Aktuálně: 4 899 inzerátů174 590 diskuzních příspěvků17 755 uživatelů

Plíseň na větvi

Anonymní (neregistrovaný) 26.07.2023, 06:10:03 xxx.xxx.275.70

Ahoj. Dal sem mojemu stromákovi do terárka větev ale začala se na ní tvořit plíseň, tak sem ji vydnal a vyvařil a dal zpět a stejně se mi tam udělala. Tak sem jí vyndal a nevim co tam mam dát jako náhradu. Myslel sem že tam dam kus korkové kůry. Poraďte prosím!!!

J5
J5 (269 příspěvků) 26.07.2023, 07:10:41 xxx.xxx.0.1

Dobrý den, 

1/není větev jako větev. Větve různých dřevin nebývají stejně náchylné.

2/větrání i ve vlhké teráriu musí být funkční, v opačném případě bude plíseň prosperovat prakticky na všem i na korku, zejména v tom případě že na povrchu ulpí byť nepatrné zbytky potravy případně jiného organického materiálu (trus atd.)

3/špatně nebo nedostatečně dlouho vařená větev.

4/copak je váš “stromák” za potvoru že vyžaduje tak extrémní podmínky.

Pokud se vám podaří položit dotaz méně obecně třeba se k řešení dopracujeme.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 26.07.2023, 08:41:38 xxx.xxx.0.1

Vyvaření nikdy nepomáhá. Naopak - naruší strukturu a plíseň se uchytává ve větší míře. Většinou stačí na hadřík pár kapek octa a přetřít. 

Anonymní (neregistrovaný) 26.07.2023, 13:53:28 xxx.xxx.285.142

Musím potvrdit, vždy když dám ňáký kus dřeva do terária tak brzy chytne plíseň. Můžu to dřevo sušit dost dlouho ale vždycky to dopadne stejně.

J5
J5 (269 příspěvků) 26.07.2023, 21:55:54 xxx.xxx.0.1

Vím, s plísní bývá problém. Já většinou používám staré zvětralé větve nasbírané v podrostu borového (sem tam dub) lesa. O nějaké nenarušené struktuře se v žádném případě nedá mluvit. Peču a vařím přestože vím že jsou spory plísní všudypřítomné a případné následné kontaminaci se prakticky nelze vyhnout. Je dost dobře možné že je celá taková akce spíš kontraproduktivní páč daleko důsledněji zlikviduji jiné organismy které případně mohou držet plísně na uzdě. Zřídka se podaří získat torza větví z oblastí těžby rašeliny o něco lépe zbytky pařízků z na zimu odpouštěných starých přehradních nádrží. V prvém případě neblbnu, ve druhém vařím a peču. Možnosti budou jistě i jiné vhodné ale mě vyhovuje uvedené, protože těch pár větviček nestojí za velké bádání. Jako hlavní však považuji dobré větrání terárek a hned poté používat pokud možno dřevo staré, zvětralé, prosté živin nebo jen s minimálním zbytkem. Zkusil jsem nafotit jak se chová kus větve v terku založeném v lednu t.r., takže relativně čerstvé. Nevím zda bude něco vidět páč se vše hned orosí, denní vlhkost okolo 80-85% noční 95+. Větve položené (místy zanořené) na stále mokrém substrátu a ještě po nich sem tam šplhají kytky. 

Chemii si nemohu v žádném případě dovolit, včetně octa který tedy v jiných případech úspěšně a zhusta využívám.    

Málem jsem zapomněl na chvostoskoky a dva druhy tropických stínek, možná tam dělají co mají, vidět jsou však zřídka a když už je nějaká tak troufalá je hned sežraná.

Pravděpodobně bude celé moje vykecávání k ničemu a bohatě by stačilo to co psal 

honzapm ale co už, když už.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.