Aktuálně: 4 588 inzerátů178 037 diskuzních příspěvků17 801 uživatelů

Kůň jako jatečné zvíře

Pacík (neregistrovaný) 13.08.2023, 11:12:09 xxx.xxx.220.242

Nechci zde vyvolat nějakou bouři ale přesto mě to zajímá. Jak se vy majitelé koní díváte na koně jako jatečné zvíře? Schvalujete to nebo odsuzujete? A kdo je proti, dá si k obědu třeba vepřový řízek nebo jste vegetariáni? Jsou země, kde se koni chovají na maso jako u nás skot.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 13.08.2023, 11:20:57 xxx.xxx.147.163
Pacík:

Nechci zde vyvolat nějakou bouři ale přesto mě to zajímá. Jak se vy majitelé koní díváte na koně jako jatečné zvíře? Schvalujete to nebo odsuzujete? A kdo je proti, dá si k obědu třeba vepřový řízek nebo jste vegetariáni? Jsou země, kde se koni chovají na maso jako u nás skot.


Neutrálně. Právě proto, že nejsem vegetarián, tak nebudu nic a nikoho odsuzovat (muslimové nejedí vepřové, Indové hovězí, u nás by zase neprošel pes nebo kočka). Neměla bych problém koňské maso jíst. A že vlastního koně mám.

Spíš mi vadí nehumánní způsob přepravy nebo porážky.

Zvídavá
Zvídavá (16 příspěvků) 13.08.2023, 15:27:54 xxx.xxx.203.208

Naprosto souhlasím s Kometou. Já bych tedy koně nesnědla, ale spíš z mého osobního přesvědčení a předsudku. Kdyby mi to někdo řekl až po večeři, asi bych se z toho nezhroutila jo, ale sama bych si ho nedala. Ale chápu, že se jedná o maso a je v pohodě ho jíst, pokud to zvíře bylo humánně chováno, převezeno a zabito. 

Anonymní (neregistrovaný) 13.08.2023, 15:32:37 xxx:xxx.a97b:fb0e

Lidi jsou pokrytci. Prase nebo kůzle sežerou a psa nebo koně by se netkli. Přitom mentální kapacitu mají všechna ta zvířata v podstatě stejnou. Paměť, učení, vazba na členy stáda/smečky. Jenže ten pejsek se tak hezky hladí že? Pacíku neboli Sobíku, děkuji za toto téma.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 13.08.2023, 15:45:05 xxx.xxx.37.33

já si teda koně někdy dávám i schválně, protože prostě ten guláš je vynikající

je to přece úplně stejné jako pojmenovaný králík mazlík vs králík na smetaně, pojmenovaný kohout vs kohout na víně a tak dále a tak dále.

Kilian
Kilian (1041 příspěvků) 13.08.2023, 16:11:11 xxx:xxx.5ae3:c929

….nevadí mi jist jakekoli zvíře krom psa, kočky, hmyzu , potkanů , pokud je humaně poraženo, ale moc mi vadí ten způsob jakým je s nimi zacházeno v tomto směru s coby jatečnymi zvířaty …vztahuju to i na vejce, ty beru pouze od domácích pipek…no a psa ani kočku ne z toho důvodu, že se prostě tady nekonzumuji….na druhou stranu mám králíky a morčata mazliky a neváhám si dát dobře upraveného kralika, morče mi ještě nikdo nenabidnul….

Kilian
Kilian (1041 příspěvků) 13.08.2023, 16:13:53 xxx:xxx.5ae3:c929
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.08.2023, 15:32:37

….koně ano, psa ne, cožpak se tady psi snad krom války kdy  konzumovali….

Anonymní (neregistrovaný) 13.08.2023, 16:24:33 xxx:xxx.96b1:9265
Kilian:

….koně ano, psa ne, cožpak se tady psi snad krom války kdy  konzumovali….


Maso jako maso, svalová vlákna, bílkovina. A chutnají moc.

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 13.08.2023, 16:33:47 xxx.xxx.235.72
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 13.08.2023, 16:13:53

psi se konzumovali… Povídání z kotelen i od ohňů lesních i jiných dělníků a trempů, nebylo jistě vždy jen "latinou"

Doron (neregistrovaný) 13.08.2023, 16:46:50 xxx.xxx.23.220

Jj, zrovna mým kamarádům kdysi zabili a snědli bobtaila : (.  Bylo to opravdu úděsný, protože to byl miláček dětí a vůbec super pes..😔.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 13.08.2023, 18:25:12 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 13.08.2023, 16:13:53

Nejsem válečný  ročník a za mého dětství rodina v naší obci psy konzumovala, trpět hlady se jim asi nechtělo, nebo se jen nechtěli vzdát toho, co jim chutnalo? 

Minulý rok mi dva ukrajinští dělníci obdivovali psa, chvíli mi trvalo, než mi došlo, že ho nechtěli koupit kvůli jeho skvělý povaze.

Anonymní (neregistrovaný) 13.08.2023, 19:16:44 xxx.xxx.164.121

Konina je skvělá, chodili jsme na ní kdysi do speciálního stánku.

Před mnoha lety naše kobyla huculka porodila hřebečka, který neměl vyvinuté klouby na zadní noze ( které už nevím). Kobyla ho stejně vypiplala, všechno bylo dobré do šestého měsíce, koník chodil vlastně po třech, objevily se problémy s chůzí, veterinář nám navrhl utracení. Známý řezník nám navrhl porážku, že kdyžtak maso odkoupí. Nakonec jsme souhlasili, maso jsme si nechali. Všichni, kdo jedli třeba svíčkovou, nebo pečeni, nebo cokoli z hříběte a netušili, oč se jedná, tvrdili  shodně, že lepší maso nikdy nejedli a že muselo stát peněz. A měli pravdu, nechutnala jsem nikdy kepší.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 14.08.2023, 09:18:14 xxx.xxx.226.6

Jako dvanáctiletýmu dítěti mi cikáni snědli psa,takže ani nemusí být válka.

Já jsem hroznej masožrout a ano pokrytec, to taky říkám a taky se za to stydím, protože krávu si dám a koně ne. ale prostě u koní jsem vyrůstala a nemůžu jíst kamarády, ze stejnýho důvodu nejím králíky - s těma jsme taky vyrůstala. A nením zvířeci “děti” - telecí, jehněčí, kůzlečí -a ano opět pokrytec- kuře si dám. Kdybych nebyla hovado, nejím žádný maso -tímto se omlouvám kolegyním a kolegům masožroutům, nechtěla jsem tím říct obecně, že kdo jí maso je hovado 😀 . To tvrdím jen o sobě, protože mi to vadí a obdivuju svýho synovce, který právě proto, že má zvířata hodně rád, je nejí. Vůbec žádný. Vejce jo, páč tam ešče žádný zvíře nejní, ale to je tak všechno, jinak sýr atd, jo, ale maso prostě ne. A to by se mi taky líbilo, kdybych tak uměla dělat. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 14.08.2023, 09:20:45 xxx.xxx.27.179

Já jsem vegetarián roky, takže tohle jde úplně mimo mně 😀

A ano, v tomto směru je v mém okolí pokrytců hromada, ale já to neřeším, je to jejich věc a trápení zvířat ve velkochovech to stejně nenarovná.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 14.08.2023, 09:28:47 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 14.08.2023, 09:20:45

Obdivuju a závidím. 

Utěšuju se tím, že teď už mám teda maso ze zvířat - jak hovězí, tak kuřecí - z pastvy, že aspoň to zvíře žije venku, spokojeně. Ale pochopitelně je to jen část příběhu, ten konec tam je pořád.

Saga
Saga (355 příspěvků) 14.08.2023, 09:52:01 xxx.xxx.167.183

Jsem člověk a jsem všežravec a nestydím se za to. Jím všechno, co je upravené tak, že se to dá sníst. Sama zvířata chovám, sama je zabíjím (králíky, slepice, kachny, aj.), stahuji, škubu, kuchám a žeru. Tak to je. Maso z velkých zvířat kupuji, neb na chov něčeho většího nemám podmínky. Konzumuji vepřové, hovězí i koninu. Vlastní koně jsem nejedla z toho důvodu, že nebyl převozuschopný na jatka, byl starý a plný léčiv, tže jsem se touto otázkou nezabývala. Maso z cizího koně mi nedělá problém, dostanu-li se k němu. Stejně tak mi nevadí maso “z mláďat”, jak zmínila výše Zrzavci. Domnívám se, že kdyby mi někdo naservíroval psa nebo kočku a já to nevěděla, spucnu to jak nic a ještě se voblíznu. Čemu jsem nikdy moc nepřišla na chuť je jakákoliv zvěřina, ale domnívám se, že to mohlo být i nic moc kuchyňskou úpravou. Vegetariáni mi nevadí, každý ať si jí co chce, některá vege jídla nejsou vůbec špatná, ale bez masa žít nemohu.😉

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 14.08.2023, 10:15:04 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 14.08.2023, 09:28:47

Být vegetarián ale není ctnost.

Není problém zabít, ale důležité je, jak smrt proběhne… a také nechat důstojně žít.

Velkochovy jsou věc hrůzná, především klecové chovy slepic a chovy prasata. Viděla jsem, stačilo, i kdybych se měla k masu vrátit, tohle není cesta pro mně.

To samé jatka, ta zvířata prokazatelně vědí, že zemřou - a v tomhle stresu jsou x hodin/dnů, než přijdou na řadu, je mi z toho úplně úzko, když na to pomyslím.

O transportech nemluvě.

Myslím, že máte dobrý přístup, ono to lokální čerpání potravin je stejně jedna z nejekonomičtějších a nejekologičtějších cest.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.