Aktuálně: 4 806 inzerátů176 250 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Slepice stávkují

Kaša (neregistrovaný) 05.08.2023, 19:41:47 xxx.xxx.134.5

Dobrý den, asi tak v červenci začaly naše 3 mladé slepičky snášet vajíčka. Každý den každá slepička 1 vajíčko. Nyní je pouze 1 vajíčko denně od 3 slepiček ? Lze jim pomoci nějakým vhodným krmivem ? kromě vody, pšenice, a zbytků z kuchyně, případně si nahrabou a nazobají v zahradě co chtějí jako zákusek jim nic nepřidáváme. Poraďte, prosím a děkuji předem.

Anonymní (neregistrovaný) 05.08.2023, 19:46:44 xxx.xxx.39.35

Je strašná kosa a prší a už to tak asi zůstane až do zimy😄 slepice šetří síly.

Kaša (neregistrovaný) 05.08.2023, 19:57:21 xxx.xxx.134.5

děkuji a já mám za to jak jim podstrojuji. Ale jsou v roce přece období kdy je snáška utlumená. Koupím směs pro nosnice na zkoušku jestli se to zlepší.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 05.08.2023, 20:11:01 xxx.xxx.37.205
Odpověď na příspěvek uživatele Kaša z 05.08.2023, 19:57:21

jo, v listopadu, když je už hodně krátký den a pořád se zkracuje a slepice začnou přepeřovat, tam nemůžete čekat výkony

ale u nosnic v roznášce, tam prostě musí být roznáška a pokud není, tak je něco hodně špatně

a na pšenici se roznáška dělat nedá, slepice vyčerpá svoje tělesné rezervy a přestane snášet

a co je na tom nejhorší, může to být přestávka hodně dlouhodobá nebo i trvalé snížení užitkovosti, protože prostě v tomhle věku po té slípce chcete dokončení tělesného růstu a produkci vajec a když tu chudinku na to nenakrmíte, tak se prostě její organismus opotřebuje a na tu vaječnou produkci už nemá kapacitu

megi-the-pes
megi-the-pes (2260 příspěvků) 05.08.2023, 20:18:04 xxx.xxx.61.107
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 05.08.2023, 20:11:01

Co se stane, když nějaká slépka přestane nést, po roce, roce a půl třeba, nestane se jí něco? Já si jako představuji, že tam někde jsou připravená “vajíčka” a shnijí tam a shnije slépka a umře. Nebo tak něco. Blbost, já vim. Ale když je to hybrid naprogramovaný takhle…

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 05.08.2023, 20:32:38 xxx.xxx.37.205
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 05.08.2023, 20:18:04

tak ono slepice jsou vyšlechtěné k tomu, aby snášely, je to v podstatě geneticky upevněná persistentní snáška, kde cílem je, aby po co nejdelší dobu slepice ovulovala (skoro) každý den. ale ta ovulace je pořád řízená hormonální osou a na tu osu působí i vnější a vnitřní vlivy

takže pokud je slepice nemocná nebo vyčerpaná, tak její tělo samo tu osu stopne a když takovou slípku zabijete, tak na vaječnících nebudou žádné velké folikuly, bude to takový malý spící vaječník a té slepici samotné na nesnáška nijak neškodí. z toho však vyplývá že když takovou slepici dostanete do formy, tak vajíčko nemáte hned druhý den, musíte počkat, až se zapne osa a pak trvá asi tři neděle než se z malého folikulu udělá ten velký, co pak může být žloutek.

no a když se zkracuje den, tak ten zkracující se den má silný tlumivý účinek na tu osu, proto v listopadu od domácích slepic vajíček moc není.

prostě slepice přestane snášet nejdřív tak, že vysnáší co je připravené, ale už se vykašle na přípravu dalšího a pak je happy, akorát chovatel má suprised picachu face, že z pšenice nenesou, i když přece babička a tak

něco jiného je, když má nemocný vejcovod a žloutky jí padají do břicha, nebo tam padají celé vejce, nebo se vejce hromadí ve vejcovodu, to je pak samozřejmě problém. smrtelnej.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 05.08.2023, 20:49:42 xxx.xxx.37.205

jo a samozřejmě kombinace jsou možné, takže když si v srpnu vypnete slepice deficitním krmením, tak když jí koupíte směs pro nosnice a čekáte, až se osa zapne, tak ale chcete zapínat v období zkracujícího se dne

a klidně se může stát, že slepice začne snášet až teprve když se ten začne prodlužovat, protože do té doby působí tlumivý vliv toho dne, a máte slepici, co ponese až po vánocích

jo a samozřejmě nelze si říct, že teda budu v mezičase krmit pšenici aby se ušetřilo, když stejně nesnáší, protože pak budou vejce až někdy na jaře a to tak 80 až 100 a konec šmitec. a to se vyplatí.

megi-the-pes
megi-the-pes (2260 příspěvků) 05.08.2023, 21:08:29 xxx.xxx.61.107

Aha. Já myslela, když teda nevypadá nemocně, esi se jí něco nestane, když neprodukuje. Jídlo má, dávám jí i zvlášť, abych viděla, že jí dost, mluví na mě furt stejně, běhá celý den, psa seřve, kočky taky, vypadá normálně. Jako ona by mohla být klidně starší, to mám od známého, ten koupil někde vynesené roční, tu je od listopadu. Nemocnou jsem viděla, takovou jednu dovezl, byla to hrůza, hřebínek bledý a dolů, nechodila skoro, zezadu načervenalo, jak lehla, utratili jsme ji. 
Tak já ji nechám být. 

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 05.08.2023, 21:45:03 xxx.xxx.37.205
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 05.08.2023, 21:08:29

tak může to být babča nebo má třeba srůsty, ale pokud se chová normálně a nemá břicho jako balon, tak jí nesnáška nevadí.

ančovička
ančovička (863 příspěvků) 06.08.2023, 06:59:34 xxx.xxx.243.242
Odpověď na příspěvek uživatele Kaša z 05.08.2023, 19:57:21

U mladých hybridek při dobrém  krmeni neni žádná snáška utlumená..já jsem 5 kuric hybridek IsaBrown kupovala loni z září,brzy začaly snášet a od te doby snesou každý den 5 vajec.. žádný “útlum”…sama se tomu divim😀, žádná přestávka,ani v zimě 👍..ale pořád maji volata jak mičudy😄

kometa
kometa (4319 příspěvků) 06.08.2023, 07:29:40 xxx.xxx.147.163
Kaša:

děkuji a já mám za to jak jim podstrojuji. Ale jsou v roce přece období kdy je snáška utlumená. Koupím směs pro nosnice na zkoušku jestli se to zlepší.


Viz výše. Nepodstrojujete. Věřte všem zkušeným. A hezky vám to vysvětlila bodlinka.

Dnešní slípky jsou holt jiné než ty našich babiček.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (626 příspěvků) 06.08.2023, 07:46:24 xxx.xxx.230.181

Dobré ráno. Teď to ještě není aktuální, ale tip na zimu. Doma máme slípky ve velkém částečně zastřešeném výběhu s velkým hnojištěm, krmím hlavně směsí pro nosnice. V době, kdy se zkracuje den, mi doba, kterou prospí připadá dlouhá, nepřijmou tolik potravy. Proto jsme vychytali chvíli, kdy začínají zalézat na kurník a vždycky jim otevřeme branku a vypustíme je do zahrady. Samy si tak prodlouží den o cca 2hodiny, na zahradě v zimě škodu nenadělají, víc se nažerou a tím i líp nesou. Navíc nás to nic nestojí.😏

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 06.08.2023, 10:00:26 xxx.xxx.52.78
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 06.08.2023, 06:59:34

útlum bude, počkejte do toho listopadu 🙂

když máte kuřičku, co jde do snášky v období zkracujícího se dne, pokud je dobře odchovaná a dobře krmená vnitřní faktory světelný den v pohodě přetlačí

ale slepička, co je ve snášce od září si ten další rok při krátkém dni ráda trochu odpočine.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 06.08.2023, 10:01:21 xxx.xxx.52.78
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.08.2023, 07:29:40

slípky jsou stejné, to jen lidi zapomněli, že vejce nebyla celoročně, ale jen na jaře a začátku léta a proto se nakládalo do vodního skla.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.