..vantrok jsou dřevěné necky..firhaněk-záclonka..škapulíř se nosí-jako talisman....Krokev-si myslím něco  na střeše-asi střešní kryt na hřeben?..hambálek-dřevěná hůlka nad kamnama,na sušení utěrek..ano-ornát-farářův hábit..ale mluno mi taky nic neříká..


Moje mamka říkávala kvelb obchodu. Šla nakoupit a řekla mi:"Jdu do kvelbu…" A šla do nějakých Potravin.

Fikovnice
Fikovnice (4470 příspěvků) 21.12.2023, 20:54:33 xxx.xxx.60.86
Fikovnice:

Talek je mastek, pokud Vám to už někdo nezodpověděl. Využití poměrně hojně ve farmacii, např. pro výrobu zásypů, tekutých zásypů, past atp.


Btw, dnes jsme talek předepisovali (se studenty).😉

lupus4
lupus4 (656 příspěvků) 21.12.2023, 20:54:36 xxx.xxx.205.61
Fikovnice:

Talek je mastek, pokud Vám to už někdo nezodpověděl. Využití poměrně hojně ve farmacii, např. pro výrobu zásypů, tekutých zásypů, past atp.


tálek s dlouhým á je litinovej plech na lívance, či volská oka 😉

megi-the-pes
megi-the-pes (2269 příspěvků) 21.12.2023, 21:44:16 xxx.xxx.124.17

Mluno taky neznám. Jeden zdroj říká, že je to z ruštiny. Další říká, že z toho výrazu máme my “mlýn”. Což není pravda.

Ale narazila jsem na zdroj toho testu.
A výsledky jsou takto uvěřitelné.
Libela neznám. Svat, klaka, krecht. Musím si zas koupit křížovky.

https://www.pedagogicke.info/2017/08/ze-socialnich-siti-vite-co-jsou-stulec.html

Bez použití internetu měli v rámci jedné dizertační práce o čtenářských dovednostech vysvětlit čerství absolventi následující slova. Ze sta slov správně určili průměrně:
a) prvního stupně ZŠ - 7 slov
b) druhého stupně ZŠ - 15 slov
c) gymnázia - 21 slov
d) bakalářského studia - 29 slov
Průzkumu se zúčastnilo celkem 1217 osob.
štulec, arkýř, kandelábr, rapír, antoušek, cidlina, souchotě, mantl, libela, splín, brak, dlab, echo, flakón, tyl, grunt, hrma, ingot, jupka, krecht, lorna, mluno, nátepník, ornát, pech, rek, sak, tipec, úzus, vindra, kar, zdviž, bandaska, krchov, váda, parazol, obrtlík, svat, koudel, zubačka, pikolík, vazelína, próba, krokev, struska, meandr, slať, poberta, cvikr, roub, vatra, buchar, klestí, pipeta, vantroky, šlem, ambit, podběrák, záděra, šamot, druk, hučka, sloha, kvelb, heligonka, rumiště, veřej, firhaněk, škapulíř, verpánek, bulík, krtina, kolorit, keson, ruměnec, bryčka, žebřiňák, vozka, štolba, kohorta, klaka, setník, žoužel, humno, talek, paravan, mašlovačka, houžev, korbel, portmonka, kastrát, hambálek, duchna, konkubína, ozim, eskapáda, rouno, pléd, ráčna, tovaryš, pergola

Chingis
Chingis (45 příspěvků) 21.12.2023, 21:48:31 xxx:xxx.f18:b65c
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 21.12.2023, 21:33:24

Tak jsem taky neodolala  a vygooglila mluno, ale pobavilo mě nejvíc tohle:

Obrázek
Doron
Doron (1879 příspěvků) 21.12.2023, 22:13:37 xxx.xxx.10.129
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 21.12.2023, 21:44:16

Já to neznám z křížovek, u nás se tak mluvilo 😅, byla jsem hodně u prarodičů . To jsou přece úplně běžný slova.🤣

A pro brambory jsem chodila do krechtu.😊

Sarah01
Sarah01 (1658 příspěvků) 21.12.2023, 22:40:48 xxx.xxx.162.253
Fikovnice:

Aha, tak to jsem netušila.😉


Tálek se na jižní Moravě říká i kousku něčeho, třeba kousek dortu nebo kousek políčka. Tchýně běžně říkávala Vem si ještě jeden tálek nebo Jdu na tálek = jdu na políčko. Většinou se tam pěstovaly brambory a buď to byl takzvaný záhumenek pronajatý od místního JZD nebo vlastní pole nebo políčko, které nenáleželo přímo k domu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.