Klíčem je dělat krátké kroky. Taky jsem dřív všude lítala a běhala sedmimílovýma krokama a to prostě teď nejde, protože když tu nohu jaksi předkopnete metr před sebe, tak vám nic jinýho, než nášlap přes patu, jaksi nezbejvá… Takže ze začátku jsem si pořád říkala “krátký krůček, krátký krůček”. A taky jsem si připadala jak dement, co neumí chodit.
Ani zkoušet to nebudu! Já mám klenbu taky takovou nějakou, ale to cvíko, co ty dámy na videu cvičí, to cvičíme dvakrát týdně na józe. A jak berou prstíky ty míče do nohou, tak takhle já si podávám oblečení, co hážu po zemi, celkem běžně, páč se mi nechce se ohýbat přes pneumatiku 😀
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 20.02.2025, 15:09:03
Mně se ta klenba propadá furt, i přes to cvičení, ale je pravda, že rozcvičit minimálně ty prsty jde, já to dělala hlavně kvůli vbočenému palci a už jsem taky byla schopná sbírat nohou věci. No teď jsem si ten kloub zrakvila, takže mám s cvičením nejmíň na pár týdnů utrum a mám dojem, že pak budu zas tam kde jsem byla před cvičením. 😀
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.02.2025, 11:19:52
Já před tím cvičením bych nějaké menší věci nohou nesebrala. Mě to i na ten palec pomáhalo, minimálně se mi to nehoršilo a nebolelo to tak často ani v botech.
Jestli přijde Sarah - Sarah prosím, Vy jste někde psala o jakýsi pistoli, která “supluje” tu rázovou vlnu, že jo? A psala jste o ní v souvislosti s nějakým tím vybočeným palcem, nebo co to je? Že Vám to na to pomohlo? Mám kamarádku, co ji ten palec zlobí a chtěla jsem jí o tom říct, ale nenašla jsem to.
Jsem tady (opět se válím ve zdravotnickém zařízení) a potvrzuju, jak píše Vahine, tu masážní pistoli jsem si koupila na patní ostruhu a vážně to pomohlo. Vbočený palec budu mít na druhé noze, toho už si terapeutka taky všimla. Prý to chce kvalitní vložky do bot na míru. A samozřejmě cvičit. Traduje se, že to bývá z bot na podpatku, tak to nějak nechápu, protože já měla podpatky naposled snad na vlastní svatbě. 🙂
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 21.02.2025, 18:21:24
K diskuzi o Barefootech, vbocenych palcích atd. - pokud někdo potřebuje dostatek prostoru v botě, ale současně nechce či nemůže nosit Barefoot kvůli příliš tenké podrážce, je tu ještě jedna alternativa - tzv. kompromisní boty = měly by mít anatomicky tvar respektující tvar chodidla, tj. být dostatečně široké, pokud možno ohebné (ne všechny jsou), nulový drop podrážky (= pata není výš než špičky prstů, to má spousta i normálních “botasek”), pokud možno lehké (ne všechny jsou), ale oproti Barefoot mají klasickou vysokou měkkou podrážku.
Osobně dost nosím značku Altra - jsou to primárně běžecké boty, ale mají spoustu modelu od lehkých s relativně tenkou podrážkou po více méně trekingové boty s membránou co jsou fajn teď v zimě. Akorát jsou dražší (kupuju je na zahraniční stránce runnerinn, na českých eshopech je to pálka :/ ). Ale jsou i další značky, levnější, případně některé značky Barefoot mají i model kompromisní.
Já problémy s nohama nemám, ale mám širokou nohu, i když celý život chodím hlavně v takových těch “širších” botaskach, tak u klasické obuvi mám velikost 40-41, u Barefoot či Altra 38-39…
Odpověď na příspěvek uživatele Boikana z 22.02.2025, 08:06:19
Nehodily by se Vám Altra Lone Peak 8 W olivové? Velikost 38,5. Jsem furt líná dát to na Bazoš 😂Měla jsem je loni párkrát, skončila jsem s obr puchýři na patách.
Z kompromisek mám ráda běžecké Inov-8. Ale ne všechny jsou široké. A loni přestali vyrábět modely s nulovým dropem, prý přechodně. Tak uvidím.
Letos to je 13 let, co jsem si pořídila první barefootky. A 14 s minimalistickými botami. To byl model bot široký, s nízkou podrážkou, ale s dropem 3 mm. Nenosím jen barefoot, tohle byla moje první zima se zimními BF.
Odpověď na příspěvek uživatele Boikana z 22.02.2025, 08:06:19
Díky za tipy, kouknu na to. Nejdřív chci pořídit přezůvky na doma, ty budou stát tisícovku, to mně přijde jako celkem dobrá cena. A pak teda něco na delší chození. Nosím sice podpatěnky, ale je to celkem otrava, jak to v botě cestuje.
Jj udělá se jim klenba.proto se mají nechat chodit bosé a po různých površích.
Edit:zkopírováno textu.
Plochá noha je u všech dětí do dvou let zcela normální jev. U novorozenců totiž vyplňuje vnitřní část plosky tukový polštář, který později rozvojem pohybové aktivity po druhém roce života postupně mizí. Ještě kolem třetího roku mají děti často lehce vbočená kolínka a tím i jiné postavení patičky, navíc je nižší svalové napětí a větší volnost v kloubech. Vbočení kolen i postavení paty se postupně upravuje v závislosti na rozvoji svalů a vazů celé končetiny včetně svalů a vazů nohy, takže koncem předškolního věku je již klenba normálně vyvinuta.
Jestliže však jsou svaly a vazy chabé natolik, aby držely klenbu chodidla, vznikne plochá noha.
Dnes se to sleduje už od narození, jestli se ta klenba správně vyvíjí, pravidelně se chodí k fyzioterapeutovi na kontroly. Kontroluje se, jestli se už dítě správně otáčí na bříško, jestli správně leze a jak se staví na nožičky. Když jsem měla děti malé, tak nic takového nebylo.