Aktuálně: 4 771 inzerátů176 280 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Slepice stávkují

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 06.08.2023, 10:20:25 xxx.xxx.52.78
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 06.08.2023, 10:11:56

taky nesvítím, pro mě jsou vejce trochu odpadní produkt, slepice mě baví jinýma věcma

JardaPecival
JardaPecival (347 příspěvků) 06.08.2023, 10:49:18 xxx.xxx.228.63
Kaša:

děkuji a já mám za to jak jim podstrojuji. Ale jsou v roce přece období kdy je snáška utlumená. Koupím směs pro nosnice na zkoušku jestli se to zlepší.


Kupte a dejte jim čas, než to naběhne a uvidíte, že to funguje 🐓

kometa
kometa (4319 příspěvků) 06.08.2023, 10:51:24 xxx.xxx.147.163
Bodlinka:

slípky jsou stejné, to jen lidi zapomněli, že vejce nebyla celoročně, ale jen na jaře a začátku léta a proto se nakládalo do vodního skla.


To jo, ale dnešní hybridi jsou vyšlechtěni na jinou snášku než slepice našich babiček, ne?

A já si teda nakládání do vodního skla nepamatuji. Tím neříkám, že to babičky nedělaly. Jedna měla leghornky (nebo tak aspoň vypadaly), druhá vlašky (dtto). A vajíčka měly obě. I my v paneláku. Ale přes zimu se možná kupovaly v obchodě. To už si opravdu nepamatuji.

megi-the-pes
megi-the-pes (2262 příspěvků) 06.08.2023, 10:57:19 xxx.xxx.61.107
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 06.08.2023, 10:20:25

Jo. Jím vejce jen v buchtách. 🙂 Podle mě jsou to zajímavá zvířátka. Furt se mnou diskutují. Před týdnem se ztratily, našly se… šla jsem pro ně, stojím u branky a ony, jak mě zahlédly, normálně jak vzlet tryskáče, rozletěly se půl metru nad zemí tryskem ke mně, to jsem nečekala, že takhle poznají člověka a že se ke mně radostí rozběhnou. 😀 Ale nebylo to hladem, ony tam někomu plundrovaly zásoby ve stodole. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 06.08.2023, 12:28:34 xxx.xxx.205.210

Mám na vás slepičí chovatele dotaz, který mi nedá spát 🙂 Častá rada při problémech ze snáškou je “kupte granule pro nosnice”. Chápu, že slepice potřebuje bílkovinu. Při zadání do googlu hesla granule pro nosnice mi jako první vyjede krmná směs, která je “Vyrobeno z: kukuřice, pšenice, sojového extrahovaného šrotu, lihovarských kukuřičných výpalků, pšeničných otrub, slunečnicových výlisků, řepkových výlisků, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků” Bílkoviny jsou tam kde? v té soje? Ale i tady je hlavní součást kukuřice a pšenice.

To nejdou v malochovu a domácích ochočených slípkách, kde nejde o maximální snůšku pro zisk, takovou směs nahradit? Čím dodat slepicím bílkoviny jinak, než komerční směsí? U psů se na všechny problémy se žrádlem radí maso, maso, maso. U slepic se jako zázračná kombinace radí kupovat granule? Vážně? 😀

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 06.08.2023, 12:39:46 xxx.xxx.52.78
Odpověď na příspěvek uživatele Fatia z 06.08.2023, 12:28:34

ano, bílkovinové krmivo je ta soja.

hlavní součástí je vždy pšenice a kukuřice. slepice nepotřebuje 100% bílkovinového krmiva. problém nastává, když v krmné dávce zcela chybí a někdo se to pokouší krmit jen pšenicí

doma si klidně krmnou dávku stavět můžete, problém je v tom, že to není úplně jednoduché. můžete koupit tu soju. extrahovaný šrot, nebo sojové boby (ty ale budete muset vařit). můžete slepice přikrmovat masem (trochu drahé), někdo má možnost třeba odpadů z mlékárny, můžete drtit kosti, sehnat rybí moučku (ale když to přeženete bude pachuť vajec, zásadně škodí také žluklá nebo plesnivá), můžete já nevím nakupovat metráky moučných červů

výsledná směs by měla mít cca 20% bílkoviny. proč, když na hobby pytli je 15%? protože doma nikdy nezjistíte, jestli má vaše pšenice deset nebo 14 % a navíc limitující aminokyselina pro drůbež je methionin a do krmných směsí se přidává zvlášť takže celkový podíl hrubého proteinu může být nižší. pak tam musíte narvat taky asi 3% čistýho vápníku (krmný vápenec) a v závislosti na dalších surovinách může být problém nedostatek energie (takže případně nějaké oleje) a to celé musí brát v potaz že slepice má omezenou kapacitu trávicího traktu a denně vám sežere cca 120 g krmiva.

granule nejsou “zázračná kombinace”, je to nejjednodušší rada pro lidi, co mají hybridní slepice, chtějí vejce a nemají vejce, protože to neumí nakrmit.

megi-the-pes
megi-the-pes (2262 příspěvků) 06.08.2023, 13:07:47 xxx.xxx.61.107

Já krmím masem. 😀 I jsem si koupila moučky (aj krevní, čeká v kůlně, až vybouchne, chtěla jsem vědět, co tu vyrábí, ale sahat na to odmítám, je to jak prach… z mrtvoly… a teď nevím, komu to nasypu), sojový ex. šrot, kvasnice, kukuřičný (mi to v zimě přišlo hrozně chytré ode mě, že se zahřejí nebo co, neztloustly, tak ok), kopřivy mám, tvaroh, jogurt, syrovátku, mátu, co mám na čaj, vápník,… zelenina od vaření je každý den, maso dělím psovi, kočkám, sobě a slépkám… pro slépky vše do mixéru… jako je to moc hezké takto vařit, ale já pracuji doma, takže můžu ráno vyrábět nové jídlo… všecky ty koupené suroviny vám žluknou a co? Máte vejce 50 Kč/ks (nebo taky nic, toho vápníku je fakt hodně, mě to překvapilo, když znám jen psy, že), protože ty 20kg pytle musíte vyhodit, případně slepice kaput.

Směsi jsem měla přes 17 % bílkovin, takže beru, že ryby mají tak nějak podobně… no, snad ty slépky takto nezlikviduji.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.08.2023, 19:42:14 xxx.xxx.134.34
Fatia:

Mám na vás slepičí chovatele dotaz, který mi nedá spát 🙂 Častá rada při problémech ze snáškou je “kupte granule pro nosnice”. Chápu, že slepice potřebuje bílkovinu. Při zadání do googlu hesla granule pro nosnice mi jako první vyjede krmná směs, která je “Vyrobeno z: kukuřice, pšenice, sojového extrahovaného šrotu, lihovarských kukuřičných výpalků, pšeničných otrub, slunečnicových výlisků, řepkových výlisků, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků” Bílkoviny jsou tam kde? v té soje? Ale i tady je hlavní součást kukuřice a pšenice.

To nejdou v malochovu a domácích ochočených slípkách, kde nejde o maximální snůšku pro zisk, takovou směs nahradit? Čím dodat slepicím bílkoviny jinak, než komerční směsí? U psů se na všechny problémy se žrádlem radí maso, maso, maso. U slepic se jako zázračná kombinace radí kupovat granule? Vážně? 😀


Chápete to našikmo, nerovně.

Není razeno koupit granule jako “zdroj bílkoviny”, ale jako “začít základně krmit”.

Kolikrát je to šílené. Když jim poradíte červíky, larvy, sušenou krev, rybí moučku, tak někdo jim to dá jednou, dvakrát - s tím, že to je celé. Ale ta slepice potřebuje i to okolo, to zrno, aminokyseliny, vitamíny, vápník aj. A pravidelně, pořád. Než někomu 15 let v kuse každý týden vysvětlovat celý princip krmení, sestavovat krmnou dávku (vše dohledatelné + knihy) a podobně, tak mnozí raději napíší - kupte si granule a máte vystaráno.
Ti, kteří jim dávají pečivo, zbytky + co si nahrabou (při teplotách 30 plus si nenahrabou nic, v zimě taky ne), nepochopí, kde koupit ty larvy bráněnek nebo rybí moučku a kolik jim jí dávat a podobně - případně nepoberou jejich cenu, natož cenu masa, když sami kupují jen kuřecí bahno v akci.
Takže “kupte jim kompletní krmnou směs” je třeba vnímat nečernobíle. 

Doron
Doron (1865 příspěvků) 07.08.2023, 23:55:32 xxx.xxx.24.252

Moje slepice jsou asi nějak soběstačné ..

Mám směs pro nosnice, pšenici, namáčím suché pečivo , to miluje hlavně kohout, vychutnává si rohlíky.

Ale  ony toho moc nesnědí. Celý den na zahradě, asi si nahledají.

Nesou pořád pryč, už třetím rokem , žádné pauza ve snášce.

megi-the-pes
megi-the-pes (2262 příspěvků) 08.08.2023, 08:16:20 xxx.xxx.61.107
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.08.2023, 23:55:32

No protože někdo má angličák, kde nic nežije, a někdo má normální českou zahradu, kde hnízdí ptáci, žije spousta hmyzu, támhle kompost, v půdě žížaly, tuhle kaluž a jiné věci z hororu. 
A u nás slepýši. Já říkala slépkám - nebude je žrát! Ale ony… jedna nesla todleto a utíkala před ostatníma, asi 8 koleček kolem zahrady daly. 🙂
A jak se ta jedna kočka malá slepic bojí, tak myslím, že ji chtěly sníst.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.08.2023, 10:50:59 xxx.xxx.198.226

Slepice jsou strašný dravci. Máme v jednom přístěnku vhodné podmínky pro chov molů, tak tam bydlí moli, krom jiného, a když se to otevře, tak člověk musí uhnout, páč u dveří fronta malých velociraptorů, kteří naskáčou dovnitř a chytají pak deset minut hmyz za letu s divokým leskem v oku.

acher
acher (670 příspěvků) 08.08.2023, 11:00:28 xxx.xxx.222.196
Doron:

Moje slepice jsou asi nějak soběstačné ..

Mám směs pro nosnice, pšenici, namáčím suché pečivo , to miluje hlavně kohout, vychutnává si rohlíky.

Ale  ony toho moc nesnědí. Celý den na zahradě, asi si nahledají.

Nesou pořád pryč, už třetím rokem , žádné pauza ve snášce.


My máme také nějak samostatné slepice.Dostávají pšenici ,kukuřici,trochu slunečnice,sem tam namočený chléb v mléce,různé zbytky,sezobou co vyhrabou králíci,napasou se na zahradě plus žížaly,brouci,prostě to co najdou.Přesto nesou,myslím si ,dost.Za lońský rok přes 2000 vajec od 8 slepic a to jedna seděla a vodila kuřata.A to ještě nějaké vejce ukradne pes.

kometa
kometa (4319 příspěvků) 08.08.2023, 12:32:50 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

Slepice jsou strašný dravci. Máme v jednom přístěnku vhodné podmínky pro chov molů, tak tam bydlí moli, krom jiného, a když se to otevře, tak člověk musí uhnout, páč u dveří fronta malých velociraptorů, kteří naskáčou dovnitř a chytají pak deset minut hmyz za letu s divokým leskem v oku.


Moje řeč. Já říkám slepicím malý tyranosaurus. Stačí se zahledět do toho jejich žlutého oka…

acher
acher (670 příspěvků) 08.08.2023, 15:18:52 xxx.xxx.222.196
Buggyra:

Slepice jsou strašný dravci. Máme v jednom přístěnku vhodné podmínky pro chov molů, tak tam bydlí moli, krom jiného, a když se to otevře, tak člověk musí uhnout, páč u dveří fronta malých velociraptorů, kteří naskáčou dovnitř a chytají pak deset minut hmyz za letu s divokým leskem v oku.


A kdyby jenom hmyz.Kocour si přinese myš a než ji stačí potýrat,tak je od slepic na kusy.A když někde vyběhne myš,tak jsou slepice rychlejší než kočka.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.08.2023, 15:29:45 xxx.xxx.198.226

Tak to moje běhavé Lohmanky bohužel myši nechytají. Ještě tak myšata, když vykopnu, tak jo. Ale dospělá myš (myšice) je nezajímá. A mně by se dost líbilo, kdyby i myši byly na mém hospodářství užitečné 😀

kometa
kometa (4319 příspěvků) 08.08.2023, 16:29:35 xxx.xxx.147.163
acher:

A kdyby jenom hmyz.Kocour si přinese myš a než ji stačí potýrat,tak je od slepic na kusy.A když někde vyběhne myš,tak jsou slepice rychlejší než kočka.


Jo jo, doteď si pamatuji (a je to 30 let), jak kamarád vytáhnul mrtvou myš z pastičky a se slovy “chceš vidět slepičí dostihy?” ji hodil k nim do výběhu. Viděla jsem. Nejrychlejší ulovila a zbytek pole za ní. Pak, že stačí jenom zrní a namočený chleba. Pche!

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 09.08.2023, 07:07:41 xxx.xxx.198.226

No to je možná důvod, proč je myši až tak moc nezajímají. Měla bych myši donést kamarádce, ta krmí rozmočené pečivo a pšenici. Teď krmila i směs pro nosnice, ale “dává slepicím přestávku” (ne, nepřesvědčíš ji ničím) aby si odpočinuly od snášení, takže teď přestala krmit tu směs a bude nějakých pár týdnů krmit jen máčené pečivo a pšenku. Slepice jsou zavřené na vybetonovaném výběhu, takže pecička. Já vlastně nevím, od čeho by si měly odpočinout, páč její zisk vajec je 3-5 ks od 8 slepic.

MiraT
MiraT (27 příspěvků) 09.08.2023, 07:36:28 xxx.xxx.221.85
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 09.08.2023, 07:07:41

Úplně tomu rozumím. Taky se mi někteří diví, že dávám slepicím jako základ granule pro nosnice a ostatní je jen na zpeštření (zeleň, kvalitní zbytky z kuchyně, mačkané kosti). Ti samí tvrdí, že jim slepice nesou. Pak se dozvím, že rekord od 8 slépek byl jednou 5 vajec. Jinak 2-3ks. Já od 4 leghornek 3-4 vejce stále. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.