Aktuálně: 4 944 inzerátů174 409 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Rosnička karolinská

M.N. (neregistrovaný) 22.08.2023, 08:42:59 xxx.xxx.166.1

Dobrý den, nenadále je ze mě terarista. Dostal jsem k narozkám rosničku karolínskou. Chci ji zajistit ty nejlepší podmínky. Už mám dost naštudováno, třeba že optimální teplota má být 25 °C, ale napište mi jak ji dosáhnout? Klasická žárovka vyhřeje terárium na víc. A jak s nočním poklesem, má být? Děkuji, M.N.

Obrázek
J5
J5 (265 příspěvků) 23.08.2023, 16:23:58 xxx:xxx.5633:f68f

Dobrý den,

z jakého důvodu zmiňujete žárovku ? Pro žabku je vzhledem k jejímu způsobu života taková instalace zbytečná a pro rostliny také. Můžete zvolit jiný, vhodnější zdroj světla a instalovat tak aby nedocházelo k přehřívání terária . Od  prostého a levného umístění terária na světlé neosluněné místo blízko okna až po náročnější využití principu Peltierova článku až po klimatizování celé místnosti.   Pokud je obyčejná žárovka jediný problém k dosažení přiměřené teploty, tak máte kliku a prostě ji tam nedávejte.

Mimo jiné je třeba vzít v úvahu že optimální teplota neznamená jediná možná. Znamená pouze ideál a s krátkodobými, přiměřenými výkyvy se žabka jistě srovná, stejně tak jako v přírodě.

M.N. (neregistrovaný) 24.08.2023, 11:35:49 xxx.xxx.166.1

No vím že žárovky se dřív používaly, ale asi jde o překonanou záležitost. Potřebuje rosnička také UV lampu? Tím by bylo dost vyřešeno.

J5
J5 (265 příspěvků) 25.08.2023, 07:06:06 xxx:xxx.b376:3119
Odpověď na příspěvek uživatele M.N. z 24.08.2023, 11:35:49

Ale žárovky, zejména reflektorové, nejsou překonané. Svoji těžko zastupitelnou roli hrají například při odchovech heliofilních druhů, především jako zdroj tepla. Také reflektorové žárovky hojně používám a při doplnění nezbytné části spektra o UVB a UVA (např. lineární či kompaktní zářivkou) je to vyhovující, rychlý a cenově příznivý způsob jak se vyhnout aplikaci zejména vitamínu D3. Ono totiž amatérské dávkování tohoto nenahraditelného, přesto však nebezpečného vitamínu jen tak od oka a v domácích podmínkách je, alespoň z mého pohledu, na pováženou. Samozřejmě se dají použít např. výbojky, takže máte vše v jednom ale tam ta cena je prostě jinde a při potřebě vytvořit vhodný prostor po časově omezenou dobu se nevyplatí. Jinak upozorňuji že na výbojky nedám dopustit.

Obojživelníci obecně mezi heliofilní druhy nepatří (možná až na výjimky které neznám), proto potřeba UVB nebude výrazná. Způsob života (noční aktivita) a oblast kde se přirozeně rosnička karolínská vyskytuje napovídá že na na tom bude podobně.

Konkrétnější však být nemohu protože tyto rosničky nechovám.  Doporučuji proto konzultaci přímo s chovatelem.

Jestli vám to nějak pomůže mohu napsat jak se potřeba UVB jeví u pralesniček.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.