Aktuálně: 4 827 inzerátů175 637 diskuzních příspěvků17 769 uživatelů

Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí.

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 03.08.2023, 14:59:46 xxx.xxx.198.226

Co červenec neuvaří, srpen nedopeče. 

Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. 

V srpnu již nelze slunci mnoho věřit. 

I když ze strnišť občas fučí, horko nás přece jen mučí. 

Půlnoční větry v srpnu přinášejí stálé počasí. 

Z počátku toho měsíce říká se, že opět studený vítr ze strnišť fouká. 

V srpnu když půlnoční vítr věje, bez deště slunéčko hřeje. 

Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak. 

Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy. 

Rosí-li v srpnu silně tráva, pěkné povětří se očekává. 

Když jsou v srpnu velké rosy, zůstane obyčejně pěkné počasí. 

Hřímá-li v srpnu, lze čekat osmého dne opět bouřku. 

Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.

Když v srpnu naprší, tak než se oběd pojí, všecko slunce vysuší. 

V srpnu mlhy na výšinách - jistá voda, když v nížinách - to pohoda. 

Mlhy na lukách, potocích a řekách v srpnu zvěstují trvalé počasí. 

Teplé a suché léto přivádí za sebou mírný podzimek, tuhou zimu a nejlepší víno. 

Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima. 

Když pálí srpen,bude pálit i víno. 

Srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje. 

Moc hub srpnových - moc vánic sněhových. 

Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu. 

Jsou-li v srpnu hory kalný, budou v zimě mrazy valný. 

Jak Vavřinec zavaří, Bartoloměj zasmaží, tak se podzimek daří.

https://www.pranostika.cz/srpen.html

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 03.08.2023, 15:05:55 xxx.xxx.198.226

Tak komu co srpen prozatím napekl? Já mám okurky, cukety, snaživě jsem orvala z rajčat, co šlo (výhony, listy, vrcholy), snad tedy začnou dozrávat. Kopla jsem do brambor a jsou tam slušné kousky, výnos 1:10 bude dodržen, ještě zkusím trochu zalít, aby povyskočily ty maličké, bohužel normálně brambory nezalévám, neb není moc jak. Snad tím zalitím nepříjemně překvapím hnusáka hryzce. Měla jsem hojnost ledových salátů i ředkviček, na dýních se objevují první kuličky budoucích Hokaido (žerou slepice tyhle dýně? lepší uvařit? U nás to jinak nikdo nežere). Vyrostly mi tři rostliny kukuřice, ale jsou takové nedomrlé, hádám z toho nic nebude, a ještě hrozí, že to sklidí srnka. A celkem utěšeně kvete a plodí hrášek, tak snad bude co do mrazáku. Jo a melounky ze semen vypěstěné nechcíply (rostliny) a též se snaživě vyplazily z truhlíků, a prozatím se za kvítky chvějí tři prouhaté kuličky. Jedna kulička, kterou jsem objevila ještě v červenci, zčernala a scípla, ale tyhle tři zatím drží, tak si počkám, kdy zajdou ony 🙂

Anonymní (neregistrovaný) 03.08.2023, 15:09:46 xxx.xxx.246.217

Tak tomu bych věřil asi nejvíc: 

Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.

Hřiby nejsou a už asi ani kvůli suchu nebudou takže sníh v zimě taky nabude 🐞

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 04.08.2023, 08:09:48 xxx.xxx.198.226

A já těm hřibům ještě věřím! Dnes k večeru musím vyrazit do jednoho místního lesíka, vezmu s sebou amanta, on dostane ty holubinky, václavky a lysohlávky, já si odnesu ty hřiby, kozáky a klouzáky 🙂 Mám za to, že klouzáky tam budou na jistotu, těch jsou tam vždy mraky.

Zakari (neregistrovaný) 05.08.2023, 07:57:58 xxx.xxx.152.263
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 04.08.2023, 08:09:48

u nás doteď s hřiby moc špatny. Ohromny sucho ale dnes konečně prší tak po tomto víkendu snad začnou.

Fikovnice
Fikovnice (4371 příspěvků) 05.08.2023, 09:52:16 xxx.xxx.62.239
Buggyra:

A já těm hřibům ještě věřím! Dnes k večeru musím vyrazit do jednoho místního lesíka, vezmu s sebou amanta, on dostane ty holubinky, václavky a lysohlávky, já si odnesu ty hřiby, kozáky a klouzáky 🙂 Mám za to, že klouzáky tam budou na jistotu, těch jsou tam vždy mraky.


Buggyro, už jsem to kdesi zaznamenala (amant)!👍

Už uklízíte v bytě?😉 A lysohlávky bych amantovi nedávala, ještě si Vás pak splete s pavoukem nebo s čímkoli jiným!😉

Anonymní (neregistrovaný) 07.08.2023, 11:28:39 xxx.xxx.224.99

Největší hladomory byly za chladných deštivých lét. Zrno nedozrává a úroda je náchylná chorobám. Z půdy jsou vyplavovány živiny a puda okyseluje. Nejúrodnější černozemě a sklizně jsou v oblastech s nižším úhrnem srážek. A jestli nějaké globální oteplování existuje, bude to znamenat ochlazování Evropy v důsledku oslabení Golfského proudu. Kéž by to tak nebylo. Kéž by to chladnější jaro a teď srpen vynahradilo aspoň pořádně dlouhé indiánské nebo babí léto. 

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 07.08.2023, 13:34:06 xxx.xxx.198.226

Letos asi nebude taková hrůza s tím propršeným srpnem a neúrodou. Na Benešovsku sklízeli obilí zvesela již koncem července v těch největších vedrech, měli to pěkně proschlé, tak to jim to šlo. A když jsem jela zpět na sever, tak podél dálnic skoro všechno už holé, odvezené, jen sem tam ještě řádek slámy.

Houba teda ani práša. Centimetr pod zemí sucho na troud. 

Včera jsem vykopala česneky, trochu už pozdě, ale přeci - bála jsem se, aby mi po tom dešti ještě neshnily, když už jsem je tahala pozdě. No a tahala jsem je úplně suché, z kamenné suché půdy. Naštěstí naproti očekávání se celkem urodilo, dávala jsem do země svazek ani ne půl kila a vytáhla jsem plný kyblík, tak nějaká ta produkce jedna ku deseti by mohla být 🙂 Minimálně na objem.

Po radikálním zásahu stran rozbujelosti rajčat po dovče se začíná snaha vyplácet a první plody dozrávají, tak jsem zvědavá, jakou budou mít letos vegetační dobu. Jsou pod stříškou, tak by nemusely odejít hned zkraje. Letos jsem je též zajistila při výsadbě vápníkem. Tak uvidím, zda to mělo příznivý dopad. A pokud se pěstování na tomto konkrétním místě osvědčí, pořídím tam trvalý zvýšený záhon (stluču si), ať mám jednodušší práci a rostliny více prostoru 🙂 Teď jsou tam ložené v igelitových pytlích.

Slípky spořádaně nesou střídavě 7 a 8 vajec na 8 nosnic, tož jsem spokojená. A přestaly zanášet - našly si nové snášecí místo venku pod střechou, kam jim byla poskytnuta snášecí bedýnka a líbí se jim tam.

Xerxova
Xerxova (786 příspěvků) 07.08.2023, 13:41:54 xxx.xxx.235.72

teď jsme přišli po hodině z lesa (zmokli jsme jen dvakrát, ale pozor - i dvakrát vykouklo slůňo). Potoky tečou naplno, voda stojí v každém příkopu, krásně to čvachtá pod nohama. Ale Buggyra zpozorní 😜 začaly růst praváci, klouzci, kozáci, křemenáčci - mladé je to, nacucané je to… ale už to začíná

kometa
kometa (4291 příspěvků) 07.08.2023, 13:52:53 xxx.xxx.147.163
Xerxova:

teď jsme přišli po hodině z lesa (zmokli jsme jen dvakrát, ale pozor - i dvakrát vykouklo slůňo). Potoky tečou naplno, voda stojí v každém příkopu, krásně to čvachtá pod nohama. Ale Buggyra zpozorní 😜 začaly růst praváci, klouzci, kozáci, křemenáčci - mladé je to, nacucané je to… ale už to začíná


Nejen Buggyra zpozorní.

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 07.08.2023, 14:24:35 xxx.xxx.198.226

Buggyra byla pozorná právě už koncem minulého týdne, proto tak letěla do lesa. Jenže v lese houby… asi se to víc vypršelo u vás nebo co 🙂 Ale vyrazím, vyrazím… Dneska ještě ne, dneska auto do servisu a zalévat stromečky a když bude odpo lidsky (ne proudy vody shůry), tak sekat. A zítra ještě ne, protože odpoledne má být lidsky, tak se bude určitě sekat (asi půlhektárek, tak to nějaký čas spápne). Ale možná středa… Ono taky teď jsou lesy proběhané od víkendových túristů. Tak ta středa nejdřív.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 07.08.2023, 14:37:39 xxx.xxx.147.163
Xerxova:

ale Buggyra myslím bydlí od nás jen kousíček - druhá strana hor (a ony jsou Jizerky malé)


Ale u nás můžou růst taky, ne? Přece nebudou mít privilegium jenom Jizerky.🙂

Xerxova
Xerxova (786 příspěvků) 07.08.2023, 14:49:14 xxx.xxx.235.72
kometa:

Ale u nás můžou růst taky, ne? Přece nebudou mít privilegium jenom Jizerky.🙂


jasně že můžou růst všude - jen prostě jsou houby mršky a rostou dost často lokálně… A tady zatím nic moc - spíš nic než moc. Jsme v lese skoro každý den a většinou to byl jeden hříbek kovář, jindy pár pěkných růžovek či hrst lišek - ale od počátku sezóny nikdy vlastě nerostly houby v množství alespoň malém. Spíš kusovka. Dneska to vypadá nadějně - navíc ani jeden červ, zato hodně nacucané vodou. Však u nás leje a leje aa leje už třetí den více méně nonstop

kometa
kometa (4291 příspěvků) 07.08.2023, 14:50:07 xxx.xxx.147.163
Xerxova:

jasně že můžou růst všude - jen prostě jsou houby mršky a rostou dost často lokálně… A tady zatím nic moc - spíš nic než moc. Jsme v lese skoro každý den a většinou to byl jeden hříbek kovář, jindy pár pěkných růžovek či hrst lišek - ale od počátku sezóny nikdy vlastě nerostly houby v množství alespoň malém. Spíš kusovka. Dneska to vypadá nadějně - navíc ani jeden červ, zato hodně nacucané vodou. Však u nás leje a leje aa leje už třetí den více méně nonstop


U nás právě taky. Tak doufám.

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 09.08.2023, 08:34:43 xxx.xxx.198.226

Tak už snad u nás dopršelo. Dnes snad tedy konečně posekám (jsem včera zjistila, že ještě musím nastavit přítlaky na liště, a to neumím, musím mít servisáka na telefonu, nebo ještě lépe na místě… mu musím zavolat a zjistit, zda by nedorazil).

A zítra mooožnáááá nějaké houby. Ale jistotně zkusím pátek, protože to musím očíhnut, než do lesů najedou chataři. To tam pak není vůbec nic, jsou jako šílení, trhají vše a asi to pak určují a třídí až doma…

list
list (563 příspěvků) 09.08.2023, 09:30:41 xxx.xxx.201.134

Tak to u nás dnes leje nejvíce za poslední týden. Tak snad jste pověstnou první vlaštovkou, která přináší jaro, tedy bezdešťovo 😉

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 10.08.2023, 07:30:11 xxx.xxx.198.226

Tak u nás předpověď momentálně takto, tak doufám, že to klapne. Včera jsme posekali, dneska budu nahrabovat a nejpozději zítra musíme seno přemístit, neb na dotyčné ploše budou v neděli jezdecké závody… Buď bude v neděli rovnou čas po závodech seno uklidit (za asistence dojedších závodových pomocníků) a nebo vydrží do pondělí.

Při sekání jsem usekla jednu houbu (babku nebo nějaký jiný měkčí hřib), takže nejpozději zítra rovnou z práce fik fik do lesa!

Obrázek
list
list (563 příspěvků) 10.08.2023, 08:35:13 xxx.xxx.201.134

Tak u nás se včera též vyjasnilo ☀️ Ale ta Anna by se měla posunout alespoň na říjen, dneska ráno zima jak v ruským filmu. Seno řešit nemusím, bo nechovám nic senožravýho. A do lesa se chystáme o víkendu, psiska se proběhnou a snad i nějaká houba se najde. Letos už mám deficit, který potřebuju vykrýt😉


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.