Aktuálně: 4 807 inzerátů176 277 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Vynesené slepice

list
list (563 příspěvků) 13.08.2023, 18:43:18 xxx:xxx.c196:25e5
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 13.08.2023, 18:25:07

A máte vy nějaký důkaz jiné gentetické modifikace u nosných hybridů, nežli šlechtění? Nebo se tady snažíte jen štěpit diskuzi svými přesvědčeními vycucanými z prstu?

XY. (neregistrovaný) 13.08.2023, 19:59:50 xxx.xxx.120.185
list:

A máte vy nějaký důkaz jiné gentetické modifikace u nosných hybridů, nežli šlechtění? Nebo se tady snažíte jen štěpit diskuzi svými přesvědčeními vycucanými z prstu?


No dobrá i když moje odpověď patřila Bodlince . A je škoda pro mě  že jsi nechce povídat víc  😏.

Pro Vás dám radši odpověď že žádný důkazy nemám 😁.

Doron (neregistrovaný) 13.08.2023, 20:05:51 xxx.xxx.23.220

A co je to GUJ prosím? Vysvětlíte někdo?

Geneticky upravené něco? 

list
list (563 příspěvků) 13.08.2023, 20:11:28 xxx:xxx.c196:25e5
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 13.08.2023, 19:59:50

Ona by si (bez J) možná i povídala, kdyby bylo o čem, ale vy si tady jedete svou bez relevantní podpory svého názoru. Ale taky by mě zajímalo, co je to GUJ? 🤔

kometa
kometa (4319 příspěvků) 13.08.2023, 20:14:00 xxx.xxx.147.163
list:

Ona by si (bez J) možná i povídala, kdyby bylo o čem, ale vy si tady jedete svou bez relevantní podpory svého názoru. Ale taky by mě zajímalo, co je to GUJ? 🤔


S Jirkou 54 nemá cenu diskutovat. To jsme vzdali už na IF.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 13.08.2023, 21:15:32 xxx.xxx.37.33

GMO slepice samozřejmě existují, ale úplně jinak, než si myslíte

A je to ve stadiu experimentů, komerční využití není

Pracuje se na zvířatech, co jsou geneticky rezistentní vůči aviární leukóze subtyp J
A pak je experimentální linie zvířat, které by mohly předávat na pohlaví vázanou vlohu zjistitelnou už in ovo, takže k sexování vajec hybridů

Užitkovost je multifaktoriální záležitost mnoha a mnoha malých genů. Na to vám GMO nepomůže a ani není potřeba, stačí si hrát s čistými liniemi, kde probíhá mnohagenerační selekce na užitkovost pomocí její neustálé kontroly a zbytek je čarování s heterozním efektem (proto je to “hybrid”).

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 13.08.2023, 21:16:36 xxx.xxx.37.33

Jo jestli chcete důkaz, tak důkazem je už to, že si ty slepice můžete normálně koupit, protože to by v případě, že by byly GMO, bylo zcela ale naprosto vyloučeno

Žijeme přece v Evropě a tady se hystericky likvidovaly i oranžové petunie.

list
list (563 příspěvků) 13.08.2023, 23:22:38 xxx:xxx.6a68:d278
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 13.08.2023, 21:16:36

Díky moc za objasnění, ale co je GUJ stejně nevíte, když používáte, asi zastaralé, GMO ;)

Anonymní (neregistrovaný) 14.08.2023, 00:25:20 xxx.xxx.23.220
Anonymní:

Děkuju, já zítra koupím 25kg pytel směsi pro nosnice a zkusím ro rozjet. Ale takto jsem to dělat nechtěl do budoucna, chtěl bych je mít na klasickym vesnickym krmení vždyť to tak dřív chodívalo….


Dřív bývaly slepice úplně navolno, žádné výběhy, měly možnost si bílkoviny nahledat, žížaly, ponravy, kdovíco ještě. Já tak slépky chovám, krmím sice směsí pro nosnice, ale ony ji ani moc nechtějí, pořád propátrávají zahradu, kohout je pořád k něčemu svolává. Viděla jsem je lovit i hraboše…( trochu hnusný..).

Babička krmila pšenicí a dávala zbytky, pamatuju, že často měly zkyslé mléko, tak nějaká bílkovina tam taky byla. 

Moje slepice jsou v tomhle režimu už čtvrtým rokem, pořád nesou stejně, určitě těch třista vajec ročně to pořád bude. Jen jedna měla, chuděra, výhřez kloaky..

Když přišly, krmila jsem určitě víc, postupně se osamostatnily. Když nesu krmení, nadšeně ke  mně běží, ale pak si dají, jen aby mě neurazily 😊.

Ale mají k dispozici opravdu obrovský prostor na počet slepic, za sháňkou za potravou toho naběhají opravdu hodně, udržuje je to v dobré kondici.

Doron (neregistrovaný) 14.08.2023, 00:29:03 xxx.xxx.23.220

To jsem byla já, odhlásili mě to..

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 14.08.2023, 07:00:06 xxx.xxx.226.6

Zrovna jsem si dneska v tramvaji četla o krmení slepiček. Protože jsem si říkala - psům kupuju maso, ½ kocoura kupuju maso, tak co bych nekupovala slepičkám, že aby měly tu bílkovinu?

Krmíte všichni tou doporučovanou směsí, nebo to někdo plnohodnotně nahradíte sám?  Třeba je to v tomhle případku zbytečné, ale já mám s těma granulema trošku problém, tak jsem si říkala, že jestli bych to dokázala - poté co by se pochopitelně udomácnily, vím, že zpočátku musím tohle dávat, aby neměly tolikatě změn, ale prostě si říkám, že bych chtěla zkusit jít tou negranulovací cestou, ale zároveň vím, že dnešní slípky, nemají často ty možnosti, jako měly za našich babiček /výběh budou mít, ale třeba hnojník pochopitelně ne/. Tak jsem si říkala, že bych jim prostě tu bílkovinu dodávala v mase, tvarohu a třeba syrovátce - taky kupuju pro psy a kocóra, takže co už.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 14.08.2023, 07:16:27 xxx.xxx.198.226

Jasně, že můžete krmit pšenicí a masem. (sojou, tvarohem, syrovátkou, klidně vařenými vejci 😀 ) 

A nahradíte slepicím většinově tu KD z kompletní komerční směsi.

Výhoda kompletu je, že tam máte zároveň dodané potřebné vitaminy (které ovšem venkovní “barfované” slepice získají z čerstvé stravy a sluníčka - na druhou stranu, co v zimě) a živiny v optimálních poměrech (které v domácí směsi nevychytáte, ale samozřejmě slepice se s nějakými těmi výkyvy vyrovná - jen nesmí být ten poměr živin trvale nebo dlouhodobě nevyvážený jedním směrem).

Za nedokonale vychytanou domácí stravu můžete platit neoptimální snáškou. Ale jestli vám to neva - a nevadí vám, že třeba vejce budete mít “dražší” než z hypersuper… Tak bez problému 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 14.08.2023, 07:22:48 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.08.2023, 07:16:27

Vitaminy jsem si říkala, že bych jako Roboran pro slípky dávala. Můj plán je, že když budem v práci, budou holky ve výběhu, ten právě nebude přes celou zahradu, takže je mi jasný, že to tam za nějakou dobu zdevastujou, ale zase budou v bezpečí - chci to mít celý zapletivovaný i shora. No a pak se půjdou venčit, takže na něco přirozenýho si taky přijdou. Ale nebude to celoden, jen o víkendu. 

No jo, pravda v zimě…….na zimu jsem zapomněla. No ale sakra, jak to měly babči dřív v zimě. Dočetla jsem se, že v zimě dávat kukuřici asi ve vyšší dávce, že to dodá energii.

edit dva - no to už jsem načetla, že když nebudu dávat řádnou KD - což bych právě nechtěla tak jako tak, tož že pak holky nenesou. a taky je nesmim zasádlit, to už taky vim a kurnik, pak že to nejni věda, ty slípky.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 14.08.2023, 07:29:45 xxx.xxx.198.226

Tak čerstvé zelené jim můžete nasekat (nechcete si tu voliéru udělat mobilní? Jako že by se dala přesouvat - to by značně pomohlo) a na sluníčku budou, no a když dáte vit-min, tak myslím, že v pohodě. V zimě dáte odrolky sena nebo vojtěšku nebo tu nastrouhanou řepu, jak tu někdo cpal do slepic - ale to je prostě jen “na přilepšenou”. Většinu zimy se dnes už stejně můžou pást, resp. se jim dá něco naškubat. Ale asi to nebude vyloženě stěžejní podmínka.

Pokud budou mít vhodné poměry živin v krmivu, tak to bude bez problémů, jen holt samozřejmě nikdy to člověk doma nevychytá tak, jak je v té směsi, to je jasné. Takže ještě jednou, pokud jste smířená s případným nevyužitím plného snášecího potenciálu a případnou drahotou produktu (na čas, práci a nákupku vstupních surovin), tak určitě je to řešení.

Já rozporuji lidem náhradu KKS (kompl. krmné směsi) něčím domádo jen ve chvíli, kdy mají pocit, že tím něco ušetří. Pokud není ekonomika produkce vajec vaší hlavní motivací, může vám to fungovat ku spokojenosti 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 14.08.2023, 07:36:23 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.08.2023, 07:29:45

No ekonomika produkce mě asi až tak netrápí - si myslím, ale co já vím, jak pak budu lačná po vajíčkách, že jo. 🙂 Já ty čtyři pipky prostě chcu jen tak, pro jejich radost, aby si užily konečně taky nějakej život. Když dá jedna vajíčko v úterý a druhá v pátek, tak mi to asi bude stačit. Tím teda nemyslím, že bych je šidila na žrádle, to ne, to právě nechci, chci aby se měly dobře. Ale! to už jsem taky zjistila, že je nesmím zase krmit moc! 😲 Tady vidim asi velkej problém teda, že budu muset dávat velkej bacha, abych je nezasádlila. 😀

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 14.08.2023, 07:58:51 xxx.xxx.198.226

No všechny tydlencty starostě mi řeší právě ta KKS a obří výběh, kde se něco nachodí, ty slepice. Přijde mi to výhodné pro mě i pro ně.

Ale já je mám distančně, musí  to fungovat tak, že mi stačí jim hodit jídlo jednou denně, a zároveň vejce musí stát ty dvě koruny, jak jsem zvyklá (no, asi už to bude ke třem kačkám, jak jsem teď valila bulvu na cenu těch psích granulí, co jim kupuji).

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 14.08.2023, 08:04:43 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.08.2023, 07:58:51

No jo, ale když mi to tady máme pro slípky celkem nebezpečný , proto je chci mít zadrátovaný a volně, jen když se bude doma. Musím volit kompromis.

megi-the-pes
megi-the-pes (2262 příspěvků) 14.08.2023, 08:33:43 xxx.xxx.61.107

Zrzavci, všeckněm hrnete barf, podle čeho jste to skládala? Podívejte se na složení a čísla směsí pro slepice. Do 5 % vlákniny, dtto tuku, 15 - 20 % protein, 3,5 % Ca a 0,5 % P. Vápník a fosfor - hlídat ten poměr a množství Ca, je ho fakt dost a poměr úplně jinde než u psů. 
Ale jinak je to pětina protein a nízkotučná dieta. 🙂 Stejně jak u psů - min vit balancer a hotovo. A pak uvidíte, že je nějaké vejce s tenkou skořápkou, tak jim přestanete hrnout tolik stejků a přidáte trochu víc skořápek… 
V zimě jsem viděla slépky i jíst seno. Ony teda sluply kde co, zkoušely, poprvé v životě viděly přírodu… ale sušíme kopřivy, dostanou vše z kuchyně (u nás skoro nepoužíváme koření a sůl jen když je to nutné), to je denně zelenina, hlavně salát, mrkev, mám na parapetu salát v květináči… založte zimní zahradu. 🙂 Můj nej kámoš je od založení chovu slépek mixér - sekáček. Kosti do toho, zelenina, maso, ony to mají rády takhle na kousíčky a můžu do toho zamíchat cokoli, kyselé mléko, ten vápník sypký a aj skořápky to poseká. Vlastně se drtí i všecko zrno, lépe stravitelné. Toho masa zas tolik potřeba není (je to kvůli methioninu a tak, živoč. bílk.), bílkoviny se tahají z drceného obilí a např. hrachu. Co vše by šlo, si furt čtu po netu, hele, tady tím krmí i zrzavého psa. 😀 https://www.stonefamilyfarmstead.com/homemade-layer-feed/
No prostě není to taková věda. Velký rozdíl oproti psovi - tam se vajíčko neurodí bez skořápky, když mu dáte kosti jednou za dva dny, u slépky to chce dávat zdroj Ca denně.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.